HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Koleksiyoner Belgesi Nasıl Alınır ?

Re: Koleksiyoner Belgesi Nasıl Alınır ?

Mesajgönderen berhan » Cum Şub 04, 2011 2:09 am

Ben çarşamba günü müracaat ettim herhangi bir para istemediler fakat defter demirbaş parası için 100-150 lira istediklerini duymustum..
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 04, 2011 8:25 am

Çok sayıda CD veya DVD de istenebilir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen 16nicea » Cum Şub 04, 2011 5:10 pm

Belge ve iki adet defter için 400 lira alıyorlar.
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen şenol » Pzr Şub 06, 2011 9:07 pm

Bugün Topkapı sarayı ve arkeoloji müzelerine uğradım , geçen sene telefonla birkaç kez bilgi almıştım daha doğrusu 3 ayrı müze arasında bir yönlendirme kargaşasıyla yıldırmışlar ve en son sormayı bırakmıştım...

neyse efendim bugün uğramışken bir kez daha hemde yüzyüze sorayım dedim koleksiyon belgesi durumunu , sanırım müdür yardımcısı bir bayan vardı, koleksiyonerlik belgesinin ardından daha "sikke" der demez, gözleri faltaşı gibi büyüdü ve o bilindik olmaz, imkansız dercesine mimiklerle

-hmmm... çok zorrr .... hangi belgeler gerekli biliyormusunuzki siz ? diyerek nerdeyse feci bir suç işlemiş yada işlemek üzere olduğumu hissettirerek utandıracaktı ki , zaten Topkapı Sarayı' nın belgeyi vermediğinin açık sinyalini verdi, bende hevesi gursağında gözü eski eserlerde güzel bir pazarı daha geride bıraktım :D

Bahsettiğinize göre yalnızca Rumeli müzesi' ne başvurmamız gerekiyor bu durumda ,
ama bu okula kayıt için istenen kırtasiye gereçleri durumu epey komikmiş, inşallah ilerde bizde yaşayıp görücez :D
şenol
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen berhan » Pzr Şub 06, 2011 11:20 pm

Gidin gidin gitmişken kalemtraş falanda goturun :) bende elimde turistik replikalar var demıstım belge için müracaat ettigim kişiye aman onlar cok tehlıkelı elden cıkarın dedı :) anlam veremedım sustum..
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen croissantro » Prş Mar 10, 2011 7:55 am

Merhaba arkadaslar,
bu forumda yeniyim ve bastan size ricam var: zayif ve bozuk turkcem icin ozurdilerim, turk degilim. Turkiye'de yasamiyorum, ara sira gelip gidiyorum, hanim turktur, ondan. Turkceyi ogrendim icin, yavas yavas osmanlica yazisi da ogreniyorum...bunlardan dolayi turk paralar toplamaya basladim, hosuma gidiyor, ozellikle cumuriyet paralari. Fakat, Avropa'da ki bulundugum yerde turk paralar ararken, eski osmanli paralar da buldum, buluyorum ve almaya basladim. Turkiye de az bulunan para, buraya getirmeye dusundum ama....surpriz, yasakmis. Bende bir kac tane 1255'ten once paralarim var ama tabii ki getiremiyorum burda, korkuyorum. Size bir soru: yabanci olarak, acaba....koleksiyoncu belge alabilirmiyim Turkiye'de? Niyetim, osmanli paralari, turk koleksiyoncular elinde bulunmasi. Benim icin pek onemi yok, ama sizin icin nekadar onemli oldugu biliyorum. Ornek, Kanuni Suleyman doneminde 5 euroya mangiri aldim, Romanya'daki evimde bulunur simdi. ama bence, o mangir, nekadar ucuzse, bir turk koleksiyoncu elinde bulunmasi lazim. Simdi ise, 3.Selim donemnde, 5 para Trablus'ta nasilmis, bir para almak uzereyim. aliyim mi, almiyim mi, bende artik bilemiyorum. Tabii ki butun bunlari Romanya'da oluyor. Ve, ulkemde cok, ama cok osmanli para bulunuyor. Kacakciliktan degil, 500 sene, o bolge bati avropa ve turkiye arasinda bir ticaret yolu oldugu icin, cok eski para kaldi. Abartma rakamlari degil, ama yine de cok para bulunur. Ne yapmam lazim arkadaslar?
Saygilarimla,
Dragos
"En art, il n'y a pas d'étrangers"
croissantro
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 10, 2011 12:40 pm

Sayın croissantro, anlattığınız konu hakkında bilgim yok. Ama aklıma şöyle bir çözüm geldi :
Madem eşiniz Türk (Türk tabiyetli / Türk vatandaşı sanırım), eğer T.C. vatandaşı olmayanlar Türkiye'de resmi koleksiyoner olamıyorsa
(belki olabiliyordur - dedim ya "bilgim yok"), eşiniz başvursun bir müzeye. Ancak eşinizin de Türkiye'de bir ikamet adresi göstermesi ve
yılda bir-iki kez yapılan kontrollerde hazır bulunması gerekiyor. Paraları alıp-satmak amacındaysanız, resmi koleksiyoner olunca bile bir sürü
bürokratik işlem ile uğraşacağınız için, bence hiç uğraşmayın vazgeçin bu sevdadan. İllegal yollara da sapmayın.
Şimdi nasılsanız, öyle kalın, legal olarak ve Romanya'da koleksiyonunuza devam ederek, pozisyon değiştirmeden yani.

Romanya'ya selamlar, saygılar...

Not : Türkçe yazışınız oldukça iyi. Türkiye'deki bazı eğitimsiz kişilerden daha iyi diyebilirim.

- Necdet -
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen croissantro » Prş Mar 10, 2011 12:54 pm

Cavabiniz icin tesekkur ederim. Evet, esim turk ( veya turk sade nasil denir:) ) Tabii ki devam edecem kolekyonum toplamaya. Daha cirak sayilirim bu konuda ama gercekten cok zevk aliyorum. Cumhuriyet donemi paralarla basladim, ilk aldigim C serisi 500.000 tl dir. Oyle yavas yavas basladim, ayrica, para ararken, ozellikle bit pazarlarindan, osmanli paralari da gordum, bazilarida adim. Bu gun bile, cok nadir bir para aliyorum. Bulunsun orda. Nezaman getirebilsem Turkiye'ye, yasal yolluyla, getirecem.
P.S. bu sitede Osmanlica dersi ekliyen arkadasa tesekkur ediyorum, cok faydali oluyor benim icin.
"En art, il n'y a pas d'étrangers"
croissantro
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 10, 2011 1:04 pm

Sayın Dragos Bey,
Bu forumu ve ana siteyi ( http://www.osmanliparalari.com ) takip ederek, ilgili katalogları edinerek çok şey öğreneceksiniz.
Resmi Koleksiyoner Belgesi için sizin durumunuzla ilgili bilgi sahibi arkadaşlar varsa, daha sonra size yardımcı olacaklardır.
Biliyorsunuzdur, zamanında Romanya da "Eflak" ve "Boğdan" olarak Osmanlı'nın bir parçasıydı.
Osmanlı, sizin de kültürünüz sayılır. Hepimiz Osmanlı evladıyız. Dolayısıyla kendi kültürünüzün bir parçasına sahip çıkıyorsunuz aslında.

Sa ai o zi bună, ai grijă de tine.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berhan » Prş Ağu 18, 2011 7:31 pm

Şubatın Başında Gitmiştim müracat için.. O zaman kışdı :) Şimdi yaz bitiyor.. Hala ses seda yok.. Gidiyorum .. Biz cıktıgında size haber verecegiz diyorlar.. Beklıyorum
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen 16nicea » Prş Ağu 18, 2011 10:11 pm

acele etmeyin
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen dastok68 » Cum Kas 04, 2011 11:27 pm

Nihayet koleksiyoner belgesini Anadolu Medeniyetleri Müzesi müdürünün elinden (kendisi öyle istedi) aldım, koleksiyoner belgesi ve dört adet defter için toplam 650 Tl.verdim, belgeyi alabilmek için verdiğim mücadele yaklaşık üç ay sürdü, envanter defterlerini teslim edecek yetkili bayram iznine ayrıldığından ve kendisi dışında kimsede defterlerin bulunduğu yerin anahtarı olmadığından, defterleri almak bayram sonuna kaldı, forumdaşlarımın bilgisine sunulur.
dastok68
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen mrtbdrm » Cmt Kas 05, 2011 2:15 am

hayırlı olsun :clapping:
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen iclal95 » Sal Kas 15, 2011 12:15 pm

Selamlar,

Benim belge sahibi olmam da oldukça uzun sürdü - 14 ay... ama bu tamamen müzede çalışanlardan kaynaklanan bir durum, müracaattan sonra ne zaman belge verileceğine dair mevzuatta zaman sınırlaması yok çünkü, ama makul bir süre olması normal, benimki biraz anormal oldu.

Devlet memurları tabii ki koleksiyoncu olabilir, engel değil,

Müzelerde görevli olmaması vs her zamanki rutin bahaneler, neticede bu da onlar için bir görev ve yapmaları da mecburi. Savsaklama durumunda kendilerinin de üst amirleri var, İl Kültür Müdürlüğü, Müzeler Genel Müdürlüğü, Bakanlık, ...

Selamlar

Yunus
iclal95

Mesajgönderen soneruysal » Cmt Ağu 18, 2012 3:13 pm

Merhaba

Bende böyle bir serüven in içine gireceğim umarım başarabilirim.
bu arada benim başka bir sorum olacak : müzenin evde alarm sistemi ve çelik kasada mı istiyor , eğer bu şartlar devam ediyorsa çelik kasa almam gerecek. bu soruma cevap verenlere şimdiden teşekkürler.
soneruysal
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

ÖncekiSonraki

Dön Yabancı Kağıt ve Madeni Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir