HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Abdülhamid ve Atatürk

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Abdülhamid ve Atatürk

Mesajgönderen zolata » Prş Haz 05, 2008 11:58 pm

Sultan Abdülhamid anılarında Mustafa Kemal'den bahsediyor:
''... uzun bir müddet sonra oğlum Abit Efendi,benimle konuşurken,bu Mustafa Kemal Bey'le tanıştığını söyledi.Sonradan paşa olmuş.Hem de burada Beylerbeyin' de tanışmışlar.
Taaccüb ettim(şaştım),burada ne arıyormuş? dedim.Yüzbaşı Salih(Bozok)arkadaşı dedi.Ara sıra onu görmeye geliyormuş.Abit Efendi ile bu münasebetle dost olmuşlar,hatta Mustafa Kemal kendisine iki ceylan yavrusu hediye etmiş.
Bundan menun oldum,devletimin yüzünü ağartmış bir paşanın (Çanakkale Zaferi için söylüyor)Efendi'ye yakınlık göstermesi,bir şahsiyet olduğunu gösterir.Oğluma münasip bir mukabelede bulunmasını söyledim,biraz vakit halim olsa-bir altın saat-diyecektim ama dedikodudan çekindiğim ve geçim sıkıntısı olduğundan bir şey söylemedim.''Bir daha gelirse haber ver bende göreyim dedim.''
Gerçekten de bir daha gelmiş,haber verdiler.Sırtında bir pelerin vardı ve arkadaşına veda ediyordu.Uzaktan yüzünü iyice seçemedim ama sıradan askerlere benzemiyordu,tehlikeli bir sükuneti vardı.Enver paşanın kendisinden neden çekindiğini o zaman anladım,bunu Talat paşa tutuyormuş.Bunlar küçük şeyler.
Çanakkele'de iki büyük devletin ordu ve donanmasını yüz geri ettirdi ya bana lazım odur...
Muvaffakiyeti için dua ettim''
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: Abdülhamid ve Atatürk

Mesajgönderen selo1958 » Pzr Haz 08, 2008 2:55 am

Aslinda 2.ci Abdulhamid han Mustafa kemal ile daha oncede tanisti fakat hatirlamamasi dogaldir, Abdulhamid dolmabahcede (padisah iken 1906 gibi)..birara askeri ogrencileri huzuruna kabul eder, hepsi hazir kita iken bazilarina sorular sorar, soru sorduklari icinde Mustafa Kemal de vardir, aldigi cevap karsisinda bir an duraklar dusunur sonra basmabenycisine donup ""bu cocuga dikkat edin akilli bir ogrenci bu"" der, aradan zaman gecer Mustafa kemal okulda ILK SIYASI orgutunu kurar, toplam 3 kisidirler, sonra sayi biraz artar fakat iclerinde ki bir muhbir yuzunden yakalanirlar, pacayi binbir guclukle okul mudurunun yardimlariyla kurtarirlar vesaire... selamlar..

Kaynak meraklisina*** TEK ADAM-3 cilt Sevket sureyya aydemir (1962 basimi)..
ATATURK TURKIYESI icin elele,
selo1958
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Konum: tarih, kitapdunyasi, para koleksiyonu, osmanli arastirmalari

Re: Abdülhamid ve Atatürk

Mesajgönderen kvaryeter » Pzr Haz 29, 2008 12:07 pm

Evet.bir kitapta vardı bazı et beyinliler 1960darbesinde bile Sultan Abdülhamid'in ismini kitabelerden kazımışlar...Kendim bizzat gördüm Bursa'da onun yaptırdığı (sanırım ilk osm müzelerinden) Osmanlı Sanatları ve İslam müzesinin-adını tam hatırlayamadım ama Yeşil türbenin aşağısındaki müze-bahçesinde bulunan tarihi kitabeden ismi kazınmış..Halbuki Atatürk bile Sulta (II.)Abdülhamit'in yaptıkları dönemi içerinde tutarlı,hatırlı işlerdir demiştir.

İlk gittiğimde müzeye bir daha girip fotoğraf çekicem,bilgileriyle birlikte sitemize sunmak isterim.bikaç kişi faydalansa bile hoş olur diye düşünüyorum,müzeleri severim.
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir