HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Abdülhamid dönemi köprü projesi.

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Abdülhamid dönemi köprü projesi.

Mesajgönderen zolata » Sal Ara 30, 2008 1:29 am

Italyan Mimar Mondrakol tarafindan hazirlanarak "Compagnie Internationale du Chemin de Fer du Bosphore" baslıgı altinda
6 Ekim 1900 tarihinde Sultan II. Abdülhamit'in onayina sunulan Bogaz Köprüsü Projesi.
Istanbul-Bagdat Demiryolu ile Güney Avrupa ve Avrupa'nin merkezinin birlestirilmesini hedefleyen projenin, Bogaz'in en dar yeri olan, bugün Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün bulunduğu yer olan Rumelihisari ile Anadoluhisari arasinda yapilacagi belirtiliyordu.

Köprünün mimarisi ise söyle anlatiliyordu:
''Iki yakanın arasi 600 metre. Projede üç asma köprü olacak ve bu gayet heybetli bir manzara kazanacak. Büyük binanin ortalari minareler ve özel kubbelerle süslenecek. Son direklere çelik kablolar çekilecek, kubbelerden her birinin kaidesi granit olacak. Köprünün ayaklarinin alti, taarruzdan korunmus sekilde olusturulacak. Yüksek kuleler, 15 fenerle isiklandirilacak. Ayrica kubbeler, çini ve yaldiz tugralarla süslenecek. Köprünün yüksekligi altindan büyük bir geminin geçebilecegi sekilde insa edilecek. Kulelerin arasindan da tren geçecek.''

Belgelerle Türk Tarihi say:4
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron