HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

eski tarihi kılıç

Yukarıdaki kategorilerden hiç birine uymayan koleksiyon mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.

Re: eski tarihi kılıç

Mesajgönderen Gilaay » Prş Ara 09, 2010 1:38 am

37. Antika silah nedir nasıl belirlenir ruhsata nasıl bağlatılır?


Bahsi geçen kılıç, legal bir şekilde ancak şu şartla bulundurulabilinir :
Eskiden kalma, değerli, belli bir özelliği olan benzerlerine az rastlanan ve artık imal edilmeyen ateşli, ateşsiz silah, bıçak ve kılıç gibi aletler antika silahtır. Bu tür silahların antika olup olmadığı Kriminal Polis laboratuarlarından alınacak ekspertiz raporu sonucunda belirlenir.

Bu kapsama girebilecek silahınız var ise dilekçe ile müracaat etmeniz halinde, aldırılacak ekspertiz raporu sonucunda silahınızın antika olduğu tespit edilirse adınıza bulundurma ruhsatı verilir. Alınan ekspertiz raporu sonucu antika olmadığı anlaşılan silahlar için adli işlem yapılır ve silah müsadere edilir. Bir defa yaptıracağınız bulundurma işlemi ile bu silahları ev adresinizde sürekli bulundurabilirsiniz. Bu silahlar için taşıma ruhsatı düzenlenmez.

Antika değilse zaten tarihi esere girer ki 2863'e tabi olur.
Yani bulundurmak bile yasal olarak ruhsata tabi ve satışı, taşıması vb. zaten kesinlikle yasak!
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 3431
Kayıt: Çrş Oca 27, 2010 5:10 am
Konum: İstanbul not Constantinople

Re: eski tarihi kılıç

Mesajgönderen Gilaay » Prş Ara 09, 2010 1:42 am

"Efendim GG'de bilmem nerede satılıyor alenen!" diyenlere de bir şey demiyorum. Şu an başınızın ağrımadığı, hiç ağrımayacağı anlamına gelmiyor. İnsanları yanlış yönlendirmeyelim lütfen. Belgesini, ruhsatını alır ne yapacaksa yapar. Birinin 150 yıllık dediğine öbürü 201 yıllık der. Kriminal lab. ekpertizi gerek. Yasa öyle diyor. Yasada bir çok yanlış anlaşılabilecek, farklı yorumlanabilecek hükümler var. Kime denk geleceğinizi ve nasıl bir muameleyle karşılaşabileceğinizi bilemezsiniz. Acı ama gerçek.
Bir de şuradaki madde 59, 58 , 57.'yi okuyun :
Madde 57 - 1923 yılından önce yapıldığı beyan edilerek, süresinde müracaat edilen hatıra silahlarda, nitelik tesbiti polis laboratuvarlarınca yapılır. 1923 yılı ve bu yıldan önce imal edildiği polis laboratuvarlarınca belirlenen ateşli silah, bıçak, kama ve kılıçlara ruhsat verilir.

Ruhsat işlemlerinde müracaatçıdan:

a) İstiklal Savaşı gazisi,

b) İstiklal Savaşında şehit düşenlerin veya sonradan vefat eden gazilerin varisleri,

olduğunu belirtir belge istenir.

Kanun hükümlerine göre bu güne kadar hiçbir şekilde ruhsat alınmamış olan ve hatıra olduğu tesbit edilen veya ilgili mevzuat hükümleri gereğince hatıra olduğu iddia edilerek, ruhsat alınması için yapılan başvuru neticesi, idarece ruhsat verilemeyen, ancak, hatıra olduğu tesbit edilen yahut 3684 sayılı Kanun hükümlerinden önce Kanuna muhalefet suçundan haklarında takibata başlanmış, ancak mahkumiyet kararları ile müsadere kararları durdurulan ve polis laboratuvarlarınca 1923 yılından önce imal edildiği tesbit edilen silahlara, söz konusu laboratuvarlarca verilen ekspertiz raporları esas alınarak il valiliklerince ruhsat düzenlenir.

Kanun kapsamına girdiği iddia edilerek ruhsata bağlanması için müracaat edilen silahların nitelik tesbitinde İstiklal Savaşı hatırası olmadığı veya 1923 yılından önce imal edilmediği polis laboratuvarlarınca belirlenen ateşli silah, bıçak, kama ve kılıçları bulunduran kişilere ait silahlar müsadere edilir. Ancak, bu kişiler hakkında kanuni işlem yapılmaz.

İSTİSNA

Madde 58 - Harp okulları öğrencilerine veya görevleri nedeni ile muvazzaf subaylara Devletçe verilen ve bu görevleri sona erdikten sonra kendilerinde kalan veya bunların kanuni mirasçılarına intikal eden kılıç, meç ve benzeri aletler için izin vesikası aranmaz.

ANTİKA SİLAHLAR

Madde 59 - Kriminal polis laboratuvarlarında antika silah olduğu tesbit edilen silahlar ruhsata bağlanabilir. Bu silahlara sadece bulundurma ruhsatı verilir. Antika silahları teşhir, gösteri ve benzeri amaçlarla nakletmek için, bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde mülki amirden, naklin amacını ve süresini belirten (EK-2) deki Silah Nakil Belgesinin alınması zorunludur.
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20008.html Nerede kaldı 1899? 1923 öncesi diyor bu da! Buyrun bakalım! :evil:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 3431
Kayıt: Çrş Oca 27, 2010 5:10 am
Konum: İstanbul not Constantinople

Önceki

Dön Diğer Koleksiyonlar.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron