HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Pul Kataloğu

Yukarıdaki kategorilerden hiç birine uymayan koleksiyon mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.

Pul Kataloğu

Mesajgönderen VoSToK » Çrş Eki 14, 2015 3:48 pm

Merhaba; pul koleksiyonuna başladım ancak hangi kataloğu almalıyım karar veremedim. Aranızda pul koleksiyonu yapan varsa kararsızlığım konusunda yardım bekliyorum.

Pulkay'ın hazırladığı kataloğu mu almalıyım yoksa İsfila'nın hazırladığı kataloğu mu?
VoSToK
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: Pul Kataloğu

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eki 14, 2015 6:43 pm

Bir öneri veya tavsiye olarak değil ama kendi görüşümü belirtmek açısından yazayım:
İkisi de kaliteli ve emek verilerek hazırlanmış kataloglar.
İSFİLA sanki biraz daha profesyonelce tasarımlanmış gibi geliyor. İSFİLA'nın şimdiye kadar çıkartmış olduğu tüm katalogları aldım. Pulkay katalogları da hepsi olmasa da, elimde olan kataloglardan. Bazı yabancı kataloglarım da var.
Katalog alacaksanız, 2015 bitmek üzere malumunuz, 3-5 ay daha bekleyip 2016 kataloğu almanız daha uygun olur bence.
Pulkay yeni bir tasnife gittiğini açıklamıştı 2015 kataloğunda. Çıkınca, 2016'yı da alıp incelemek lazım.

"Türkiye Cumhuriyeti pulları 2015 yılına kadar 10 gurupta yer almakta idi.

Bu guruplandırmanın amacı PULKAY tarafından her yıl hazırlanan 10 ciltlik kataloglar ile uyumlu olması ve takibinizin kolaylaşması amacıyladır.

2015 yılı için hazırlanan kataloglarımızda tarihlere göre pul yayınları da göz önüne alınarak tekrar guruplandırmaya ihtiyaç duyulmuş ve bu yıldan itibaren 14 ciltlik bir düzenleme yapılmıştır.

Çok yakında 2016 kataloglarımız satışa sunulacaktır...

40. yılımızda yeniliklerle sizlerleyiz..."

Her katalogda ufak tefek hatalar olabilir. Kıyaslama yapmak için mümkünse hem Pulkay'ı hem de İSFİLA'yı alın.
İmkanınız kısıtlıysa, son sözüm İSFİLA'dır. Tercih meselesi elbette...
İyi koleksiyonlar.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen VoSToK » Çrş Eki 14, 2015 7:25 pm

Öneriniz ve açıklamanız için teşekkürler Sn. Gilaay. İsfila'nın 2015 kitabı yayınlanmamış sanırım sitelerinde gözükmüyor. Ekonomik nedenden dolayı şimdilik Pulkay'ın hazırladığını alacağım. Daha sonra da İsfila'nın 2016 kataloğunu alırım.
VoSToK
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen VoSToK » Cum Eki 16, 2015 12:24 pm

Pulkay'ın katalogu elime ulaştı. Katalog alacaklar için tavsiye ederim. Yıllara göre bölünmüş olması kolaylık sağlıyor. Ancak katalog siyah-beyaz. Ayrıca Pulkay'ın hazırladığı "Pul Koleksiyonculuğu" kitabını herkese öneririm. Pul koleksiyonuna başlayacaklar için çok faydalı bir kitap. Kitabın sloganı zaten "Bilinçli koleksiyoner olmak için okuyunuz". İsfilanın 2016 yayını bekliyoruz :).
VoSToK
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Diğer Koleksiyonlar.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir