HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1964 Kennedy Half Dollar

1964 Kennedy Half Dollar

Mesajgönderen tolgaceng » Çrş May 24, 2017 5:42 am

Bugün bankadan elime geçen bir gümüş paranın hikayesini paylaşmak istedim.

Her yerde olduğu gibi ABD'de de madeni paralar değersiz metallerden basılıyor. Fakat, uzun yıllar önce basılan gümüş paraların bir kısmına tedavülde rastlamak halen mümkün. Bu sebepten bazı insanlar bankalardan kutular dolusu madeni para alıp, tek tek inceleyip, içinde gümüş para var mı diye bakıyorlar. Buna "coin roll hunting" deniyor. Bu paralar çok nadir olduğu için bu şekilde ciddi kazanç elde etmek neredeyse imkansız olsa da, eğlenceli bir hobi olduğu için bunu yapan çok insan var. Benim de bir süredir aklımda olmasına rağmen şimdiye kadar hiç denememiştim. Youtube'da izlediğim, yüzlerce, hatta binlerce dolarlık para alıp içinde bir tane bile gümüş para bulamayan insanların videoları da biraz caydırmıştı aslında beni. Yine de, bugün ilk defa bankaya gittim ve toplam 200 dolar değerinde Kennedy Half Dollar (yarım dolarlık madeni para) aldım. Toplam 20 rulo, 400 adet para, yaklaşık 4,5 kilo tutuyor ağırlığı. Eve gelip, ruloların hepsini açıp, paraların hepsini tek tek inceledim ve bu 400 paranın içinden tam 1 (bir) adet gümüş para çıktı. 1964 yılında basılan Kennedy Half Dollar'lar %90 oranında gümüş içeriyor ve nominal değeri yarım dolar olmasına rağmen gümüş değeri bugün itibariyle yaklaşık 6,16 dolar.

İşin belki de en güzel yanı da, riskin tamamen sıfır olması. Hiç gümüş bulamasam bile, herhangi bir şey kaybetmiyorum. Paraları tekrar bankaya götürüp yatırabilirim, veya yavaş yavaş harcayabilirim. Banka, bana paraları verirken herhangi bir komisyon vs. kesmiyor. Yani havadan 5 buçuk dolar kazanmış oldum. :D
Eklentiler
IMG_8822.JPG
IMG_8824.JPG
IMG_8832.JPG
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: 1964 Kennedy Half Dollar

Mesajgönderen Gilaay » Çrş May 24, 2017 1:10 pm

Hoş bir olay, define avı gibi.
400 paradan 0 (sıfır) gümüş para çıkabileceği yani hiç çıkmayabileceği gibi, 400 Half Dollar'ın 400'ünün de gümüş çıkma olasılığı, pratikte çok zor olsa da matematiksel ve teorik olarak mümkün.
1/400 kötü bir oran değil 0/400'e göre. :-P

Eskiden boş vaktim olduğunda ben de Darphane'nin poşetle sattığı madeni paraları alır, açar ve erörlü para arar; bazen bulur, bazen de hüsrana uğrardım. Sizin gümüş para bulma hobiniz de buna benziyor.
Hobi olmaktan çıkıp yorucu bir faaliyet halini aldığından bıraktım.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Yabancı Kağıt ve Madeni Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir