HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

mermi kovanı koleksiyonu- yardım eder misiniz?

Yukarıdaki kategorilerden hiç birine uymayan koleksiyon mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.

mermi kovanı koleksiyonu- yardım eder misiniz?

Mesajgönderen arsingocaba » Sal Oca 18, 2011 7:44 pm

bu mermi kovanları bir başkası tarafından toplanmış olup şans eseri elime geçmiştir. fotoğrafta da görüldüğü gibi mermi kovanları üzerinde farklı tarihler ve birtakım şeyler yazmakta. kovanlar hakkındı bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim ,ayrıca bunların herhangibir koleksiyon değeri varmıdır. yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler..
arsingocaba
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: mermi kovanı koleksiyonu- yardım eder misiniz?

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 18, 2011 7:55 pm

Merhaba,
Yasal durumları nedir bilmiyorum ama estetik duruyorlar orijinal gibi geldiler.
"Mermi kovanı" yerine daha doğru bir tabir olan "Boş kovan" veya "Boş fişek kovanı" denmeli
Halkımız "mermi" der ama askeri terim olarak "mermi" değil "fişek" kullanılır.
Dikkatimi çeken en güzel şeylerden birisi bu fişeklerdeki tarihlerde bir "tarih yattığıdır!"
Şöyle ki,
1329 eski tarihli yani Hicri ama daha büyük olasılık Rumi takvim kullanılırken üretilmiş olan var...
Bir diğeriyse takvim devrimi yapıldıktan sonra, Gregoryen takvimli ama Arabi rakamlarla yazılı 1926 olan.
Hemen sonraysa, şimdi kullandığımız rakamlarla yazılı 1928 olanı...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Çrş Oca 19, 2011 10:29 am

Gitti Gidiyor'da bir zamanlar 4-5 tanesi 5tl'den satıldıgını hatırlıyorum.
Benimde elime bir zamanlar bunlardan gecmişti. Eşe dosta hediye olarak dagıtmıştım..
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Çrş Şub 23, 2011 9:55 pm

Efendim bir başka hobim tabanca hedef atıcılığı olduğu ve mermilerin üzerinde de çap ı ve tarihleri net olarak yazdığı için bu mermilerin bir kısmının osmanlı bir kısmının cumhuriyet zamanı mermileri ve bildiğimiz mauser tüfek mermileri olduğunu söyleyebiliriz, saygılar.

Bununla beraber normal bir kolleksiyonerin son 6 padişah dönemimden evvelki paralara sahip olması nasıl suçsa, dolu halde mermi kolleksiyonu yapmak ta 6136 sayılı ateşli silahlar kanununa göre suçtur, sadece yasal silahlarınızın mermilerini bulundurabilirsiniz.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Diğer Koleksiyonlar.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir