HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1934-100 Kuruş Harf Paradoksu

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

1934-100 Kuruş Harf Paradoksu

Mesajgönderen Firavun » Sal Kas 29, 2016 8:52 pm

Kaan Abi'nin "Türkiye Cumhuriyeti 2014" kitabından 1934 100 Kuruş için ayrılan bölümden aynen aktarıyorum : " 28 Mayıs 1934 tarihli kanun ile basılmış olan latin harfli ilk Cumhuriyet parasıdır."

"Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında Kanun" 1 Kasım 1928 tarihine aittir. Latin esaslı yeni Türk harflerinin kullanımı fiili olarak 1 Ocak 1929 tarihinde başlamıştır. Peki benim sorum şu neden ilk basılan latin harfli Cumhuriyet parası 1934 tarihine aittir?
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: 1934-100 Kuruş Harf Paradoksu

Mesajgönderen Aydin35 » Prş Ara 01, 2016 9:17 pm

Aslinda bu soruyu Kaan beyin cevaplamasi gerekir ama kendisi okuyana kadar ben düsündügümü yazayim.

Firavun yazdı:Kaan Abi'nin "Türkiye Cumhuriyeti 2014" kitabından 1934 100 Kuruş için ayrılan bölümden aynen aktarıyorum : " 28 Mayıs 1934 tarihli kanun ile basılmış olan latin harfli ilk Cumhuriyet parasıdır."

Bunun paradoksla bir ilgisi yok. Tahminimce, burada bir yazi hatasi olmus.
Aslinda, yeni Türk harflerinin kabul kanunundan sonra, 28 mayis 1934 de basilmis olan latin harfli ilk Cumhuriyet parasidir, olmaliydi.

Firavun yazdı: Peki benim sorum şu neden ilk basılan latin harfli Cumhuriyet parası 1934 tarihine aittir?

1934 yilinda basildigi icin. :wink:

Neden daha önce, hemen kanun degisikliginden sonra basilmadi derseniz; gerek görülmemis herhalde derim. Belki olanaklar elverisli degildi.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Ara 03, 2016 3:32 pm

Aydın Hocam çok teşekkür ederim cevapladığınız için. Beni hep düşündürüyordu bu 1934 100 Kuruş olayı kafamdaki soru işaretlerini sildiniz çok teşekkürler tekrar :) .
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Ara 06, 2016 12:32 am

Bence öncelikle bir ihtiyaç hasıl olmadan 100 Kuruş basılmamıştır; ihtiyaç hasıl olmadan da, yeni veya eski yazıyla para basmanın gereği yoktu. Aydın beyin yazım hatası dediği kısımsa, yazım hatası değildir. Bu paranın çıkışı için ayrı bir kanun vardır ve bunun harf devrimiyle ilgisi yoktur. İlgili kanunu arşivlerde bulabilirsiniz. Hızlıca bir aramayla Resmi Gazete'de şunu buldum: http://www.resmigazete.gov.tr/arsiv/2714.pdf
Daha fazlası da var ayrıntılı olarak ve dönemin günlük gazete haberlerinde de var. Araştırmak lazım. Şu an vaktim yok fakat zamanında yapmıştım bunu.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir