HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Koleksiyoner Belgesi Nasıl Alınır ?

Re: Koleksiyoner Belgesi Nasıl Alınır ?

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Ağu 20, 2012 12:26 pm

Kağıt üstünde isteniyor ama kimsenin baktığı yok. Müzeye kayıtlı paraların kaybolması veya çalıması durumunda sorumlu sizsiniz. Alıp almamak size kalmış.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen karabina » Çrş Ağu 22, 2012 8:04 pm

Bence almakta fayda var.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cmt Eyl 08, 2012 12:32 pm

Kasa ve alarm yoksa benim kayıtlı olduğum müze olur vermiyor. Ayrıca kamera güvenlik sistemine sahip olmanız, kapalı sitede olmanız belge almanızı kolaylaştırıyor. Uzmanlar kaçıncı katta oturduğunuza, balkondan ya da camlardan eve girilme ihtimalini inceliyorlar.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eyl 08, 2012 4:42 pm

Ayrıca yakın bir arkadaşımdan duyduğuma göre, alt katlarda veya balkonu tırmanmaya müsait evlerde oturanlarda (veya koleksiyon işyerinde vb. kayıtlı ise oralarda), kalın demirli, ferforje ya da benzeri koruma önlemleri alınmış olması işinizi kolaylaştırır. Kısacası, önceden alınmış güvenlik önlemleri, kameralar, alarmlar vs. "olur" almanıza yardımcı unsurlardan. Devlet size bunların mülkiyetini, halen yürürlükte olan yasa gereği vermediği, sizi bir nevi "koruyucu anne" gibi gördüğü için tüm bunlar... Çünkü o koleksiyoner objeleri sizin değil, Devlet'in. Siz sadece bulunduruyorsunuz..! Almanız, satmanız, takas etmeniz bile zorlu prosedürlere, bürokratik işlemlere yol açmakta. Yasa değişmeden resmi koleksiyoner olan veya olmaya heves edip işlemlerini başlatan / başlatacak arkadaşlarımıza Allah sabır versin demek lazım. Bu bağlamda, mesela, İstanbul Alibeyköy'de, Zeytinburnu'nda zemin, 1. Katta ve de demirleri olmayan bir apartman dairesinde oturan bir koleksiyoner ile İstanbul Nişantaşı'nda, Ulus'ta vb. tam korumalı, güvenlikli bir rezidansın üst katlarında oturan birisinin resmi koleksiyoner belgesi alması arasında farklar oluşuyor diyebiliriz belki..! Takdir / Yorum siz(ler)in.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen soneruysal » Pzt Eyl 17, 2012 11:59 pm

Anladım Sevgili Büyüklerim ilginiz için teşekkür ederim.

Ev 3. kat, alarım var ( Hırsız Girdikten sonra taktım. bu arada metal paralar hırsızdan kurtuldu kendilerini gizlemişler , ama koleksiyonu yapmadığım kendi halinde biriken 400 den fazla kağıt para gitti. Kalanlarla teselli Buldum ),birde 2. el çelik kasa aldımınca geriye müzeye başvurmak kalıyor...
soneruysal
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen gürbüzgülnar » Prş Kas 27, 2014 9:17 am

koleksiyonerlik için istenen belgelerde 6.madde de eserin adı ve cinsini belirtir liste deniyor.
burada sormak istediğim 1-2 soru var.
1-eserlerin hangi döneme ait olduğunu cinsini bilmiyorsak bu konuda yardımcı oluyorlarmı ? yoksa kendi imkanlarımızla mı öğreneceğiz ?
2- bu eserleri nereden buldun ? diye bir sorgulamayla karşı karşıya kalırmıyız? Böyle bir soruyla karşılaşırsak nasıl bir cevap vermemiz gerekir.
gürbüzgülnar
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Kas 27, 2014 9:31 am

Nerden buldun diye soru sormuyorlar, müzeye kayıt edilmesini yeterli görüyorlar.
Eserler konusunda yardımcı olamazlar çüknü yeterli uzmanları yok. Bu işi kendinizin halletmesi lazım
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen gürbüzgülnar » Prş Ara 04, 2014 3:39 pm

cevabı görmedim kusuruma bakmayın tekrar yazdım.
gürbüzgülnar
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Yılmaz Akın » Çrş Ağu 12, 2015 8:14 pm

Bu şekilde alım satımı ve kolleksiyonerliği zorlayan seçenekler bu işe gönül verip kolleksiyon yapacak olanları başlamadan bıktırır gibime geliyor ,
Ayrıca bu kanun zorluklarını okuduktan sonra belge almaya artık sıcak bakmıyorum.
Yılmaz Akın

Önceki

Dön Yabancı Kağıt ve Madeni Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir