HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

DARÜ’L-HİLAFETİ’L-‘ALİYYE

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

DARÜ’L-HİLAFETİ’L-‘ALİYYE

Mesajgönderen zolata » Çrş Nis 22, 2009 12:06 am

Klasik dönemde İstanbulda yazılan vesikalarda genel olarak , “Kostantıniyye” adı kullanılmış. Bununla beraber kısa bir dönem “İstanbul” şeklinde yazıldığı da olmuştur. Özellikle III. Mustafa devrinde buna özen gösteriliyor.
Genellikle “İslambol” bazen de“İstanbul” adı kullanılmıştır. Bununla ilgili III. Mustafa devrinde Reisü’l-küttaba yazılan h.1174 tarihli bir sadrazam buyruldusunda Kostantiniyye yerine İslambol yazılması emredilmiştir.
.
‘’Izzetlü Reisülküttab Efendi "Bundan akdem sikke-i humayunlarinda 'Konstantiniyye lafzi ref' ve yerine İslambol vaz' olunduğundan sikke-i humayun ile evamir-i 'aliyye ve berevat-i serifelerin alamati birbirine muvafik olmak Içün bervat-i serifenin makam-i isdari içün Konstantiyye yazilmayup Islambol yazilmak babinda..." [Mühimme, 160, s. 3] -İ.H.UZUNÇARŞILI

I.Mahmut, III:Osman, III.Mustafa ve I.Abdülhamid paralarında da İslambol ifadesini görebilmekteyiz.

26-60P-1171-02-islambol.jpg

Ancak III.Mustafa’nın önem verdiği bu uygulama I.Abdülhamid’in tahta geçişi ile özellikle belgelerde yerini kaybetmiş ve tekrar eski şekle dönülmüştür. 1910’lu yıllardan itibâren Kostantiniyye yerine DARÜ’L-HİLAFETİ’L-‘ALİYYE adı kullanılmaya başlanmış, ancak kesin bir emirle 1915 yılında Kostantiniyye’nin kullanımı yasaklanmıştır

Genelde berâtlarda en çok kullanılan formül;

Klasik dönemde yaygın ifade; “BE-MAKAM-I KOSTANTINİYYE EL-MAHRûSE, daha seyrek olarak; BE-MAKAM-I KOSTANTINİYYE EL-MAHMİYYE” şeklindedir.

Vesika padişahın devamlı ikâmet ettiği yerler dışında yâni geçici konaklama yerlerinde hazırlanmışsa yer adlarının başına be-yurd, be-meştâ, be-sahrâ, kelimeleri getirilerek başlanır ve şehir isminin dışına ayrıca bir sıfat getirilmez.
“be-yurd-ı Manastır, Be sahrây-ı Budun, Be-meştây-ı Ruscuk”.
Erken dönemlere âit bazı kayıtlarda “yurd” ve “yaylak” bazan da her ikisi birlikte kullanılmıştır;
“der-yaylak-ı Kırkkilise” , “be-yurd-ı yaylak-ı İsferik”

Eğer ordunun sefer sırasında uğradığı şehirlerden birinde yazılmışsa, formül be-medîne kelimesi ile başlardı.
Beratların yazılış şekilleri ise hazırlandıkları kalemlere göre biraz farklılık gözükmektedir. Başlangıçta oldukça sâde iken zamanla kuğu veya tavus kuşunu resmeder şekilde daha karmaşık yazılmağa başlanmıştır.

Konuyla ilgili:
Hatt-ı Humayun Tasnifi, . S..M.Kütükoğlu
Nejdet Gök, Beylikler Döneminden İtibaren Osmanlı Diplomatikasında Berât Formu, Marmara Ünv. Türkiyat Enstitüsü Doktora Tezi, İstanbul 1997
İlber Ortaylı-Osmanlıyı yeniden Keşfetmek
Sephardic Foundation-osmanlıparaları.com,yazılar.
Mübahat Kütükoğlu, Osmanlı Belgelerinin Dili , İstanbul 1994
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: DARÜ’L-HİLAFETİ’L-‘ALİYYE

Mesajgönderen yatacikli » Sal Şub 01, 2011 8:55 pm

İslambol kelimesi İslam'la dolu anlamında mı?
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen zolata » Çrş Şub 09, 2011 4:08 am

yatacikli yazdı:İslambol kelimesi İslam'la dolu anlamında mı?

Evet,o anlamdadır.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 4:17 am

İslâmbol ne demek?... İslâm şehri demek. "BOL" bolluk, çokluk anlamında değil, "POLIS" yani STINPOLIS'teki POLIS'den alınmadır etimolojik olarak. => "POL"
Aksini iddia edenler, etimolojiden anlamamaktadır.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 4:28 am

"Bol"´un doğru telaffuzu kapalı değil açık o iledir. Yani ô... "bol", bolluk, doluluk belirtir. "bôl" ise polis=>şehir sözcüğünden gelir Grekçe.
İslâmbôl doğru telaffuz ve yazım şeklidir.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Çrş Şub 09, 2011 4:50 am

Gilaay yazdı: "bôl" ise polis=>şehir sözcüğünden gelir Grekçe.

(Sn.Gilaay bilgiler için kendi adıma teşekkür ederim.Bir de bu bilgilere ulaştığınız kaynak-kaynakları paylaşma imkanınız varsa memnun olurum,daha ayrıntılı bilgi edinmek isterim.)
Verdiğiniz etimolojik bilgiler ışığında ''İslam Şehri'' anlamı mı çıkartmalıyız.Ya da şöyle sorayım kelime yapısı veya anlamıyla birlikte, şehre ''İslâmbôl'' adını verenler, İslam olan yer,İslam şehri anlamında bu adı vermişlerdir,diyebilir miyiz?
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 4:54 am

zolata yazdı:
Gilaay yazdı: "bôl" ise polis=>şehir sözcüğünden gelir Grekçe.

(Sn.Gilaay bilgiler için kendi adıma teşekkür ederim.Bir de bu bilgilere ulaştığınız kaynak-kaynakları paylaşma imkanınız varsa memnun olurum,daha ayrıntılı bilgi edinmek isterim.)
Verdiğiniz etimolojik bilgiler ışığında ''İslam Şehri'' anlamı mı çıkartmalıyız.Ya da şöyle sorayım kelime yapısı veya anlamıyla birlikte, şehre ''İslâmbôl'' adını verenler, İslam olan yer,İslam şehri anlamında bu adı vermişlerdir,diyebilir miyiz?

Aynen öyle değerli forumdaşım. Tıpkı daha önce yazdığım gibi, İslâmbôl, İslâm Şehri demektir. Sizin deyiminizle "ulaştığım bir kaynak" yok. Eğitimim sırasında edindiğim tonla bilgiyi burada sıralamaya kalkamayacağım. Onca yıllık eğitimime güvenmeyebilirsiniz. Kerameti kendinden menkul bazı akademisyenlerin zırvalarına itibar edebilirsiniz. Doğrusu benim dediğim şekliyledir. İsterseniz "ukala" diye nitelendirebilirsiniz. Onur duyarım. :mrgreen:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 5:24 am

Bazılarının itibar edebilecekleri, aynı zamanda Internet'te de olan bir kaynaktan alıntı yapayım (benim bilgilerim buradan ve alıntı yaptığım şahıstan kaynaklanmıyor daha ciddi kaynaklar... hocalarım! ) :
Kostantin'in şehri Konstaninapolis'ti. Konstantin'in şehri ne olmuş? İslâmpolis-İslâmbul-İstanbul olmuş sonradan, İslâm şehri olmuş. Onun için bu işi bilenler, mahiyetini bilenler İstanbul kelimesini kullanmak istemiyorlar da, yerine "Konstantinapol" diyorlar, Kostantin şehri... Kostantin şehri idi, Fatih Sultan Muhammed --cennet mekân-- Han Hazretleri Peygamber Efendimiz'in müjdelediği ordunun başkanı, Peygamber Efendimiz'in müjdelediği genç komutan, Allah izni ve lütfu ve yardımıyla oraya İslâm'ı getirdi, o şehir İslâmbol, İstanbul oldu.

Ben küçükken "İslâmbol" derlerdi bizim yaşlılarımız. İstanbul'u galat söylüyorlar sanırdım, yâni İstanbul'u doğru telâffuz etmesini bilmiyorlar sanırdım. Şimdi işin esrarını öğrendim. Aslı İslâmbol, İslâm şehri demek. Ordaki bol, şehir demek; işte Bolu şehri var, Safranbolu var, İnebolu var, Hayrabolu var... İslâmbol ne demek?.. İslâm şehri demek. Konstantin devleti iken, Konstantinapol iken, İslâmbol yapmış Fatih Sultan Mehmed. Bu hatırayı unutmamak lâzım, bilmek lâzım, değerini anlamak lâzım!..

Tarihten kopan bir insan, hafızasını kaybetmiş, hastalanmış, Mecnun olmuş bir insan gibidir. Hafızasını, tarihini kaybetmiş olan bir millet böyle bir insan gibidir. Tarihimizi unutmayacağız, bileceğiz. "Cennet-mekân Fatih şöyle demişti. Muhteşem Süleyman Kânûnî şöyle demişti. Abdülhamid Han böyle demişti. Orhan Gàzi şöyle yapmıştı. Osman Gàzi oğlu Orhan'a şöyle vasiyet etmişti...' diye her şeyi su gibi bileceğiz.

Allah razı olsun bizim Ekmeleddin İhsan kardeşimiz, profesör doktor, vakfın başındaki sorumlusu, Allah yardımcısı olsun; bir kitap neşrettiler. Osmanlı Devleti'yle ilgili iki ciltlik kitap; kütüphânemde, karşımda... Ne güzel!

Afazi'yi yeneceğiz inşallah! Fazlası ve etimolojik ipuçları : STINPOLIS=STIN-B/P-OLI'DEN (Şehre doğru / istikamet şehir => Medine => Medeniyet => Uygarlığa doğru) "POLIS"=>"BOL" "İSTAN"(Türkistan'daki "istan"gibi) ve BURC=>BURG=>BRADENBURG, PETERSBURG gibi...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Çrş Şub 09, 2011 5:53 am

]
Gilaay yazdı:Onca yıllık eğitimime güvenmeyebilirsiniz. Kerameti kendinden menkul bazı akademisyenlerin zırvalarına itibar edebilirsiniz. Doğrusu benim dediğim şekliyledir. İsterseniz "ukala" diye nitelendirebilirsiniz. Onur duyarım.

Rica ederim,böyle bir düşüncem olmadı.İfade etme şekli, her insanın farklıdır ama doğru bilginin her türlüsü kıymetli olduğundan ukalalığı olmaz, diye düşünürüm.
Esas olarak merak ettğim ve bende araştırma isteği uyandıran, aşağıda verdiğiniz bilgidir.Yine samimi bir şekilde tekrarlayayım,bir şekilde konuyla ilgili kaynak elinize geçerse,unutmayıp paylaşırsanız memnun olurum.
Gilaay yazdı:"BOL" bolluk, çokluk anlamında değil, "POLIS" yani STINPOLIS'teki POLIS'den alınmadır etimolojik olarak

Saygılarımla.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 5:58 am

Konuyla ilgili kaynak için size okuduğum okullardaki bazı hocalarımın adlarını ve çoğu yayınlanmamış bazı tezleri vermemi mi bekliyorsunuz? Yazılısı da var. Biraz da kendiniz araştırın. Ekmeleddin Bey'in kitaplarına, İnalcık'a bir göz atın... Ne yazıktır ki Türkçe'de ısrarla ciddi bir etimoloji sözlüğü hala yapılmamaktadır. Gerekçelerini siz tahmin edin.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Çrş Şub 09, 2011 6:20 am

Gilaay yazdı:Konuyla ilgili kaynak için size okuduğum okullardaki bazı hocalarımın adlarını ve çoğu yayınlanmamış bazı tezleri vermemi mi bekliyorsunuz? Yazılısı da var. Biraz da kendiniz araştırın.

Sn.Gilaay,
Bu güzel forumda, siz, '' Doğrusu budur,buna inanmalısınız. '' diyebiliyorsanız, elbette '' Neden ona inanalım?Neden doğrusu o? '' sorularıyla da muhatap olacaksınız.
Kaynak sormak,istemek veya beklemekten daha doğal ne olabilir.Konuyu uzattım kusura bakmayın, burada benim beklentilerimden ziyade,sizin
gösterdikleriniz -gösterebildikleriniz- daha önemliydi.Tavsiyenize uyup,biraz da kendim araştıracağım.
Teşekkürler.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 6:24 am

Ala, alil-ul-ala! Pekala. Ben kimse değilim. Yazdıklarımı da kaale almayın. Daha benim kim olduğumu ve ne gibi eğitim süreçlerinden geçtiğimi bilmeden kibarca "kışt" deyin.
Oldu değerli forumdaşım. İslambol, İslam Şehri falan olmasın. İslam ile dolu olsun. Size iyi doluluklar. Size araştırmanız için ipuçları verdim. Bu kadar hazıra konma meraklısıysanız, İst.'a geldiğinizde Fatih Bey'e bildirin; haber versin. Evim, dükkanına 10.dk. mesafededir. Hem sizi ağırlar, hem de mütevazı kitaplığımı ve arşivimi size açarım.
Oradan araştırırsınız. Derin hürmetlerimle....
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 6:33 am

Size daha "uçuk" ama henüz tam olarak bilimselliği kanıtlanamamış bir bilgi daha : BOLIQ => BALIK 'tır BOL/BOLI/POLI/ POL/POLIS/πολις'in kökeni.
ÖN-TÜRK teorilerindendir ve şimdilik yeterince bilimsel değildir. İstanbul değil de zamanın başkenti Tarabya olsaydı, şimdi Therapia'lı birşeyleri tartışacaktık!
Afazi'yi yeneceğiz (Induced / Celbedilmiş afazi) inşallah!
En son Gilaay tarafından Çrş Şub 09, 2011 7:40 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Çrş Şub 09, 2011 6:47 am

Elbette konuyla ilgili benden çok daha fazla bilgi sahibi olduğunuzu tahmin ediyorum,biliyorum.Öğretiminiz de benden çok fazladır, her ikisine de saygı duyarım.Ama konu benim söylediklerimin dışında bir yere gitti buna üzüldüm.''Doluyla,Boşla'' bir derdim,sıkıntım yoktur.Etimolojik veya tarihsel, her neyse, konuyla ilgili ''sizin ifadenizle hazıra konabileceğim kitap isimleri sormaktı maksadım,bu kadar.Başka bir yönü yoktur.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 6:49 am

Kitap isimleri... Bilimsel yapıtlar değil de popülerleşmiş, objektivizm yerine ideolojik çarpıtmalarla ve cehaletle dolu kitap isimleri...
En büyük kütüphanelerimizin konuyla ilgili bibliyograflarından ilgili sözcüğü araştırın derim. Daha ne diyeyim?!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir