HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

2017 Kanada 3$ Zodiac

2017 Kanada 3$ Zodiac

Mesajgönderen tolgaceng » Cum Haz 16, 2017 1:39 am

http://www.apmex.com/product/151681/2017-canada-1-4-oz-silver-3-zodiac-series-cancer

Ben şahsen boyalı, kaplamalı veya süslü madeni paraları sevmiyorum ama bugün internette bu parayı gördüm, ilgimi çekti ve paylaşmak istedim. Sizlerin görüşünü merak ediyorum. Sizce bu para, satın almaya değer mi?
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: 2017 Kanada 3$ Zodiac

Mesajgönderen Aydin35 » Cum Haz 16, 2017 3:57 pm

Gecmiste yaptigim yanlislar neticesinde, size tavsiyem:

Gencsiniz, acemisiniz, göze hos gelen paralara yada objelere sahip olmak istiyorsunuz. Bunlar anlik düsünceleriniz.
Neyin koleksiyonunu yapacaginizi iyi düsünün. Ilerde pisman olacaginiz paralari almayin. Sonradan elden cikarmak zahmetli oluyor.

En önemlisi, kendinize uygun sinirlar icinde bir koleksiyon alani secin. Belli hedefler koyabilirsiniz. Abur cubur toplamayin.
Mesela T.C. madenilerin tamamini yüksek kondisyonda toplayabilirsiniz.
Son 6 nin gümüslerini toplayabilirsiniz.
Sade Mecid bakirlarin koleksiyonunu yapan bir iyi bir koleksiyonerimiz var. ( Kulagini citlatmis olduk.)
Ben, tüm Osmanli olarak, akce, mangir, medini, beslik, dirhem topluyorum. Ulasilmayacak bir hedef ama olsun.
Sade T.C. Hatira parasida olabilir.
Yada, yabanci bir ülkenin paralari olabilir. Amerika yada Kanada gümüsleri gibi.
Konulu motif koleksiyonuda yapabilirsiniz. Hayvan yada bitki gibi.
Yanliz, bir ondan bir bundan yapmayin. Corba olur ve pisman olursunuz.

Ilk bastaki sorunuza gelince; Linkteki Kanada dolarini satin almaya degermi diye soracaginiza, o parayi alinca hangi koleksiyona uyacagini kendinize sordunuzmu. Eger cevabini bulduysaniz, sorun halledilmistir.

Iyi koleksiyonlar. Bol sanslar.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Haz 17, 2017 4:42 am

Sn. Aydin35'in yazdıklarına katılıyorum. Mutlaka bu parayı alacaksanız bir tema içine oturtun öncelikle. Zaten bir serinin parçası olan bir para. Astrolojik burçlar... Sizin için özel bir anlamı falan da yoksa (burçlara fazlasıyla inanan ve yengeç burcu biri değilseniz mesela) :-P almayın derim. Diyelim ki, tematik olarak çeşitli devletlerin çıkardığı burçlarla ilgili hatıra paralarını toplayacaksanız bu serinin tamamını almanız gerekeceği gibi, bizde de Selçuklu burçlar serisi setleri var; biri gümüş biri altın madalyonlu setler gümüş paralardan oluşmakta; onları da edinin bari.. Yine de almamanız daha akıllıca olur kanımca.

Hedef koyulup tamamlanmış, tamamlanacak, en azından bir gün tamamlanacağı umulan parçalardan oluşan koleksiyonlar mantıklı. Öbür türlü bitemiyor... Koleksiyon yapmakla, toplayıcılık yapmak arasında fark var.

Hem insan ömrü sınırlı (mirasçılarınıza bırakıp da onların da koleksiyonu devam ettireceğini düşünmek güzel ama boş bir hayal de olabilir), hem de maddi koşullar sonsuz değil. Diyelim ki yeterinden fazla imkanınız var; bu şartlarda bile gerçek anlamda yapacağınız koleksiyonun asıl parçaları için saklanmalı ve zamanı gelince harcanmalı o imkanlar.

Saksağan kuşu, bulduğu her parlak nesneyi yuvasına taşırmış derler. Yine eskilerin bir şehir efsanesine göre, meteliksiz kalan serseriler saksağan yuvalarını eşeleyip bozuk para bulmaya çalışırlarmış... Yanlış anlaşılmamayı umarak, saksağan kuşu olmayın derim.

Tercih sizin.

Hayırlı koleksiyonlar.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tolgaceng » Pzt Haz 19, 2017 4:46 am

Teşekkürler cevaplar için. Ben de saksağan kuşu gibi gördüğüm her parlak şeyi almıyorum. Sadece forumdaki insanların bu ve buna benzer paralarla ilgili görüşlerini merak etmiştim.
Size de iyi koleksiyonlar.
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Sal Haz 20, 2017 1:05 pm

Tolga hocam sizinle aynı görüşteyim bende boyalı,kaplamalı,taşlı paraları hiç sevmiyorum. Ama bu paylaştığınız para benimde gözüme hoş göründü. Paylaşımınız için teşekkürler. :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Yabancı Kağıt ve Madeni Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir