HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Son Dönem Osmanlı - 3 Kurşun Mühür

Yukarıdaki kategorilerden hiç birine uymayan koleksiyon mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.

Son Dönem Osmanlı - 3 Kurşun Mühür

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Şub 06, 2011 5:37 pm

Aslında mühür koleksiyonu yapmıyorum ama zaman zaman uygun koşullarda karşıma çıkan ve hoşuma giden mühürleri toplarım.
Osmanlı'nın son dönemine ait 3 adet ilginç kurşun mühür edindim geçen gün. Kurd (Kurt) Çimento, Harf Devrimi öncesi Türkiye Cumhuriyeti dönemine de ait olabilir.
Henüz fazla araştıracak vaktim olmadı. Belki "Sn.patron", bir "MÜHÜRLER" bölümü açsa forumda, forumdaki dağınık mühür içerikli yazılar ve fotolar, derlenip toparlanmış olurdu.
Paylaşıyorum...
KURD(KURT)CIMENTO-FABRIKASI-OSMANLI-MUHUR.jpg
OSMANLI-MUHUR-1333-SEHIR-EMANETI-ISTANBUL.jpg
OSMANLI_TURK-ELCILIK-BERLIN-.jpg

Edit : "TURKISCHE" , "TÜRKISCHE" olarak düzeltildi.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Son Dönem Osmanlı - 3 Kurşun Mühür

Mesajgönderen Cem ÖZBAKIR » Prş Şub 10, 2011 8:59 pm

Kurşun mühürler koleksiyon için güzel objeler gibi gözüküyorlar.
Özellikle üzerlerinde yazılar olması çok iyi. Tarihi birer belge gibi.
Acaba kolay bulunabilir şeyler mi ve bulundurulması herhangi bir izin yada belge gerektiriyor mu ?
Benim ilgimi çekti de yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bir de muhafaza etmesi kolay mı ?
Teşekkür ederim. :)
Cem ÖZBAKIR
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Prş Şub 10, 2011 9:21 pm

Cem Bey,
Bildiğim kadarıyla, tıpkı paralarda olduğu gibi H.1255 öncesi yani son altı Padişah zamanından gerisi özel izne,
resmi koleksiyonerlik belgesi olmasına bağlı. Ondan sonraki dönemde sorun yok. Yanlış biliyorsam, bilen birisi düzeltsin lütfen...
Çoğu, standart kapsüllere sığmıyor kalınlıklarından dolayı. Kurşun, yumuşak bir metal olduğundan, özenle saklanmalı...
Çabucak çizilebilir, zedelenebilir ve hatta kırılabilirler!
Kendime göre ufak bir operasyonla, bu kurşun mühürler için bazı kapsüllerden, özel kapsüller yaptım; o şekilde muhafaza ediyorum.
Belki daha iyi bir yöntem bilen varsa, buraya yazarsa, hep beraber öğreniriz.
Zaman zaman çeşitli ortamlarda, bahsi geçen türde parçalar çıkabiliyor; yalnızca hoşuma gidenleri ve henüz belge almayı istemediğimden dolayı (kendimi hazır hissetmiyorum - zaten belge gerektirmeyen koleksiyon türleri yeterince vaktimi alıyor; belki ileride alırım) resmi koleksiyoner olmamam nedeniyle, H.1255 üzeri mühürleri alıyorum. Kurşun olmayanlar da dahil elbette. Kurşun mühürler, genellikle kurumsal kimlik taşıyan mühürler...
Dilerim, olabildiğince samimi bir şekilde vermeye çalıştığım bilgiler, sorunuzun karşılığı olmuştur.

-Necdet-
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Cem ÖZBAKIR » Prş Şub 10, 2011 9:34 pm

Necdet bey ,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Daha farklı bilgileri olan arkadaşlar da varsa ve bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.
Çünkü bu kurşun mühürlerle ilgili hiç bir yerde hiç bir bilgiye ulaşamadım.
Tekrar teşekkür ederim.
Cem ÖZBAKIR
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen NOBILITAS » Cum Şub 11, 2011 12:10 am

Gilay Üstadım,

Ben de enteresan, kondisyonu iyi Bizans dönemi mühürler denk gelirse alıyorum. Osmanlı dönemide mühür kullanımı hakkında pek bilgim yok. İlk defa gönderdiğiniz resimler sayesinde örnek görmüş oldum. Paylaşım için teşekkürler.

Kurşun mühürleri saklamanın en iyi yolu ise sizin de bahsettiğiniz nötr (yüksüz) plastik malzemeler (kapama veya kapsül) heralde. Bildiğim kadarıyla kurşun eserlerin ahşaptan uzak tutulması gerekiyor. Ahşap içindeki asitlerin bir süre sonra metale zarar verdiğini biliyorum hâkeza kağıtta da belirli oranda asit olduğu düşünülürse yine en iyi saklama yolu nötrlenmiş plastik muhafazalar veya cam muhafazalar olacaktır heralde.

Osmanlı dönemi mühürleri ile ilgili kaynak bilmiyorum fakat Bizans dönemi mühürleri ile ilgili Vera Bulgurlu'nun Bizans kurşun mühürleri adlı kitabını tavsiye ederim. Bu zamana kadar gördüğüm en derli toplu Bizans mühürleri kataloğudur.

Saygılarımla...
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 11, 2011 2:33 am

Joseph von Hammer-Purgstall'ın yazdığı, aslında oldukça yetersiz bir yapıt sayılabilecek ama kendi konusunda önemli bir yeri de olan, dilimize Ümit Öztürk'ün çevirdiği, Pera Yayıncılık ve Kitapçılık A.Ş.'den ( Yayın No.:1, Alaattin Eser Kitaplığı : 18 ) çıkma, 1999 baskısı (1.baskı), OSMANLI MÜHÜRLERİ {Arap, Fars ve Türk Mühürleri} diye bir kitap var elimde. Aslında 1255 H. öncesi döneme ait mühürlerle ilintili olduğundan, resmi koleksiyonerlere göre bir yapıt... Ben henüz resmi koleksiyoner olmak istemesem bile, şimdiden kendimi hazırlayayım diye bu ve benzeri yapıtları alırım...
Kitabın "İÇİNDEKİLER" bölümü ve sayfa numaraları :
Önsöz - VII
Kaynaklar - XII
Osmanlı Mühürleri - 1
Hükümdar Mühürleri - 25
Sadrazam Mühürleri - 35
Hazine Memurları ile Komutanların Mühürleri - 61
Valilerle İki ve Üç Tuğlu Paşaların Mühürleri - 65
Şahıslara Ait Mühürler - 77
Üzerinde Sahibinin İsmi Bulunmayan, Yazılı Mühürler - 81
İstanbul'da Hakkedilen, Avrupalılara Ait Mühürler - 89
Mühür Listesi - 101
Dizin - 102
-----
Kitabın orijinal adı : Abhandlung über die SIEGEL der Araber, Perser und Türken.
Mühürler le ilgilenenler edinebilir ama çok da bir şey ummasınlar. Kitabın yeniden basılıp basılmadığından bihaberim. Belki online sahaflarda vardır. Kalın karton ciltli, güzel bir 1.sınıf hamur kağıda basılı. Mühürlerle ilgili ya İş Bankası'ndan ya da Yapı Kredi'den çıkan bir kitap daha vardı ancak kitaplığımı ve arşivimi düzenlediğimden şu an aklımda değil. Yakın zamanda bulursam buraya eklerim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 11, 2011 2:47 am

Net'te kısa bir araştırmayla yukarıda bahsettiğim kitabın online sahaflarda mevcut olduğunu gördüm; örneğin şuralarda var :
http://www.nadirkitap.com/osmanli-muhurleri-hanmer-kitap1204418.html
http://www.zerobooksonline.com/tr/product_details.asp?cat=&subcat=&product=180
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=45457
http://kitap.antoloji.com/osmanli-muhurleri-kitabi/
Konuyla ilgilenenler için, güzide forumumuzda şu başlığa da bakmalarını öneririm :
*http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=12&t=2061*
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 11, 2011 3:09 am

İnanılmaz bir şey! Az önce e-postama tanımadığım bir zattan gelen bir yazıyla, bu başlığa koyduğum mühür resimlerini ve forumda koyduğum diğer koleksiyon parçalarımı, satmak için koyduğum ithamı ve ağır iftirası ile karşılaştım! Bu muhterem, "pazarlamalarımdan bıktığını" falan yazmış. Kendisine yazdım ama muhtemelen "fake e-mail" ile gönderilmişti. Buraya da yazıyorum! Forum üyesi veya değil, bu yazıları okuduğu veya okuyacağı kesin! Ayıp denen bir "şey" vardır; bu durum da o "şey"´e giriyor! Resmen iftira ve terbiyesizlik. Şimdiye kadar forumdan kime ne satmışım? Koleksiyonumdan neyi pazarlamışım? Ben asla bu işin ticaretini yapmadım.
Ben koleksiyoncuyum, tüccar veya pazarlamacı değil! Bu yazıyı buraya yazmak istemezdim; yazdıran, kendinden utanmalı. Neyimi çekemiyor acaba bu zat? Bilgilerimi paylaşmamı mı? Bu forumdan öğrendiklerime karşılık bir şeyler vermeye çalışıyorum sadece. Ego tatmini ve öğretmek, öğrenmek, araştırmak, nümismati ve koleksiyon konusunda fikir teatisinde bulunmaya çabalamak dışında bir amacım yok buradaki varlığımın! Umarım bu zat, yazdıklarımı okuduktan sonra pişman olur ve bir daha böyle davranmaz. Vebali boynuna! Bu günahının vebali boynuna!!!!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cum Şub 11, 2011 10:01 am

Yukarıda bahsi gecen kitabı GG'den 10tl'ye almıstım.
Forumda yayınladıklarımla olmak üzere toplamda 4 tane kurşun mühürüm var.Koleksiyonunu yapmak neredeyse imkansız oldugunu düsünüyorum. Ne yeterli bir kaynak ne de posta mühürleri ile ilgili bir bilgi var elimizde.
Nasıl koleksiyonunu yapacagız ki? Sadece toplamak olur..
Bu yüzden uygun buldugumda alıp,kenara atmıstım.
Fakat forumdan bir abimizin dedigine göre 1970li yıllarda posta mühürlerini cok saglam bir sekilde 2-3 kişi toplamıs.. (Tabi bu sadece bir söylenti-duyum)
Umarım bu toplayan kişiler bir gün bilgilerini paylaşırlar ve bu tip posta mühürleri degerlerini bulurlar..

Saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cum Şub 11, 2011 10:03 am

Sn. Gilaay, önce burada reklamını yapıp, siz daha cok satıs yaparsınız...Boş verin efendim, milletin agzı torba degil ki büzesiniz?
Ne kadar acı degil mi?Paylasım yapıyorsunuz,bilgiyi kendinize saklamıyorsunuz, unutmayın bu işler böyle yürümüyor...Bilgilerinizi hep kendinize saklayın.Ketum olun ki, bu sekilde ithamlarda bulunmasınlar..

Siz dogrusunu yapıyorsunuz...
Unutmayın meyve veren agacı taşlarlar...Dedigim gibi boş verin...Siz dogru bildiginizi yapın(yapalım). Sn.Kalıpcı'nın sevdigim bir lafı var, bilgi paylaştıkca güzeldir..
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Cum Şub 11, 2011 10:12 am

Gilaay yazdı:İnanılmaz bir şey! Az önce e-postama tanımadığım bir zattan gelen bir yazıyla, bu başlığa koyduğum mühür resimlerini ve forumda koyduğum diğer koleksiyon parçalarımı, satmak için koyduğum ithamı ve ağır iftirası ile karşılaştım! Bu muhterem, "pazarlamalarımdan bıktığını" falan yazmış. Kendisine yazdım ama muhtemelen "fake e-mail" ile gönderilmişti. Buraya da yazıyorum! Forum üyesi veya değil, bu yazıları okuduğu veya okuyacağı kesin! Ayıp denen bir "şey" vardır; bu durum da o "şey"´e giriyor! Resmen iftira ve terbiyesizlik. Şimdiye kadar forumdan kime ne satmışım? Koleksiyonumdan neyi pazarlamışım? Ben asla bu işin ticaretini yapmadım.
Ben koleksiyoncuyum, tüccar veya pazarlamacı değil! Bu yazıyı buraya yazmak istemezdim; yazdıran, kendinden utanmalı. Neyimi çekemiyor acaba bu zat? Bilgilerimi paylaşmamı mı? Bu forumdan öğrendiklerime karşılık bir şeyler vermeye çalışıyorum sadece. Ego tatmini ve öğretmek, öğrenmek, araştırmak, nümismati ve koleksiyon konusunda fikir teatisinde bulunmaya çabalamak dışında bir amacım yok buradaki varlığımın! Umarım bu zat, yazdıklarımı okuduktan sonra pişman olur ve bir daha böyle davranmaz. Vebali boynuna! Bu günahının vebali boynuna!!!!

Komik... Böyle bir mail atacağına forumda alım satım bölümünü okusa keşke, sizin birkaç başlıkta satılacak malım yok diye ısrarla yazdığınızı ben biliyorum. Ne diyeyim memlekette işi gücü olmayan o kadar çok insan var ki...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen pertahmet » Cum Şub 11, 2011 10:38 am

O yaziyi yazan arkadasin zeKa seviyesi cok dusukmus

**satmak istedigin seyleri resimleriyle birlikte alim satim bolumune koyman yeterli**

Ee nedemisler meyve vere agac taslanir :clapping:
pertahmet
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Cem ÖZBAKIR » Cum Şub 11, 2011 8:10 pm

Gilaay yazdı:Joseph von Hammer-Purgstall'ın yazdığı, aslında oldukça yetersiz bir yapıt sayılabilecek ama kendi konusunda önemli bir yeri de olan, dilimize Ümit Öztürk'ün çevirdiği, Pera Yayıncılık ve Kitapçılık A.Ş.'den ( Yayın No.:1, Alaattin Eser Kitaplığı : 18 ) çıkma, 1999 baskısı (1.baskı), OSMANLI MÜHÜRLERİ {Arap, Fars ve Türk Mühürleri} diye bir kitap var elimde. Aslında 1255 H. öncesi döneme ait mühürlerle ilintili olduğundan, resmi koleksiyonerlere göre bir yapıt... Ben henüz resmi koleksiyoner olmak istemesem bile, şimdiden kendimi hazırlayayım diye bu ve benzeri yapıtları alırım...
Kitabın "İÇİNDEKİLER" bölümü ve sayfa numaraları :
Önsöz - VII
Kaynaklar - XII
Osmanlı Mühürleri - 1
Hükümdar Mühürleri - 25
Sadrazam Mühürleri - 35
Hazine Memurları ile Komutanların Mühürleri - 61
Valilerle İki ve Üç Tuğlu Paşaların Mühürleri - 65
Şahıslara Ait Mühürler - 77
Üzerinde Sahibinin İsmi Bulunmayan, Yazılı Mühürler - 81
İstanbul'da Hakkedilen, Avrupalılara Ait Mühürler - 89
Mühür Listesi - 101
Dizin - 102
-----
Kitabın orijinal adı : Abhandlung über die SIEGEL der Araber, Perser und Türken.
Mühürler le ilgilenenler edinebilir ama çok da bir şey ummasınlar. Kitabın yeniden basılıp basılmadığından bihaberim. Belki online sahaflarda vardır. Kalın karton ciltli, güzel bir 1.sınıf hamur kağıda basılı. Mühürlerle ilgili ya İş Bankası'ndan ya da Yapı Kredi'den çıkan bir kitap daha vardı ancak kitaplığımı ve arşivimi düzenlediğimden şu an aklımda değil. Yakın zamanda bulursam buraya eklerim.

Bahsettiğiniz kitap bende mevcut ancak o kitap kurşun mühürleri değil el basma mühürlerini anlatıyor anladığım kadarıyla. Yinede bilgisini paylaşan herkese teşekkür ederim.
Ben şöyle bir kitabın varlığını öğrendim ama hiç bir yerde bulamadım. Bulabilirsem sanırım daha fazla bilgi edinebiliriz.
"Müze - i Hümayun Kurşun Mühür Kataloğu
[ Eldem ], Halil Edhem
Maarif Nezareti "
Cem ÖZBAKIR
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Şub 12, 2011 10:22 am

Bahsettiğiniz kitap bende mevcut ancak o kitap kurşun mühürleri değil el basma mühürlerini anlatıyor anladığım kadarıyla. Yinede bilgisini paylaşan herkese teşekkür ederim.
Ben şöyle bir kitabın varlığını öğrendim ama hiç bir yerde bulamadım. Bulabilirsem sanırım daha fazla bilgi edinebiliriz.
"Müze - i Hümayun Kurşun Mühür Kataloğu
[ Eldem ], Halil Edhem
Maarif Nezareti "

Evet haklısınız. Sizde olmasına sevindim. Genel olarak mühürlerle ilgili bir kaynak olduğu için verdim. El basma veya yüzük mühürler vb. de aynı sistemin bir ürünü. Ana fark, kurşunlarda yazı ve sembollerin direkt okunabilmesi, el basma ve yüzük mühürlerdeyse, kağıda vb. basınca okunabilmesi yani ters - düz kalıp mı desek, dişi ve erkek kalıp mı? Her neyse...
Kitabın tam adı şöyle : "Müze-i hümayun, Kurşun Mühür Kataloğu : Arab ve Arab-Bizantin ve Osmanlı Kurşun Mühürlerine Mahsusdur - Halil Edhem (Eldem) - (1903)". Bu kitabın orijinali Osmanlı Türkçesi ile basılmış. Yeni harflere de çevrilmiş galiba - emin değilim bundan!. Bakalım, bir araştıralım. Gene de bu kitabı bulsak bile yetersiz kalacak. 1903'te basıldığına göre yaklaşık 20 yıllık en yoğun son dönem Osmanlı kurşun mühür kullanımıyla ilgili bilgiler eksik kalacak.
KURSUN-MUHURLER-H.E.ELDEM.jpg
Bazı kaynaklarda 1903 değil 1904 görünüyor. Tarihin Gregoryen Takvimi'ne çevrilişi sırasındaki kaymalar hesaplanmamış veya yanlış hesaplanmış. Belki elinde orijinal kitap olan birisi taratıf *.pdf dosyası yapar ve foruma koyar. Daha önce benzer kitaplarda yapanları gördüğüm için söylüyorum! :-P
Yabancı sitelerdeki aramalar için aşağıdaki girdi referans alınabilir. Bazen Halil'i, "Khalil" diye de yazıyorlar.
Author: Edhem, Halil
Title: Muze-i Humayun. Kurshun Mühr Kataloghu: Arab ve Arab-Bisantin ve Osmanli Kurshun Mührlerine MahsusDir.
Publishing Info: Constantinople, 1903.
Physical Description: 71 p. : ill. ; 23 cm.
Language: [Ottoman] Turkish
Summary: "Imperial Museum, Constantinople. Catalogue of Arab, Arab-Byzantine and Ottoman Lead Seals"
Keywords: SEALS
En son Gilaay tarafından Cmt Şub 12, 2011 12:27 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Şub 12, 2011 10:26 am

http://www.simurg.com.tr/Details.aspx?code=106963&name=OSMANLICA_Muze_i_Humayun_Kursun_Muhur_Katalogu
Yukarıdaki bağlantıda varmış ama tükenmiş orijinali. Osmanlı Türkçesi kapağı da görülüyor.
KURSUN-MUHURLER-H.E.ELDEM-OSM.jpg

Kayıt No (ID) : 106963
Kategori : Osmanlıca
Tür : OSMANLICA
Basım Yeri / Yılı : İstanbul, 1321
Dili : Türkçe - Osmanlıca
Boyut : 16x24
Diğer Özellikleri : 1.baskı, 71 s., 1. h. döneminin cildinde
OSMANLICA: Müze - i Hümayun Kurşun Mühür Kataloğu hakkında :
“Müze-i Hümayun’da bir hayli vakitdenberi cem’ ve telfik olunan ve adedi hemen 2000’i tecavüz eden kurşun mühürlerin kısm-ı küllisi Bizantin devrine ve pek az miktarı da Arap veyahud Osmanlı devirlerine mensub olup Bizantinler zamanından olanların kısm-ı azamı İstanbul ve civarında gerek bazı temellerin hafri esnasında ve gerek bir lodostan sonra sahil-i bahre atılan kumların içinde zuhur etmektedir.”
En son Gilaay tarafından Cmt Şub 12, 2011 11:01 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Diğer Koleksiyonlar.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir