1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

BİR TMSF HİZMETİ(?)

MesajGönderilme zamanı: Cum Şub 15, 2008 2:51 am
gönderen zolata
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), banka kasalarında unutulan ve zaman aşımına uğrayan altın paralar ile mücevher ve hisse senetlerini satışa çıkaracak.

TMSF'den yapılan açıklamada, Fon'un banka kasalarında unutulan ve zaman aşımına uğrayan koleksiyonluk altın paralar ile mücevher ve hisse senetlerini Antik AŞ aracılığı ile 2 Haziran Cumartesi günü satışa çıkaracağı bildirildi.

Nadir dönemlere ait olan ve koleksiyonluk değer taşıyan paralardan oluşan koleksiyonda, Sultan Mehmet Reşat Tuğralı Osmanlı paraları, 1914 tarihli Avusturya ile Victoria dönemi İngiliz altınları yer alıyor. 1902-1931 yılları arasına ait Hollanda, Fransa ve Almanya altınlarının yanı sıra 1880'lere ait Osmanlı altınları da açık artırmada satışa sunulacak.

Bankalara ait kiralanmış özel kasaların zaman aşımına uğraması sonucunda devlete kalan koleksiyon altınlar ile diğer koleksiyonluk kıymetler, 1 Haziran Cuma gününe kadar Antik Palace'de görülebilecek.

Kıymetlerin muhammen bedelleri toplamı 202 bin 842 YTL olarak belirlendi.
kaynk:TÜRKİYE KATILIM BANKALARI BİRLİĞİ © 2002 - 2008

HAZİRAN 2007 de satiş yapılmış. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi var mı.

Re: BİR TMSF HİZMETİ(?)

MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 05, 2011 1:11 pm
gönderen Gilaay
http://www.lifeinbursa.com/haberx/17350/9/manukyanin_mucevherinin_sirri.htm

http://www.milliyet.com.tr/2007/05/31/ekonomi/eko11.html

http://mucevherr.blogspot.com/2007/11/manukyann-mcevherinin-srr.html

Genelev patroniçesi Manukyan'ın bankada unuttuğu altın broşu devlete kaldı.

Genelev patroniçesi Matild Manukyan'ın 10 yıldır bankada unuttuğu altın broşu zaman aşımından devlete kaldı. TMSF mücevheri müzayedede sattırdı. Açılış fiyatı olan 300 YTL'ye satılan broşta masonik semboller dikkat çekti.

Ünlü genelev patroniçesi Matild Manukyan'ın ABN Amro Bank'ta 10 yıl boyunca unuttuğu altın broş zaman aşımı nedeniyle devlete kaldı. Tek varisi olan oğlu Kerope Çilingir, 3 aylık yasal süresinde zarfında broşu almak için başvuruda bulunmadı. Bunun üzerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), banka kasalarında unutulan ve zaman aşımına uğrayan altın paralar ile mücevher ve hisse senetleri Antik A.Ş aracılığı ile açık artırma usulü satışa çıkardı. Satış 7 Haziran'da yapıldı.

TMSF, hazineye kalan mücevherleri satışa sunmadan önce, değerleri tespit etmek için 4 firmadan mücevher ustaları çağırdı. Manukyan'ın broşunu inceleyen usta, broşun sahte olmadığını söyledi. Ustalarla birlikte bulunan TMSF görevlisi ustaya 'Sahte olmadığını nasıl anladınız?' diye sordu. Usta, 'Bu broşu yapan usta masondur ve işlediği mücevherlere masonik sembol yapar. Oradan anladım' dedi. Broşun üzerindeki sembolün ne olduğunu öğrenmek için aradığımız mücevher ustası, ne bu sırrın deşifre edilmesini, adının da açıklanmasını istemedi. Manukyan'ın broşu için kimse artırmaya gitmedi. Broş, 300 YTL'ye satıldı.

Masonlukta sembollere büyük önem veriliyor. Masonik sembollerin bir çoğunu Amerikan doları üzerinde görmek mümkün. 'Üçgen içinde göz' mason localarının değişmez sembolü. En çok bilineni ise iç içe geçmiş bir gönye ve pergel. Bir diğer ünlü sembolü ise iç içe geçmiş iki üçgenden oluşan altı köşeli yıldız. Masonluğun sembolleri arasında yer alan önemli bir kavram da 'dul kadın' tasviri olduğu biliniyor.

Kaynak: Bugün

---------------
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), banka kasalarında unutulan ve zaman aşımına uğrayan altın paralar ile mücevher ve hisse senetlerini satışa çıkarıyor. Satışa çıkan değerli mallar arasında eski genelev patroniçesi Matild Manukyan'a ait 300 YTL değer biçilen bir adet broş da bulunuyor.
TMSF'den yapılan açıklamada, söz konusu parçaların Antik AŞ aracılığı ile 2 Haziran'da satışa çıkarılacağı bildirildi. Koleksiyonda Sultan Mehmet Reşat tuğralı Osmanlı paraları ile 1914 tarihli Avusturya ve Victoria dönemi İngiliz altınları da yer alıyor.
1902 - 1931 yılları arasına ait Hollanda, Fransa ve Almanya altınlarının yanı sıra 1880'lere ait Osmanlı altınları da açık artırmada satışa sunulacak.
Bankalara ait kiralanmış özel kasaların zaman aşımına uğraması sonucunda devlete kalan koleksiyonluk altınlar ile diğer koleksiyonluk kıymetler, 1 Haziran'a kadar Antik Palace'da görülebilecek. Edinilen bilgilere göre, satışa sunulan kıymetlerin muhammen bedelleri toplamı 202 bin 842 YTL olarak belirlendi.