HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Ingiliz hatali 20 pence

Ingiliz hatali 20 pence

Mesajgönderen proodos » Sal Eyl 03, 2013 6:59 pm

Herkese merhabalar, bir suredir Ingiltere'deyim ve dogal olarak Ingiliz paralariyla da ilgilenmeye basladim ki hepsi cok kaliteli paralar, Turk lirasina gore asiri pahali olmasina ve fazla sayida uretilmelerine ragmen stoklar cabucak tukeniyor. Burada ben henuz gormedim, elime gectiyse de fark etmedim ama hatali baski 20 pence varmis Ingiltere'de, Ingiltere'de unluymus ancak bilmeyen koleksiyonerler vardir diye paylasmak istiyorum, ben bilmiyordum en azindan. Sanirim eskiden tarih yazi kismindayken tasarim degisikligi sirasinda tura yuzu degistirilmemis yazi kismi degistirilmis ve para tarihsiz olmus. Eski kalip tura yeni kalip yazi basilmis :clapping: Ayrintili bilgi ve resim asagidaki ilisimde mevcut. Ayrica burada bir seyi de ifade etmek istiyorum, Turkiye'nin aksine hatira olsun baska olsun butun paralarda tura yuzunde Kralice II. Elizabeth'in portresi var, bizde de tam tersi herhangi ozel para cikarilmak istendiginde (ornek olarak 2012 Turkce Olimpiyatlari ve Sayistay'in 150. yili paralari) tura yuzu direk siliniyor ve bu da bilindigi uzere bazi hakli veya haksiz tepkilere yol acabiliyor.
http://www.royalmint.com/discover/uk-co ... d-20p-coin
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Ingiliz hatali 20 pence

Mesajgönderen Firavun » Sal Eyl 03, 2013 9:27 pm

proodos yazdı: Ayrica burada bir seyi de ifade etmek istiyorum, Turkiye'nin aksine hatira olsun baska olsun butun paralarda tura yuzunde Kralice II. Elizabeth'in portresi var, bizde de tam tersi herhangi ozel para cikarilmak istendiginde (ornek olarak 2012 Turkce Olimpiyatlari ve Sayistay'in 150. yili paralari) tura yuzu direk siliniyor ve bu da bilindigi uzere bazi hakli veya haksiz tepkilere yol acabiliyor.

Kesinlikle katılıyorum.Atatürk'ün resmi kesinlikle silinmemeli.Hatıra para yapacaksan git yazı yüzünde yap yani yer mi bitti.Atatürk'ün silinmesindeki amaç başkada neyse hadi hiç girmeyeyim o konuya :evil: .Bu arada paylaşım için teşekkürler.Yabancı madeni kolaksiyonu yapanlara güzel bir örnek olmuş oldu.İyi çalışmalar.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eyl 04, 2013 12:53 am

Selam proodos.
Nümismati ile doğrudan ilgisi olmayan bir ricam olacak:
Sobranie - Black Russian.
Bundan 1 veya 2 paket getirebilirsen, en yakında çıkacak bizim gümüş hatıra paralarından biri ile takas edebilirim. 8)
Fish&Chips'den uzak durmanı öğütlerim.
Görüşmek üzere.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Pzt Eki 21, 2013 12:52 pm

Üzgünüm güzel bir fotoğraf ekleyemedim lakin yine de paylaşmak istedim; 2006 tarihli 20 pence, Kraliçe'nin tacından başlayarak B harfinin sonuna kadar giden ince bir çizgi ve Kraliçe'nin kulağında oldukça belirgin bir çapak var. Makineler kabul etmemişti bu parayı. İngiliz paralarında hataya ben hiç rastlamamıştım bu para dışında ama genel durum hakkında pek bir yorum yapamam.
Görüntü0357.jpg
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Pzt Eki 21, 2013 3:15 pm

Fotoğraf çok bulanık daha belirgin bir fotoğraf koyarsanız daha iyi olur.Fotoğraftan bu haliyle hiçbir şey anlaşılmıyor.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Eki 21, 2013 4:37 pm

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (6.1 KiB) 1301 kere görüntülendi

Fluluk biraz azalıyor küçültüp keskinleştirince (sharping). Gene de, asıl foto flu olduğundan net göremiyoruz.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Sal Eki 22, 2013 4:03 pm

Gilaay yazdı:Fluluk biraz azalıyor küçültüp keskinleştirince (sharping). Gene de, asıl foto flu olduğundan net göremiyoruz.

Yinede çok bulanık birşey anlaşılmıyor :( .
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Yabancı Kağıt ve Madeni Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir