HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bir alman parası_?

Bir alman parası_?

Mesajgönderen emreozay » Pzr Oca 06, 2008 4:07 am

bu parayı safranboluda bizim oralardaki terkedilmiş veya başka bir değilşle sahbi olmayan bir aazide buldum. futbol topum kaçmıtı bir baktım bu acayip para mark ama 50 mark sanırsam, ama bilmiyorum 1924- 1934 yılı rakamları var hangi tarihe ait olduğunu bana söyleyebiecek arkadaş varmı_? saygılar.
Eklentiler
alman2.jpg
ikinci yüz
alman1.jpg
ilk yüz
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Bir alman parası_?

Mesajgönderen ankh » Pzr Oca 06, 2008 5:10 am

1933 50 mark.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen emreozay » Pzr Oca 06, 2008 1:19 pm

teşekkür ederim.
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen karabina » Pzr Oca 06, 2008 4:39 pm

sayın emreozay
topunuz cok ii yere kacmıs dogrusu.
fakat benim anlamadıgım acık arazideki bir kagıt paranın bu kadar saglam kalması :think:
belkide sizden az önce oradan gecen birinin cebinden düsmüs olabilir ancak :clapping:
tabiki benimki bir tahmin

saygılarımla
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Bir paranın hikayesi.........

Mesajgönderen emreozay » Pzr Oca 06, 2008 10:44 pm

Cidden şanslı sayılırım, ama o zamnlar kolesiyon olayından uzaktım sağolsun babam sakladı benim için. Şimdide sadece elimde duryor bu para, değerli birşey olmamasına rağmen hatırası ile renk katıyor koleksiyonuma.
Aslında ben kısa tuttum hikayeyi, esasında orada bir eski eşya yığını vardı arazi boş diye atmış biri, birde bizim oralarda yapı denen taşlardan yapılmış çevre duvarları vardır. Arazinin içinde ne olduğu gözükmez pek. Yapının kenarına atıvermişler; malum benim futbol topumda aralarına girivermiş. Kırık masa, çekmece filan. Bende topu kaldırdım altında bana sırıtan yaşlı bir adamcagız gördüm. Orayı aralayıp bu adamın resminin devamında 50 yazıları yazıodu o kadar anladım o zaman ki hala almanca bildğim tek şey ich bin emre :D. Para biraz ıslaktı. Sonra bu benim köşeli jeton düştü "allah 50 mark buldum süper harçlık yaparım ben bunu!" diye eve bir sürü hayalle gittim. Tabi babam hayallerimi: "olum bu para eski tarihi geçmiş değeri yoktur" diyip bitiriceye kadar. O gün bu gündür bende bu 50 mark. Acaba ne maceralardan sonra oralara gedi o para bilemeyeceğim. :D demekki ozamanlar varmış bende bu koleksiyonculuk ruhu ki para beni bulmuş :clapping: lakin para için üzücü olan yabancı paralara pek ilgimin olamayışı.
Saygılar
3th year Mech. Eng. of Eng. Devolopment Dep. of CU

O bir SAFRANBOLULU
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ankh » Pzt Oca 07, 2008 4:05 am

II. Dünya savaşından sonra Almanyadan kaçarak Safranboluda saklanan Gestapo şeflerinden biri oraya düşürmüş olabilir. :lol:
Ama tabii ben şahsen iç savaşta yenilip orada saklanan bir sabık Roma imparatorunun düşürdüğü paraları tercih ederdim. Onlardan da pek harçlık çıkmazdı ama daha çok hayal kurulabilirdi, oraya nasıl geldiler diye.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen emreozay » Pzt Oca 07, 2008 4:10 pm

ankhe94 yazdı:II. Dünya savaşından sonra Almanyadan kaçarak Safranboluda saklanan Gestapo şeflerinden biri oraya düşürmüş olabilir. :lol:
Ama tabii ben şahsen iç savaşta yenilip orada saklanan bir sabık Roma imparatorunun düşürdüğü paraları tercih ederdim. Onlardan da pek harçlık çıkmazdı ama daha çok hayal kurulabilirdi, oraya nasıl geldiler diye.

bu gestapo yüzünden ölücektim nefesim kesildi gülmekten. :D neren buldun_? hayal gücünü alkışlıyorum. :clapping:
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen knunty » Sal Oca 08, 2008 1:19 am

Sanırım 80'li yılların başlarıydı. Şu an Akmerkez'in bulunduğu alanda bisiklete binerken bir arkadaşım da eski bir 1000 Mark bulmuştu. Biz de şaşırmış ve olaya bir anlam verememiştik. Ne yazık ki bu para arkadaşımın koleksiyona başlamasına vesile olmadı ama yanılmıyorsam hala bir hatıra olarak saklıyor.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen kitaro » Çrş Oca 09, 2008 1:01 am

İnsanın kendi bulduğu paralar daha değerli oluyor.

Bir defasında babamın işyerinde RUS 10 RUBle buldum . Sanki hazine buldum gibi geldi bana bu parayı hiç unutmamam.

Antikacıdan aldığım Yeşil 10 IRAK dinarınıda hiç unutmama parayı elime aldığımda sanki dünyanın en değerli parasın aldım sandım.

Maddi değeri olmayıp manevi değeri olan paralar daha güzel geliyor bana..
kitaro
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Çrş Oca 09, 2008 2:07 pm

Sevgili Yavuz, senin arkadaş 1000 Mark bulduğu için kolleksiyonculuga başlamamış herhalde, ufak birşey bulsaydı durun değişirdi diye düşünüyorum. :think: .
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzt Oca 21, 2008 8:32 pm

Bu da benim 25 yıl önce top oynarken komşu arazide bulduğum yabancı penez...Belki bir şeye benzemiyor fakat benim için manevi değeri milyarlardan da önemli..Çünkü o benim ilk göz ağrım,koleksiyonerliğe adım atmamı sağlayan ilk nesne...
Eklentiler
0121191607.JPG
1908 İngiliz Alüminyum Penez ''ARKA''
0121191552.JPG
1908 İngiliz Alüminyum Penez ''ÖN''
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen adabudi » Prş Nis 17, 2014 4:05 pm

Eski alman imparatorluk zamanindan paraya karsilik verilen alacak belgesi
adabudi