HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

osmanlı ordusu ve karabina

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Re: osmanlı ordusu ve karabina

Mesajgönderen selo1958 » Sal Şub 12, 2008 4:13 am

zolata yazdı:Sayın Karabina,öncelikle farklı düşüncelere gösterdiğiniz hoşgörü ve nezaket içerikli cevabınıza teşekkür etmek isterim.Zira bu soruyu,yazdıkarınızdan farklı düşündüğüm için sormuştum,daha katı bir savunma cevabı beklerken kendi kendime mahcup oldum.
Yazdıklarınıza Katılmadığım bölüm de malum olan, Anadolu kurtuluş hareketine son dönemde verilen zarar ve karşı duruştu.Bu konuda benim kabullenemediğim şey, bazı yazar ve kişilerin hala son dönem osm.idaresinin aslında Anadolu kurtuluş mücadelesine destek verdiğinde ısrar etmeleridir.Elbette şahıs olarak çok önemli destekçiler bulunmaktaydı fakat bunlar zaten zamanı gelince Anadolu'ya geçmişlerdir.(Osmanlı savaş bakanı ferik Fevzi Çakmak gibi)Saygılarımla.

Sayin Zolata,
Sahsen atasozlerimizi cok seviyorum, hani derler ya, Leb demeden leblebiyi anlamak misalinde oldugu gibi birsey bu, ustte'ki yazinizin BIRKAC cumlesi beni bu kanaate yonlendirdi, fakat maalesef yakin tarih dersi vermeye pek niyetim yok, vaktimde yok, ama hani biz koleksiyonerler gibi bazi seyler sadece meraklisinadir ya, iste bu misal mesela siz Osmanlinin ne olup olmadigini en erken 2. mahmudun nizami-cedid ve islahat doneminden baslayip osmanlinin battigi gune kadar iktisadi, sosyal, kulturel, ic ve dis siyasi dengeleri, toplumsal yapisini, birtakim etkilesimleri cok DERINLEMESINE okursaniz , milli mucadeleye nasil basladigimizi nasil zafere ulastigimizi nispeten belki gorursunuz, fakat korkarim'ki epey masraf edip bir kutuphane olusturmaniz gerecektir, sozu uzatmadan sadede gecmek gerekirse osmanlinin (istanbulun) milli mucadeleye acik kapali verdigi destek donemin sartlari geregi pek ifade edilmemistir, (dogaldir) tabii bizlerde resmi tarih anlayisinin urunleri olarak kalkip osmanli milli mucadeleye ihanet etmistir filan dememizde aslinda dogal gozukuyor, (evet birkac hain cikmistir bir bolumu 150 likler icindedir. vs) iste boyle dostum, size arastirmalarinizda basarilar dilerim, saglicakla kaliniz..
ATATURK TURKIYESI icin elele,
selo1958
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Konum: tarih, kitapdunyasi, para koleksiyonu, osmanli arastirmalari

Mesajgönderen Erkin82 » Sal Şub 12, 2008 12:41 pm

Osmanlı'nın milli mücadeledeki rolu diye birşey yoktur. Zira Osmanlı diye birşey kalmamıştır milli mücadele döneminde. Genel devlet politikası Damat Ferit döneminde milli mücadele karşıtıyken
Ahmet Tevfik Paşa Londra Konferansı'nda Türk Devleti'nin tek sözcüsünün Ankara Hükümeti olduğunu söyleyip bütün temsil hakkını Ankara'ya bıramıştır. Yani iki sadrazam arasında büyük fark var.
İki sadrazam da Vahideddin döneminde görevde bulunmuşlar. Vahideddin karakter yönünden pasifliği asıl değerlendirmenin Osmanlı'nın yıkılışı döneminde sadrazamlar üzerinden yapılması gerekliliğini gösterir bence.
Yani yardımlar elbet olmuştur ama bunlar kişisel çabalar sonucu oluşan şeylerdir sanırım.
Erkin82
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen zolata » Sal Şub 12, 2008 4:47 pm

Sayın selo1958 doğaldır ki herkesin bilgi birikimi farklıdır,görüş ayrılığı konusu ayrı değerlendirilmesi gereken bir olay,size cevaben yazdığım mesajda kişisel bir ima izlenimi doğsun istemem , bilgiye ve bilgi sahibi olana saygı duymak gerektiğine inanırım zira bilgi emek ister.Çıkardığımız sonuçlar farklı olsa da yorum ve bilgilerinizi takip ediyorum.saygı ve selamlar.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen kemal » Sal Şub 12, 2008 6:41 pm

Enaz para kolleksiyonları kadar ilgimi çeken bir konu da katkısız kalmak istemem.Hayranı oldugum a.b.d. yapımı m4 10numara bir makine
Beklemesini bilenin herşey ayağına gelir!
kemal

Mesajgönderen selo1958 » Sal Şub 12, 2008 6:53 pm

[quote="Erkin82"]Osmanlı'nın milli mücadeledeki rolu diye birşey yoktur. Zira Osmanlı diye birşey kalmamıştır milli mücadele döneminde.
Ne kadar haklisiniz, evet dogru Milli mucadelenin lideri basta buyuk Ataturk olmak uzere mucadelenin butun pasalarini subaylarini ve 12 ayri cephelerde kahramanca savasan onbinlerce askerlerimizi KANADA"dan ITHAL etmistik, butun kurmay kadrosunu'da galiba ingilterede'ki askeri okullarda yetistirmistik, sozu ziya pasaya birakip tartismayi noktaliyorum..
ZIYA pasa = ( ah ah su mektepler olmasa maarifi ne guzel idare ederdim )..
selo1958
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ankh » Sal Şub 12, 2008 7:00 pm

Selo 1958, bu konuda size katılıyorum.

Vahdettinin pasifliği diye bir söz söylendi. Vahdettin pasif bir padişah kesinlikle değildi. O sadece Osmanlı kaybettikten sonra tahta geçti ve bir enkaz devraldı. İlk yapmaya çalıştığı şey iktidarı ittihad ve terakkinin elinden alıp tek başına kendinde toplayarak II. Abdülhamit benzeri bir yönetim ortaya koymaktı. Ama Osmanlının ömrü buna yetmedi. Son yazılan biyografiler böyle diyor...
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen selo1958 » Sal Şub 12, 2008 7:15 pm

erkin82 yazmis = Ahmet Tevfik Paşa Londra Konferansı'nda Türk Devleti'nin tek sözcüsünün Ankara Hükümeti olduğunu söyleyip bütün temsil hakkını Ankara'ya bıramıştır.

Ha bu arada Ahmed tevfik pasanin istanbul'da damad ferid hukumetinin SOZCUSU oldugunu
ankaraya yakinlik duydugunu ve londra konferansinda turkiyeyi temsil hakkinin ankara ait oldugunu soyleyip sozu BEKIR SAMI beye biraktiginida ilave edelimki, Bekir sami ve arkadaslarinin kemikleri sizlamasin, ayrica ankara BMM hukumetinin sozcusununde Bekir sami oldugunu belirtelim'ki A.Tevfik pasanin ankara temsilcisi oldugu zannedilmesin, kendiside zaten donemin degerli osmanli devlet adamidir ve uzerine dusen kisisel cabalarida gostermistir.
selo1958
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Erkin82 » Sal Şub 12, 2008 7:30 pm

Tabi Damat Ferit de Kanada'dan geldi.
Boğazlıyan Kaymakamını idam eden yargı da Kanada'dan gelmişlerdi değil mi SeloBey?
Atatürk hakkında idam kararını da Kanadalılar çıkarttı.
Atatürk Nutuk'ta Vahdettin hakkında tavla oynadıklarını anlatmış sadece değil mi Ankhe?
Hatta Vahdettin 20 kaplan gücündeymiş o sıralar da çaktırmıyormuş.

Forumda tarih konusunda bir numaralı araştırmacı olabilirsiniz Selobey. Ama insanları anlamak yerine dalga geçme isteğiniz anlamsız. İlk yazdıklarımda Atatürk'ün Kanada'dan gelmiş olması esprisini yapmanız da çok güdük bir espri olmuş. Hoşunuza gitmiştir diye ben de aynı espri ile size karşılık veriyorum.

Ayrıca tartışmamızın konusu Milli Mücadele dönemi. Milli Mücadele döneminde alınan kararlar İstanbul'da değil Ankara'da alınıyordu. Demek ki Milli Mücadele ile İstanbul'un alakası yok. Milli Mücadele kadrosunun nerede yetiştiğini tek siz bilmiyorsunuz.

http://w3.gazi.edu.tr/~ertan/NUTUK/NUTUK14.htm

Kitaplığında Nutuk olmayanlar için internetten bulduğum ufak bir bölüm.
Erkin82
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen selo1958 » Çrş Şub 13, 2008 3:29 am

Erkin82 yazdı:Tabi Damat Ferit de Kanada'dan geldi.
Boğazlıyan Kaymakamını idam eden yargı da Kanada'dan gelmişlerdi değil mi SeloBey?
Atatürk hakkında idam kararını da Kanadalılar çıkarttı.
Atatürk Nutuk'ta Vahdettin hakkında tavla oynadıklarını anlatmış sadece değil mi Ankhe?
Hatta Vahdettin 20 kaplan gücündeymiş o sıralar da çaktırmıyormuş.

Forumda tarih konusunda bir numaralı araştırmacı olabilirsiniz Selobey. Ama insanları anlamak yerine dalga geçme isteğiniz anlamsız. İlk yazdıklarımda Atatürk'ün Kanada'dan gelmiş olması esprisini yapmanız da çok güdük bir espri olmuş. Hoşunuza gitmiştir diye ben de aynı espri ile size karşılık veriyorum.

Ayrıca tartışmamızın konusu Milli Mücadele dönemi. Milli Mücadele döneminde alınan kararlar İstanbul'da değil Ankara'da alınıyordu. Demek ki Milli Mücadele ile İstanbul'un alakası yok. Milli Mücadele kadrosunun nerede yetiştiğini tek siz bilmiyorsunuz.

http://w3.gazi.edu.tr/~ertan/NUTUK/NUTUK14.htm

Kitaplığında Nutuk olmayanlar için internetten bulduğum ufak bir bölüm.

İdrak-i meâlî bu küçük akla gerekmez. Zira bu terâzi o kadar sikleti çekmez.
Her sahsı harim-i Hak'a mahrem mi sanırsın. Her tac giyen çulsuzu Edhem mi sanırsın.
Dehri arasan binde bir âdem bulamazsın. Adem görünen harları âdem mi sanırsın.
Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-yi aklı eserinde.
Sadık görünür kısvede erbab-i hiyanet. Murşîd sanılır vehlede eshab-i delalet.
Pek rengine aldanma felek eski felektir. Zîrâ feleğin meşreb-i nâ-sâzı dönektir.
Allah'a sığın şahs-ı halimin gazabından. Zîrâ yumuşak huylu atın çiftesi pektir.
Yaktı nice canlar o nezaketle tebessüm. Şîrin dahi kasd etmesi câna gülerektir.
Bed-asla necabet mi verir hiç uniforma. Zer-dûz palan ursan eşek yine eşektir.
Bed-maye olan anlaşılır meclis-i meyde. İşret güheri ademi temyize mihenktir.
Nuhs ile yola gelmeyeni etmeli tekdîr. Tekdîr ile uslanmayanın hakkı kötektir.
Milyonla çalan mesned-i izzette ser-efrâz. Birkaç kuruşu mürtekibin câyi kürektir.
Sirkat çoğalıp lâfz-ı sadakat modalandı. Nâmus tamâm oldu hamiyet yeni çıktı.
Sâdıkları tahkîr ile red kaaide oldu. Hırsızlara ikram ü inayet yeni çıktı.
Hak söyleyen evvel dahi menfûr idi gerçi. Hainlere ammâ ki riâyet yeni çıktı
İslâm imiş devlete pâ-bend-i terakki; Evvel yoğ idi işbu rivâyet yeni çıktı.
Vefasızın meclisinde bade içilmez.
Zannetmeyin ki ben Amasya'da paşalık yaptım; Gördüğüm yetimleri babalık yaptım.
Kalkın ey Fellahı-ı Vatan dediler, kalktık; Herkes oturdu biz ayakta kaldık
Fellahı-ı Vatan:Vatan-ı kurtarıcılar
İç bade güzel sev var ise akl-u şuurun; Dünya var imiş ya ki yok olmuş ne umurun.
Bi-baht olanın bâğına katresi düşmez; Bârân yerine dürr-ü güher yağsa semâdan.
"http://tr.wikiquote.org/wiki/Ziya_Pa%C5%9Fa"'dan alındı

selo1958
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ankh » Çrş Şub 13, 2008 8:11 am

8)
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen kvaryeter » Prş Haz 26, 2008 3:53 pm

Merhaba arkadaşlar.
Birçok kitap yazılıp çiziliyor bu konularda.son padişahlar için;içki mübtelası,kadın düşkünü,avrupa özentisi,halk kahramanı,Peygamber sözcüsü...diyorlar.
Bazı şeyleri mantıksal açıdan düşününce Sultan Vahdettin'in ingiltere ye kaçması bile insanı düşündürüyor.Farklı Osmanlı'dan daha geri planda bir islam ülkesinde pek ala devam ettirebilirdi halifeliğini.Mustafa Kemal'in kendi sözleridir -Vahdettin saraydaki hediye ve hazineyle istese bir ordu kurup bizi devirebilirdi ama şahsi değerli eşyalarının bile bir çoğuna dokunmadığını önderimiz kendi ağzından söylüyor.Aynı şekilde Avrupa'nın KIZIL SULTAN diye adını çıkarttığı II.Abdülhamid için de ,hakanlığı zamanında ülkeyi içinde bulunduğu duruma göre iyi bir şekilde yönetmeye çalıştığını o dönemin bir kısmını bizzat yaşayan Atatürk söylüyor(resmi kayıtlarda vardır.)
Bir de resmiyeti yok sanırım ama belki okumamışsınızdır,alıntıyla yapıştırıyorum buraya.Mareşal Fevzi ÇAKMAK'ın eşiyle konuşması -doğruluğu hakkında kesinlikle bir biligim yok.-
------------------------------------------------------
Fevzi Pasa... bu ifsayi, refikasi Fitnat hanima söyle açiklamistir:

«Fitnat. Öyle birsey biliyorum ki ortaya çikip söylememe bugüne kadarki tutumumuz ve davranislarimiz müsait degil. Mecburum, bu sirri kendimle beraber mezara götürmege»

Ve iste Maresalin senelrce sakladigi büyük sir ki, Sultan Vahdettin'in vatansever bir insan oldugunu ve kurtulusu (Istiklal savasin kazanilmasi) Anadolu'da gördügünü apaçik göstermektedir.

Dinleyelim Fevzi Pasayi:

«Mütareke senesinde, bir Cuma selamligindan sonra Sultan Vahdettin beni huzuruna kabul etti.
"Pasa, dedi. Durumu görüyorsunuz. Bu isler anca Anadolu'da teskilatlanarak kurtarilabilir. Bana Anadolu'da teskilat kuracak, memleketi su karanlik durumdan kurtrabilecek Pasalarin bir listesini yapip getirin"
Ertesi Cuma, yine selamliktan sonra huzruna girip hazizladigim listeyi verdim. Dikkatle okuduktan sonra, bir müddet sustu. sonra yari kapali gözleriyle agir agir, tane tane konusmaya basladi:
"Pasa, Mustafa Kemal Pasa hirsiz midir"
"Hasa Padisahim"
"Bir namuzsuzlugu, ahlaksizligi var midir ?"
"Hasa Padisahim"
"Beceriksiz ve kabiliyetsiz mdir?"
"Hayir efendim. O hepimizden bilgili, kabiliyetli ve dinamiktir"
"O halde bu listeye niçin onun adini yazmadiniz?.."
Hiç düsünmeden cevap verdim:
"Padisahim, Mustafa Kemal Pasa yenilik, bilhassa öteden beri Cumhuriyet taraftaridir"
Padisah elindeki kagidi atar gibi masanin üzerine birakti...Ayaga kalkip pencereye döndü. Limanda demirli Itilaf devletleri (Ingiliz, Fransiz, Italyan, Yunan) gemilerini göstererek:
"Pasa, Pasa...Bu gemileri görmek kanima dokunuyor. Bu memleket kurtulsun da isterse Cumhuriyet olsun...Kendine selamla birlikte teblig ediniz, haftaya Cuma günü Mustafa Kemal Pasa'yi görecegim »

Tercüman, 10.04.1976

Kaynak: Vehbi Vakkasoglu, Son Bozgun, cilt: 1, S. 134-135, Timas, Istanbul, 1990

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Şu unutulmamalıdır ki Osmanlı Devleti sömürge imparatorluğu değildir.Tarih dersi işlerken bunun farkında olmayan insanlar gördüm ve tabiki tvde de çıkıyor bunlar.Çok üzücü.Neslimizi yaşatamıyoruz.TBMMdeki (sayısı yanlış olabilir!!)
16tane ampül Türk Devletlerini sembolize etmeye yetmez.Üzücü.
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Önceki

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir