HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Şeytan arabasından bisiklete...

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Şeytan arabasından bisiklete...

Mesajgönderen zolata » Pzt Eyl 22, 2008 10:10 pm

‘’Bisikletin 1791 yılında Paris’te bir saray bahçesinde başladığı yolculuk (tahta at) Avrupa’dan Amerika’ya sonra dünyanın dört yanına yolculuğunu sürdürdü.
‘’Tahta attan’’ sonra ‘’koşma makinası’’’’ celeriferre,draisine,velocipede,michaudine,bicycle ‘’adları ile gezintisini sürdüren bisiklet günün birinde İstanbul sokaklarında görünüverdi.
O güne kadar böyle bir araçtan habersiz İstanbul halkına müjdeyi 31 Ağustos 1855 tarihli Tarik Gazetesi vermişti.Bu habere göre mösyö Thomas Stefance namında bir ecnebi seyyah Selanik tariki ile İstanbul’a gelmiş,üstelik yan yana olmayıp,arka arkaya ve bir hizada bulunan iki tekerlek üzerindeki bir oturağa oturtmakta ve düşmeden uzun mesafeler gidebilmekteydi.
20.yy başlarında bisiklet İstanbul’un yabancısı değil.’’Şamlı İskender Kanto Mecmuası-Bisiklet Kantosu’nun anlattıkları şöyle: O ilk bisikletin sahipleri Galata ve Beyoğlu’nda yerleşmiş Avrupalı tüccarların delikanlı oğulları,20-25 yaşında Frenkler,Ermeni ve Rum zenginlerdi.Yazın ekseriya Makriköy,Tarabya,Şişli ve Taksim’de görünürlerdi.Çoğu küstah,şımarık,mağrur,sıs sık duvara,ağaca,insana çarparlar idi.’’
Böylelikle halen ülkemizde Mercedeslerle sürdürülen magandalığın bir vakitler bisikletlerle yapıdığını öğrenmiş oluyoruz…’’

Daha ayrıntılı bilgi:Kemal Suman, Tombak, sayı:23
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron