HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bursa Arkeoloji Müzesinden...

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Bursa Arkeoloji Müzesinden...

Mesajgönderen kvaryeter » Çrş Ağu 06, 2008 11:09 pm

Öncelikle forum ana sayfasında arkeolojiyle ilgili yer aradım;para harici.Belki ana sayfaya bu konuyla ilgili birşeyler koyabilirsiniz.Benim ki sadece fikir tabiki.eminim çok uğraştınız ama bana pek kullanışlı gelmedi foto albümü.Buraya koymamda da sakınca olmaz umarım.Paylaşmak istedim sizlerle çektiğim eserleri ve öğrendiklerimi.. :)

Bursa Arkeoloji müzesi,Bursa Stadının arka tarafında ana kapılarından biri bulunan Kültürpark içerisindedir.Şehirden ve ilçelerinden bulunan ve kazıyla çıkarılan eserler burada toplanmaktadır.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Resim

Halkın içinden(sıradan)insanların cesetlerinin yerleştirildiği topraktan yapılmış,üzerinde kapaklar bulunan 1 2 küçük sembol harici süs olmayan tabut çeşidi.Roma dönemi m.s 2yy

Resim

2.resimde tabutun ilk kapağı ve anlayamadığım sembolü...
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Mermerden yapılmış bu sanat eseri hakkında da aynı tarihlendirme mevcut.Fakat çok küçük olması cesedin yakılıp küllerinin konulabileceği ihtimalini aklıma getirdi.Ne yazık ki bilgi tarihlendirmeden ibaret.

Resim

Resim

Resim

--------------------------------------------------------------------------------------------------

resimdeki büyük boy bir lahdin ön kısmı.Bilmeyen arkadaşlar için.lahit;ele geçenleri genelde mermerdir.topraktan yapılmışları zamanın azizliğine dayanamaz genelde.toprak tabut sıradan insanlar için,mermer mezar-süslü lahitler ise kalbur üstü vatandaşlar için kullanılmıştır.

Resim

Geç roma dönemine ait kalkanlı savaşçı heykeli.

Resim
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Bursa Arkeoloji Müzesinden...

Mesajgönderen kvaryeter » Çrş Ağu 06, 2008 11:35 pm

Adak kaidesi.Roma m.s1yy

Resim

Resim

Asklepios'a adanmış sunak...yazıyor eserin altında.kim bu adam??
Bu şahıs tıbbın babası olarak geçiyor.ve malesef eserde adı geçiyor ama kendi yok.hatta bu resimdeki adağın yılan olduğu bile yazmıyor.malesef.tıbbın simgesi olan asaya dolanmış yılan bu şahsiyetin heykelinden ve adının geçtiği (roma yada eski yunan olabilir) sikkelerden keşfedilmiştir.ayrıntılı bilgi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Asklepios

Resim

Attis figürü.aslen friglere ait bir pagan inancı.roma m.s1.yy tarihlendirme

http://tr.wikipedia.org/wiki/Attis

Resim

roma m.s 1.yy adam kabartması renkli

Resim
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kvaryeter » Çrş Ağu 06, 2008 11:56 pm

Yaşadığım ilçede bulunmuş 2 adet bronz eser de Bursa arkeoloji müzesindedir.Diğer heykellerin hepsi mermerdir.

Resim

Resim

Resim

bu athena büstü sanırım 70 yada 80li yıllarda ilçemizdeki antik kent miletepolisten çoook uzakta antik bir yerleşimin keşfedilmediği bir yerde aile dostumuzun ev temeli kazısında çıkmıştır.müzeye teslim edilmiştir fakat müzede eserin altındaki bilgi miletepolis antik kentinde (Mustafakemalpaşa Melde bayırında) bulunmuştur yazıyor.

kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kvaryeter » Prş Ağu 07, 2008 12:43 am

Bu bronz heytkelde ilçemizde,tarlada dedemin kardeşi tarafından rastgele bulunmuştur.80li yılların başında bulunmuştur. kepçeyle tarlayı düzleştirmek için çalışma yapan kepçenin tırnağına takılmış,dedemler ne olduklarını anlayamışlar.Dışını biraz topraktan temizleyince heykeli görmüşler.Jandarmaya haber edilmiş,heykel 1gün bizim evde misafirlik etmiş ertesi günü Bursaya götürülmüş.Babam anlatır,heykel odanın ortasında duruyormuş,alnında yine bronzdan olduğunu tahmin ettiği zeytin dalı takılıymış.Zeytin dalına dokunduğunda yerinden oynadığını görmüş.Zeytindalı kafa kırık olduğu için çıkabildiğini farketmiş.Hatıra olarak bu bizde kalsın demesine rağmen heykele kimse dokundurulmamış.Birkaç gün sonra hürriyet gazetesinde çıkan fotoğraflarında heykelin temizlenmiş olduğunu ve kafa kısmındaki zeytin dalı tacının olmadığını babam herkesin gözüne sokaraktan göstermiş:)Heykelin bulunmasıyla kazılar başlamış ve bugüne kadar ara verip devam etmektedir.Tarlalarımıza giremiyoruz çünkü sit alanı oldular.Eserin altında bulanın adı yazmasa da gerçekten çok hoş bir duygu:)
Not olarak umarım faydalı olabilmişimdir umarım ilginizi çeker ve ailemin başından geçmiş olan oalyı anlatmam umarım yanlış anlaşılmaz.yanlışım varsa bu konuda heves ve merakıma verin lütfen.düzeltebileceğim şeyler varsa uyarırsanz çok sevinirim.saygılarımla :wink:

Resim (bu foto alıntıdır,benim çektiklerim güzel çıkmadı)

Resim

Resim

Resim

Resim

Müze öğle tatiline girdiği için çıkmak durumunda kaldım malesef.çok hoş bir sikke odası vardı(malesef lions kulübü tarafından yaptırılmış bir odaydı)Çok hoş gerçekten.Diğer tarafların fotolarını çekemedim öğle tatilinden ötürü.Altınoluk kazılarından çıkmış eşyaları ve bizanslı çocukların oyuncaklarının da fotolarını çekememek içimi yaktı.Beğenirseniz bunları,gittiğimde tekrar çekeceğim çekemediğim eserlerin fotolarını,ozaman paylaşırım.son olarak mezar odası fotosu

Resim

meftanın kimliği belirsiz.
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen avanosemre » Prş Ağu 07, 2008 7:34 pm

Paylaşım için çok teşekkürler.Müzelerimizin fotoğraflarının foruma renk katacağı görüşündeyim.Saolasın...
avanosemre
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Prş Ağu 07, 2008 8:48 pm

aslında sitede söyle bir bölüm var,
viewtopic.php?f=20&t=1344
ama gözünüzden kacmıs sanırım.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen gezgin kolleksiyon » Prş Ağu 07, 2008 10:49 pm

eline sağlık arkadaşım. bursaya gelmeden müzeyi gezmeye başladık sayenizde :))
gezgin kolleksiyon
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen kvaryeter » Prş Ağu 07, 2008 11:36 pm

karabina yazdı:aslında sitede söyle bir bölüm var,
viewtopic.php?f=20&t=1344
ama gözünüzden kacmıs sanırım.

Merhabalar sayın ağbim.adınızı biliyordum fakat unuttum.yazdım ama gözünüzden kaçmış.çok kullanışlı bulmadım yada çok kurcalamadım programı ondan da olabilir.
Buarada bi ara karabina nedir tartışması vardı,bir tane gördüm karabina tüfek yazıyordu.bursalı ünlü şahsiyet olan Tahir paşanın tüfeğiymiş.tüfeğin tipi küçük,çakmaklı,üzerinde işlemeler mevcuttu,dipçiği ufaktı borusu da namlusu hafif bozoran gibiydi.fotoları pek iyi çıkmadı ondan açıkladım.
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Deathgrip » Cum Ağu 08, 2008 8:02 pm

Paylaşım için çok teşekkürler.
Deathgrip
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir