HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Amfora ve keramikler hakkında bilgi

Yukarıdaki kategorilerden hiç birine uymayan koleksiyon mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.

Amfora ve keramikler hakkında bilgi

Mesajgönderen kvaryeter » Pzt Ara 01, 2008 11:38 am

Arkadaşlar sahil kasabalaramızda Rumlardan kalma amfora veya saklama küpleri evlerde bol miktarda bulunuyor.bunlar tarihi pek de belli olmayan kaplar.yasak dönemde olup olmadığını nasıl anlarız?topraktan çıkan keramik kaplar koleksiyoncular arasında neye göre ücretlendiriliyor?keramik kabın/vazonun vs.. elle veya basit aletle yapılmış olması tahmini tarihlemede yardımcı olabilir mi?
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Amfora ve keramikler hakkında bilgi

Mesajgönderen meliksah25 » Çrş Oca 14, 2009 9:57 pm

Sayın kvaryeter Biraz geç bir cevap olacak ama tabiki üstadlar daha iyi bilirler,Yanılmıyorsam Böyle Topraktan çıkan keramik,Küpler Falan değerleri toprağın cinsine göre değerlendiriliyor. Birde çıkan küpün tabakasının kalınlığıda önemli.Yani ince olarak yapılanlar daha değerlidir diye biliyorum.Ama yinede Siz bir Arkeolog'tan yardım isteyip toprağı analize gönderin.en iyi cevabı onlar size verebilir.Birde küpün çıktığı yerin Daha önce hangi UYGARLIKLAR tarafından kullanıldığını araştırın.Tabi bu zamanın Göçebe insanlarından da kalmış olabilir..
Yanlışım Varsa Üstadlarım söylesinler Hatamı...
Saygılarımla...
Hak etmediğini yemek Aslan'a ar,Çakal'a iftihardır.
meliksah25
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen vethakan » Çrş Şub 11, 2009 1:57 am

oncelikle buldugunuz toprak kapların uzerideki figurler size onun hangi doneme ait oldugunu bulmanızda buyuk kolaylık saglayacaktır ama anadoluda kazılan bır cok mezardan işlemesiz küp tabak gibi topraktan yapılmıs objeler bolca cıkmakta ve bunları egerkı siz cikarmadıysanız tarıhlendırmenız hemen hemen ımkansız ancak c14 metodu ile tarıhlendırebılırsınız bu yuzden bulduklarınız cok cok eskıde olabılır yada yakın donemde kullanılmıs parcalarda olabılır bence ustlerinde isleme yda resim gibi seyler varmi bunlara bakın
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kvaryeter » Çrş Şub 11, 2009 1:50 pm

yok ben şu müzelerdeki karbon metodu yapılmadan tarihlendirilmiş mö2500-1700 gibi tarihlere takılmıştım da belki koleksiyonunu yapan varsa cevaplayabilir diye sormuştum.komik gelmişti mö2500-1700
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kvaryeter » Çrş Şub 11, 2009 1:52 pm

yok ben şu müzelerdeki karbon metodu yapılmadan tarihlendirilmiş mö2500-1700 gibi tarihlere takılmıştım da belki koleksiyonunu yapan varsa cevaplayabilir diye sormuştum.komik gelmişti mö2500-1700
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen vethakan » Cmt Şub 14, 2009 9:12 pm

dostum arastırdıgım kadarıyla muzelerın amforaya bilmem hangi tarihe ait diye sınıflandırma yapmalarinda yardımcı olan bır dıger metotta buluntunun yanında bulunan dıger objelerdır mesela amforanın yanında bulunana para muhur yuzuk yada buna benzer hangi kulturre ait olduguna dair ipucu verecek bir buluntuda cıkmıssa ıkısını aynı kategorıde degerlendirip benzer zamanda yapıldıklarını ve kullandıklarını soyluyorlar bır dıger metotta kesın tarıhı belırlenmıs amforalarla yenı bulunanların bırbırıne benzerlıklerı goz önune alınarakta tarıhlendırme yapılabılıyor sonucta her mıllet kendıne has kup veya tabak canak yada amforalar yaptıgını dusunursek sızdekılerın benzerını gordugunuzde onunla aynı doneme tekabul edecegıne dair bir işaret olarak yorumlayabılırsınız
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen sfenoid » Sal Mar 22, 2011 6:07 am

Linkteki şişenin ne olduğunu bilen varmı? Sanki bir kiliseye ait şarap şişesi gibi?

http://www.allcollection.net/antigua-bo ... ~x25398863
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ertug » Sal Mar 22, 2011 9:30 pm

Bazı marka güney amerika içkilerinin (aqvavit,tequilla v.s.) bu tür şişelerde satıldığını biliyorum, resimdeki ürüne deden 40 Euro istenir, Bu konuda bir bilgiye sahip degilim. :D
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Sal Mar 22, 2011 10:17 pm

ertug yazdı:Bazı marka güney amerika içkilerinin (aqvavit,tequilla v.s.) bu tür şişelerde satıldığını biliyorum, resimdeki ürüne deden 40 Euro istenir, Bu konuda bir bilgiye sahip degilim. :D

Sn. Ertug bence benzetiyorsunuzdur zira bu şişenin aynısı herşeyiyle aynısı babaannemde mevcut su şişesi olarak kullanıyor hatta yazıları dahi herşeyi toprağı dahi aynı. Kendisi en az 100 yıllık diye tabir ederdi öyle hatırlıyorum. Zira el yapımıdır ve bu resimde kulp u gözükmemiş ancak kulp u şişe gövdesine bağlayan yerde yapanın parmak izi olduğu gibi çıkmış eski bir eserdir. Şişeni üzerindeki LLENKENHEYM yazısı ve çan resmi ondandır çocukluğumdan beri aklımda ama hala manasını bilmiyorum :)
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen koleksiyon67 » Pzr Eyl 11, 2011 3:51 pm

Merhaba antik çağda Anfora üreten bir şehir olması nedeniyle Kdz.Ereğli anforalarını araştırmıştım.Blogumda anforalarla ilgili bilgileri bulabilirsiniz:
http://kdzereglifutbol.blogspot.com/sea ... results=26
Birde anforalara özellikle trolo çıkan balıkçılar çok zarar vermiş.Kdz.Ereğli müzesi yetkilileri balıkçılar bari kırmasın atmasın diye gelen her anforaya sorgusuz sualsiz 300 tl.verebileceklerini bana iletmişlerdi.
koleksiyon67

Dön Diğer Koleksiyonlar.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir