HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Where's George?

Where's George?

Mesajgönderen tolgaceng » Çrş Mar 29, 2017 9:29 pm

Dün tesadüfen wheresgeorge.com diye bir sitenin varlığından haberdar oldum. Bana çok ilginç geldi, burada paylaşmak istedim. Sitenin mantığı şu: ABD'de insanlar, ellerine geçen banknotların üzerine ya kalemle, ya da damga kullanarak, bu sitenin ismini basıyorlar ve banknotları dolaşıma veriyorlar. Para elden ele dolaştıkça, yazıyı gören insanlardan bazıları siteye girip, banknotun seri numarasını sisteme kaydediyor ve isterlerse not da düşüyorlar (parayı bankadan verdiler, hamburgercide para üstü olarak aldım, bahşiş olarak aldım, vs şeklinde). Bu şekilde, parayı dünya üzerinde takip edip ne kadar yol aldığını görebiliyorsunuz. Site 1998 yılında faaliyete başlamış. 8 milyondan fazla üyesi olan siteye şimdiye kadar 270 milyonun üstünde banknot girilmiş ve sistemdeki paraların toplam değeri de yaklaşık 1,4 milyar dolar civarında. Ben de üye olup katkıda bulunmayı düşünüyorum. Türkiye'de buna benzer bir sistem duyan veya denk gelen var mıdır acaba?
tolgaceng
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: Where's George?

Mesajgönderen Aydin35 » Prş Mar 30, 2017 11:56 am

Ilk olarak belirtmek isterim, banknotlarin üzerine yapilan , her türde yazi, boyama, mühür v.s. gibi müdahalelere karsiyim.
Para üzerinde bu islemlerin uygunsuz oldugunu düsünüyorum.

Yapanlar var. Kimi birisine söylenmek icin , kimi askini ilan etmek icin yada sacma sapan baskalarini ilgilendirmeyen özel düsüncelerini banknotlarin üzerine döküyorlar. Herkesin kullandigi bir objeyi degisik amaclarla kullanmak bence yakisiksiz.
Bir cok insan bunu yapabilir ama bir koleksiyonerden bunu beklemiyorum.

Numaralarini not alip, paranin dolastigi yerleri cikarmak bazilarina enteresan gelebilir.
Insan nelere zaman ayirmiyorki. :)
Banknotlara zarar vermedikten sonra seven yapsin.
Aydin35
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cum Mar 31, 2017 3:04 pm

Banknottan ziyade madeni paralara zarar verilmesine kesinlikle karşıyım. Kolye,küpe,yüzük yapılması,aşırı derecede aşındırılması,bölünmesi,bilinçli şekilde çizilmesi, hatta ve hatta konturmarklar. Bunlar sadece paraya değil tarihede zarar veriyor. Biz koleksiyonerler sadece para toplamıyoruz aynı zamanda tarihede sahip çıkıyoruz. :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tolgaceng » Cum Mar 31, 2017 8:20 pm

O zaman ben de bu konudaki görüşlerimi belirteyim. Hayatımda hiçbir kağıt paranın üzerine bir şey yazıp çizmişliğim yoktur. Kağıt paraların gereksiz yere yıpratılmasına ve kirletilmesine karşıyım. Madeni paraların da aşındırılmasına, çizilmesine vs. karşı olduğum halde, modern paralardan kolye, yüzük vs yapılmasına karşı değilim. Eski veya antik paraların ise bu amaçla kullanılmasına karşıyım. Kontrmark konusuna gelince, evet, bir paraya kontrmark eklemek kesinlikle o paraya zarar vermek anlamına geliyor; fakat, kontrmarklar genellikle modern paralarda değil, yüzlerce yıllık paralarda görüldüğü için, bu işaretlerin artık o paranın tarihinin bir parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Halihazırda kontrmarklı bir paranın üzerine ise yeni işaretler konmasına kesinlikle karşıyım.
Saygılar.
tolgaceng
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Firavun » Cmt Nis 01, 2017 5:43 pm

tolgaceng yazdı:O zaman ben de bu konudaki görüşlerimi belirteyim. Hayatımda hiçbir kağıt paranın üzerine bir şey yazıp çizmişliğim yoktur. Kağıt paraların gereksiz yere yıpratılmasına ve kirletilmesine karşıyım. Madeni paraların da aşındırılmasına, çizilmesine vs. karşı olduğum halde, modern paralardan kolye, yüzük vs yapılmasına karşı değilim. Eski veya antik paraların ise bu amaçla kullanılmasına karşıyım. Kontrmark konusuna gelince, evet, bir paraya kontrmark eklemek kesinlikle o paraya zarar vermek anlamına geliyor; fakat, kontrmarklar genellikle modern paralarda değil, yüzlerce yıllık paralarda görüldüğü için, bu işaretlerin artık o paranın tarihinin bir parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Halihazırda kontrmarklı bir paranın üzerine ise yeni işaretler konmasına kesinlikle karşıyım.
Saygılar.

Modern paralardan kolye küpe vs. yapılmasına bende karşı değilim. Benimde kastettiğim eski parçalar. Konturmark hakkında haklısınız bu konuda size katılıyorum. Banknotların bilinçli yıpratılmasına,yazı yazılmasına vs. hoş bakmıyorum. :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Prş Nis 06, 2017 10:20 pm

Arkadaslar, sanirim yazilanlardan üzerine alinanlar olmus.
Yanlis anlasilmasin. Kimseyi suclamak icin yazmadim.

Burada, benim inandigim ince, önemli bir nokta var.
Koleksiyoner olarak, paralarla ilgilendigim ve sevdigim icin onlara karsi bir baglilik duyarim.
Normal bir insan olarakta, kagit yada madeni olsun, paralar bir ülkenin simgesi, bayragidir diye düsünüyorum. Ve her paraya karsi belli bir saygi duyulmasi gerekir diyorum. Eski yada yeni olmasi fikrimi degistirmez.

Bir paranin orjinalligini bozup, benim icin icler acisi halini görmek yerine, o parayi imha ederim daha iyi.

Not: Arkadas konturmark yazmis. Konturmark söz konusu degildi. Eger devlet tarafindan yapilmissa, paranin orjinalligini bozmaz. Ben özel sahislar tarafindan yapilan müdahalelere dikkat cektim.

Ayni fikirde olmayabilirsiniz. Benim gönlümden bunlari yazmak geldi. Bu düsünce ilede yanliz olmadigimi biliyorum.

Herkese keyifli koleksiyonlar dilerim. Sansiniz bol olsun.
Aydin35
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen tolgaceng » Cum Nis 07, 2017 2:23 pm

Aydin35 yazdı:Arkadaslar, sanirim yazilanlardan üzerine alinanlar olmus.

Sayın Aydın, beni mi kastettiniz bilemedim ama ben kesinlikle üzerime bir şey alınmadım. Ben sadece kendi fikirlerimi paylaştım. Diğer tüm fikirlere de saygım sonsuz.
İyi çalışmalar, iyi koleksiyonlar...
tolgaceng
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Yabancı Kağıt ve Madeni Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir