HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

yabancı madeni para koleksiyonculuğu

yabancı madeni para koleksiyonculuğu

Mesajgönderen ankh » Cmt Oca 14, 2006 1:06 am

sitenin giriş sayfasında okuduğumuz kadarı ile Abdülmecid öncesi dönem Osmanlı paralarını toplamak için özel belge alınması gerekiyor. eski tarihli yabancı para biriktirmek için de böyle bir izin gerekiyor mu? gerekiyor ise hangi tarihten sonraki madeni paraları koleksiyonculuk belgesine gerek olmadan toplayabiliriz?
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen sikke » Pzt Oca 16, 2006 11:44 am

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz bu konu benimde kafamı çok meşgul etmişti. Sultan Abdülmecid öncesi yasak olduğuna göre 1255/1839 yılından önceki paraların alımı satımı yasak diye düşündüm tabi bu benim şahsi düşüncem Fatih ve Kaan abilerim net bilgi vereceklerdir sanırım.. Saygılarımla..
sikke
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ertug » Pzt Oca 16, 2006 3:18 pm

Yok canim, bu yassah bizu kapsar.!!! Diger ülkelerin paralarinin biriktilmesinde bir sakinca yoktur. Herhalde bu kanunu da, müzeleri sade vatandaslar soyup, talan etmesinler diye cikartmislardir. Tabi bunu da Numismatizmle ilgisi olmayanlar gerceklestirmistir diye düsünüyorum, Allah'tan düsünmek yasak degil !!!!!! ha,, ne kadar daha, iste bunu düsünmek gerekir. :roll:
Hepinize Bayram sonrasi, is basinda konsantre diliyorum.
ümit
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ganzilis » Çrş Oca 18, 2006 10:52 pm

Hamdolsun aklı evvellerimiz henüz bu konuya el atmadılar,kanun çok müphem,ifadeler muallakta...Aslında paralardaki yasak bile saçmasapan
bir yoruma dayanıyor.Kararnameler ile iş görüyoruz.Çünkü dikkat buyurun "tarihi eser" binlerce ya da yüzlerce olmaz beyler !
ganzilis
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen aksel_tr » Cum Oca 20, 2006 5:00 pm

Yine de fazla aşırıya kaçmamak lazım. Roma baskısı bir Roma parası da bize göre yabancı paradır. Sakın bu açıklamaya güvenip, bu tür bir alışverişe girmeyin. :)
Yanlış hatırlıyor olabilirim ama benim bildiğim kadarıyla son 6 padişah şehir baskılı paralarının bile yurt içinde alım satımı sonradan serbest bırakıldı.
aksel_tr
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

GG de satılanlar ne oluyoo?

Mesajgönderen erva » Cum Mar 10, 2006 9:09 pm

Öncelikle yorumlardan anladığım ne şekilde olursa olsun 1850 civarından öncesi yasak ama GG bir sürü yabancı para(1850 den önce)satılıyor ve GG den bu paraları alan nice avukatlar,savcılar hatta yüksek rütbeli devlet memurları var.....Şimdi GG yöneticileri mevzuatı biliyo olmalılar herhalde o zaman yabancı madeni para koleksiyonu yapanlar için ( Osmanlı paraları hariççççç)serbest mi oluyor....? :?
sevgiler saygılar
erva
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ganzilis » Cum Mar 10, 2006 10:13 pm

En başında aramıza hoşgeldin Ferhat,öyle bir soru sordun ki cevaplamak için oturup uzun uzun düşünmek lazım.Kanun da ifadeler de yuvarlak,biraz da muğlak,epeyce yoruma dayalı.Roma parasını izne tabii sayıyor,ama
Güney Amerikada kullanılan 1600lü yılların İspanyol parasını da bu kefeye
koymuyor.Demek ki bu kültürle alakalı olmalı diyor kanun uygulayıcı.
Diğer taraftan Roma'nın acaba Afrikada bastığı paralar bu kanun içinde
mi değerlendiriliyor.Hadi gel de cevapla.Bir kısmı içinde bir kısmı soru işareti.Bu ayırımı yapamıyorum bari hepsini kabul edeyim mantığı var herhalde.Bu da maskaralık abideleri çıkarıyor ortaya.Kültür derinlemesine yaşandıkça,maddi beklentilerin ötesinde insanlar bilgiye kendileri için ihtiyaç duydukça bu günleri gülerek hatırlayacağız demek istiyorum.
Mevzu uzun hasılı...Bir fıkra ile bitireyim okuyanlar da sıkılmasınlar.
Adamın biri Kıbrısda bir arkadaşına kargo ile Reşad dönemi
sened-i hakani gönderir.(bilmeyenler için yazayım,sened-i hakani:tapu )
Şu bir kaç milyona satılanlardan...
Bir akşam yemek yerken cep telefonuna bir mesaj gelir.Mesaj şöyledir.
"Abi,polis arayabilir,kargo gümrüğe girmiş,müze evrağa el koymuş...."
Adam gülmüş,"yahu" demiş "müzesinde yoksa ben torbayla göndereyim".
İşin trajikomik tarafı Arap alfabeli her şeyi tarihi eser sanan zihniyet,
okumadığı 6000 sayfalık esaret belgesini onayladı da hamdolsun can kardeşlerim Rumlar istemedi.Merak edenlere de söyleyeyim bu fıkradaki "adam" benim,sevgiler :D
ganzilis
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Cmt Mar 11, 2006 2:34 am

KANUNLAR GÜNCELLİKLERİNE VE MANTIK SINIRLARINDA ÇIKARTILIYOR OLABİLİR.GERÇEKLERDE BU HADİSEDE ETKEN OLABİLİR.MESELA GÜNEY AMERİKA PARASI NEDEN YASAK DEĞİL?SEBEBİ BANA GÖRE ÇOK BASİT:ÇÜNKÜ BİZİM BURALARDA GÜNEY AMERİKALILAR VB.GİBİ TOPLUMLAR YAŞAMADIĞI İÇİN TOPRAĞI KAZINCA ONLARIN PARASI ÇIKMIYOR.NE ÇIKIYOR?ROMA,BİZANS VE OSMANLI.

FARKINDA İSENİZ VEYA ARAŞTIRIYORSANIZ ABDÜLMECİT DÖNEMİNDE MODERN DARPHANEYE GEÇİLDİKTEN SONRAKİ PARALARDAKİ STANDARDİZASYON VE İSTİKRAR DAHA ÖNCEKİ PARALARDA YOK VE HATTA BU TİP PARALAR İLKEL TİP KABUL EDİLİYOR.TAHSİS-İ SİKKE SONRASI PARALARDA ÇAP,GRAMAJ VE MADEN AYARI VEREBİLİYORSUNUZ ÇÜNKÜ STANDART.FAKAT TAHSİS-İ SİKKE ÖNCESİ PARALAR AYRI BİR ARAŞTIRMA VE UZMANLIK KONUSU.ÇÜNKÜ PARALAR EL YAPIMI YADA İLKEL KALIPLARLA HAZIRLANDIĞI İÇİN GÜNÜMÜZDE BASILIP ESKİTME METODLARI İLE İNSANLARIN KANDIRILABİLMESİ VE DOLANDIRILABİLMESİ MÜMKÜN GÖRÜNÜYOR.

ŞU ANDA YASAK DOLAYISI İLE JANDARMA İLE ARAZİLER DENETLENMEKTE FAKAT GENELLİKLE DEFİNECİLER İŞ ÜZERİNDE İKEN YA ARAZİ SAHİPLERİ,YA KÖYLÜLER YADA DEFİNE ARAYANLAR ARASINDAKİ İHTİLAFLAR SONUCU BİRBİRLERİNİ ŞİKAYET ETMESİ SONUCU YAKALANABİLİYOR.HER NE KADAR YASAK OLMASINA RAĞMEN EL ALTINDAN BU TİCARET YÜRÜYORDURKİ ARADA BİRDE OLSA BU TÜR PARALARA SAĞDA SOLDA RASTLANIYOR.

ACABA HER ŞEY YASAL VE SERBEST OLSAYDI VE BUNLARIN SERBEST BİR PİYASASI OLSAYDI VE RAHATÇA ALINIP SATILSAYDI İNSANLAR ELİNE KAZMAYI,KÜREĞİ ALIP TARİHİ ESERLERİ,SİT ALANLARINI VE DAĞI,TEPEYİ KÖSTEBEK YUVASINA ÇEVİRİRMİYDİ.BENCE ÇEVİRİRDİ.AMERİKADAKİ ALTINA HÜCUM BELKİDE BİZDEDE YAŞANIRDI.TARİHE HÜCUM OLARAK.NEDE OLSA ABARTMAYI SEVMEKTEYİZ TOPLUM OLARAK.

BENCE BÜTÜN KABAHATİ YASAKLARDA ARAMAMAK LAZIM.YASAKLARI SAVUNMAYACAĞIM FAKAT BİZİM KANUNLARIMIZ EŞEK ARISININ DELİP GEÇEBİLDİĞİ FAKAT BAL ARILARININ TAKILDIĞI VEYAHUT KANUNLARI UYGULAYANLAR BİRİSİ ŞİKAYET ETMEDEN VEYA ÖLMEDEN HAREKETE GEÇMEMEKTE NE YAZIKKİ.

BİR FİKİR SUNACAĞIM FAKAT BİR ÜST PARAGRAFTAKİ GİBİDE DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN BOŞADA GİDECEK DİYEDE DÜŞÜNÜYORUM.ESASINDA ESKİNİN VE TARİHİN YURT İÇİNDE SERBEST FAKAT YURT DIŞINA ÇIKIŞININ YASAK OLMASI GEREKMEKTE.TARİHİ DEĞERLER BAŞKA TARAFLARA GİTMESİN DİYE.FAKAT KİM UYGULAYACAK,KİM ENGELLEYECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM.YUKARIDAKİ EŞEK ARISI BAL ARISI ÖRNEĞİDE ŞÖYLE BİR ATA SÖZÜ İLE GÜÇLENDİRİLEBİLİR.ZENGİN DAĞLARI AŞIRIR,FALİR DÜZ YOLDA ŞAŞIRIR.

VARSAYALIM BU ESERLER YURT İÇİNDE SERBEST FAKAT DIŞARIYA ÇIKARILMASI YASAK.İNSANLAR YİNEDE ISRARLA NEDEN DIŞARI ÇIKARTMAK İSTESİNLER?İSTİSNALAR VE KOLEKSİYONCULAR HARİCİNDEKİLER KARA KAŞ KARA GÖZ İÇİN DEĞİL MENFAAT TEMİN ETTİKLERİ İÇİN ÇIKARTIRLAR.BU MENFAAT NASIL OLUŞUR?YURT İÇİNDE UCUZDUR,YURT DIŞINDA PAHALIDIR O YÜZDENDİR.BU KISACA NEYİ İFADE EDER?BİZ O MALIN DEĞERİNİ BİLMİYORUZDUR.BU DA ZORLA BENİMSETİLECEK VE KAZANDIRILACAK BİR ŞEY DEĞİLDİR.

ŞÖYLE BİR ÖRNEK VERELİM.ESERLERİN YURT İÇİNDEN YURT DIŞINA KAÇIRILMASINDAN BAHSEDİYORUZ DA YURDA KAÇAK SOKULAN ŞEYLERDENDE BAHSEDEYİM BİRAZ.GAZETELERDE ARADA BİR KAÇAK ŞEKER GETİRİLDİĞİ SÖYLENİR.ŞEKERİN TONUNUN DIŞARIDA 250$ OLMASINA RAĞMEN BİZDE 1.100$ A MAL EDİLEREK İMAL EDİLDİĞİNDEN BAHSEDİLİR.BU ÖRNEKTE ŞEKER 250$ İSE O FİYATA İMALAT MALİYETİNİ ÇEKMEK GEREKİRKİ SİZİN YAPAMADIKLARINIZI BAŞKA BİR ŞEY DOLDURMASIN.BU DURUMDA İSTEDİĞİNİZ KADAR ŞEKER GİRİŞİNİ YASAKLAYIN MENFAAT OLUŞTUĞU İÇİN YOLUNU BULUR VE GİRER.

BU DURUM BİZİM İÇİNDE GEÇERLİ.YASAKLAR OLMASA BİLE DEĞERİNİ BULMAZ İSE YURT İÇİNDE ESKİ ESERLER,DEĞERİNİ BULDUĞU YERE DOĞRU AKAR VE GİDER.
msozer

Doğru söze ne denir........

Mesajgönderen erva » Cmt Mar 11, 2006 12:38 pm

Abicim öncelikle tespitlerin doğru.....Eğer bizde yasak olmasa idi kazmadık yer bırakmazdık.Ben başımdan geçen bir olayı anlatayım:
Diyarbakırda görev yaparken bir amca ile tanıştım üç beş eski para aldım...derken bir gün bi para gösterdi (toprak altı).İstersen sana bulabilirim diye bende hevesle tamam dedim ve o amcadan 15-20 adet bu parçalardan aldım ...bi gün işim vardı erken gittim yanınan yanında iki adet saç baş dagılmış amca vardı bir kaç şeyin pazarlıgını yapıyorlardı...neyse gittiler ben merak ettim ve sordum bunlar kimdi diye.Amca dediki bana bunlar sana o paraları getiren adamlar kazıcılar, mezar kazıyolar dedi.Dedim nasıl yapıyolar bu işi......duyunca içim cızladı adamları mezarın tarihi özelligi ıvır zıvırı ilgilendirmiyormuş vur kazmayı del matkapla üç yeri indir aşagıya....örnegin bir küp mü buldular mezardan üzerinde ne şekil var kim yapmış kimin ...umurlarında değil sarıyolarmış beze at yere kır içindekini al....Kısacası üç beş eski küflenmiş garip para için koskoca bir kültürü yok ediyoruz...
Bu arada yurt dışına çıkartma olayına gelince Çınar Altında bir iki arkadaş turistlere bu paralardan satıyor.....Adam onu otelde çalışanlara hediye etmiyeceği için...Nereye götürücek biliniyor...ama en önce bu işi yapanlar bile bile tarihimizi 5-10 dolar fazlaya ( abartmıyorum ben istesem 15-20 ytl derler di turiste 20 dolar dedi ) satıyorlar...
Bu arada ebayı takip edenler görür ne paralarımız var dışarlarda....Özellikle son altı padişahtan evvel bir sürü para var......Neyse şimdi şunu söyleyeyim :roll: 657 ye tabi olduğumuzdan bu işlerle ilgilenmiyorum :lol:
:NOT: ee ne olur ne olmaz dimi.....
sevgiler saygılar
erva
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Mar 12, 2006 11:54 am

Bu işide tam Türk zihniyetiyle yürütmeye devam ediyoruz : yasakla sorun kalmasın. Okulları kapat milli eğitim sorunu kalmasın, arabaları yasakla trafik sorunu kalmasın, koleksiyonculuğu yasakla eski eser kaçakçılığı kalmasın. Nasıl, kolay çözüm değil mi ? Yurt dışına hiç eski para kaçırılmadığı için bana gelen 300 sayfalık müzayede kataloglarında bulunan en az 30 sayfa Anadolu medeniyetlerine ait paralar sahtedir herhalde :wink:

İngilizlerin, almanların, fransızların 1500 yıllardan kalan paraları değersiz bizimkiler çok değerli, onlar aptal biz çok akıllıyız. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, devletin kontrolü altında (ama bugünki gibi bin dereden su getirerek değil) yapılan koleskiyonculuk en makulü. Aşağıda ingiltere'den bir örnek haber gönderiyorum.

ROMA DONEMINE AIT BUYUK BIR DEFINE BULUNDU!
Ingiltere'nin Suffolk bölgesinde, turunun en buyugu olan bir Roma definesi bulundu.

Uzmanlar, Ekim ayinda metal dedektorle arayanlarin buldugu ve 621 bakir alasimi nadir sikkeden olusan definenin, politik karisikliklarin yasandigi bir donemde saklanmak icin gomulmus olabilecegini soyluyorlar.

Suffolk Kasaba Konseyi Arkeoloji Servisinden John Newman, orijinal olarak gümüº kaplama sikkelerden olusan definenin imparatorluga baskaldiran ve askerleri tarafindan imparator ilan edilen Crausius
(287-293) ve Allectus (293-296)'ya ait oldugunu soyledi.

"Bu asi imparatorlar adina simdiye kadar yasal olarak Ingiltere'de bastirilmis en buyuk define", gibi gorunuyor dedi.

"Sikkelerin 258 tanesi Crausius ve 347 tanesi de Allectus'a aittir ve Londra ve muhtemelen Southhampton veya Cochester'da basilmis olmalari gerekir, ki bu Roma Britanya'sinda ilk resmi darphanelerin kuruldugu bir donemdir.

Bury, St Edmunds'ta yapilan hazine sorusturmasi sirasinda, Yukari Suffolk bolgesi sorgu yargici Peter Dean, dedektörle arama yapan Paul Flack'in sikkelerden 30 tanesini bulduktan ve dogru bir sekilde Roma donemine ait olduklarini tesbit ettikten sonra, Suffolk sehir konseyine basvurdugunu, haber alir.

Bay Newman, Portatif Antikalar Programi tarafinda finanse edilen kucuk bir arkeolog takimi olusturduk ve bolgede kazi yaparak hazinenin geriye kalanini bulduk, dedi.

Hazinenin esasen bir pisirilmis toprak kabin icerisine konularak, yakininda Roma donemine ait bilinen bir yerlesme yerinin - muhtemelen mutevazi bir ciftlik- bulundugu bir hendegin kenarina gomulmus oldugunu fakat tarlanin surulmesi sirasinda tarlaya dagildigini dusunuyoruz.

Muhtemelen definenin yerini belli etmek icin konulmus olan bir dizi cakmak tasi da bulundu.

Temizlenmesi ve Define Degerlendirme Komitesi tarafindindan degerlendirilmesi icin British Museum'da bulunan sikkeler, muhtemelen gomuldugu donemde bir iscinin dort veya bes aylik maasiydi.

Bay Dean, buldugu sikkeleri hemen konseye haber vererek Bay Flack'in "buyuk bir tarihi degeri"n kurtarilmasina yardim ettigini soyledi. "Bu, Define Kanunu cercevesinde degerlendirilmesi gereken bir buluntudur", dedi. (Bu kanuna gore, definedeki sikkeler tanimlandiktan sonra devlet muzelerinde bulunmayanlar piyasa degeri karsiliginda bulan kisiden satin aliniyor, eger muzelerde ayni sikkelerden varsa, fotograflari cekilip kayitlari yapildiktan sonra, bulan kisinin tasarrufuna birakiliyor) Mahalli muzeler simdiden sikkeleri almaya istekli olduklarini bildirdiler.
kaanuslu
Admin
Admin

Re: yabancı madeni para koleksiyonculuğu

Mesajgönderen adabudi » Prş Nis 17, 2014 4:21 pm

Almanyada dilediginiz zamanin dilediginiz parasini toplayabiliyorsunuz hiç bir kisitlama yok ve bu yüzden kolleksiyoncu sayisi tahminen aktif ve pasif 2000000 kisi tahmin ediliyor.
adabudi
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Yabancı Kağıt ve Madeni Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir