HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

WAMPUM

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

WAMPUM

Mesajgönderen zolata » Sal Oca 20, 2009 5:46 pm

Amerika yerlilerinin bir kısmı ,alışverişlerinde, para olarak çeşitli taşlardan oluşan ipe dizili boncukları kullanıyorlar.Bununla birlikte özellikle sahile yakın bölgelerdekiler de bir çeşit deniz kabuğunu da işleyerek para yerine kullanmışlar.Bunlara genel olarak ''wampum'' deniyor.
Zamanla ,bölgeye Avrupa'dan gelip yerleşmiş olan göçmenler'' wampum'' denen bu objeleri günümüz anlayışında ticari araç yani para olarak geçerli kabul edip kullanmaya başlıyorlar.Wampum değeri genelde en çok ₤1 olarak kabul görüyor.
1637 yılında Massachusetts'de "wampum" yasal para olarak kabul ediliyor. 1643 yılına gelindiğinde ise, Massachussets, yasal para olan wampum'un değerini ₤2'ye çıkartıyor.
Hatta 1664 yılında New York Kalesi inşaatında işçilerin maaşları ve belli masraflar wampum ile ödeniyor.
1661 yılında Amerika'nın kuzey bölgelerinde( New England) wampum'un yasal para olarak kullanılmasına son verilmiş olsa da diğer bölgelerde çok uzun yıllar kullanılmaya devam edilmiş.

Konuyla ilgili:
Coin and Currency Collections ( The coins of colonial and early America)
Money in North American History
Encyclopedia Britannica
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Re: WAMPUM

Mesajgönderen sporkless » Prş Şub 12, 2009 2:41 pm

bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederim.Fotoğrafları göremedim, merak ettim.Bir google da bakıyım...
sporkless
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz
 
Mesajlar: 25
Kayıt: Cmt Oca 03, 2009 12:57 pm
Konum: Ankara


Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron