HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

DARÜ’L-HİLAFETİ’L-‘ALİYYE

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Re: DARÜ’L-HİLAFETİ’L-‘ALİYYE

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 6:57 am

Gilaay yazdı:Ala, alil-ul-ala! Pekala. Ben kimse değilim. Yazdıklarımı da kaale almayın. Daha benim kim olduğumu ve ne gibi eğitim süreçlerinden geçtiğimi bilmeden kibarca "kışt" deyin.
Oldu değerli forumdaşım. İslambol, İslam Şehri falan olmasın. İslam ile dolu olsun. Size iyi doluluklar. Size araştırmanız için ipuçları verdim. Bu kadar hazıra konma meraklısıysanız, İst.'a geldiğinizde Fatih Bey'e bildirin; haber versin. Evim, dükkanına 10.dk. mesafededir. Hem sizi ağırlar, hem de mütevazı kitaplığımı ve arşivimi size açarım.
Oradan araştırırsınız. Derin hürmetlerimle....

Gayet ciddiyim bu teklifimde. İst.'a geldiğiniz bir zaman haber verin. Kütüphanelerde, bibliyografyalardaki metinleri ve yapıtları, tezleri araştıracağınıza, hazıra konar, fazla da zaman harcamazsınız. Ne yer, ne içer, ne seversiniz bilmem ama uygunsam, en iyi şekilde ağırlanacağınızdan ve elimdeki konuyla ilgili ne varsa size sunacağımdan emin olabilirsiniz.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 7:09 am

Gecenin / Sabahın şu saatinde ne size çoğu yayınlanmamış tezlerden, ne mütevazı kitaplığım ve arşivimden ne de kendimden veya hocalarımın adlarından bahsedeceğim.
Internet kaynaklarına itibar edilmemesi gerektiğini en başta ben söylerim yıllardır. Ancak size şu saatte bir "net" kaynağı sunayım. Gerisi, okumaktan ve işlem yapmaktan yorulmuş gözlerim için pek zor şu an..!
Haber365.com yazarı Ayhan Buz yazdı...01.02.2011 Salı 09:45

MÖ. 658 yılında Megara kralı Byzas tarafından kurulduğundan bu şehre kurucusundan dolayı Bizantion adı verilmiştir.
Roma imparatoro Marcus Avrelius döneminde imparatorun manevi babasının adıyla “Antion” olarak anıldı.
Bizans İmparatoru Konstantin bu şehri yeniden kurunca buraya kendi adını verdi. Şehre “Konstantin veya Konstanpolis” adı verildi. Araplar “Kostantiniye, Romalılar Konstantinopolis” demişlerdir. Daha sonra bu ismin kısaltılmış şekli olan “Stin-polis” deyimi kullanıldı. İşte İstanbul bu “Stin-Polis” şehrinden türetildi.

Türkler burayı alınca Müslüman şehir anlamında “İslambol” adını verdiler. Fakat daha sonra İstanbul olarak değiştirildi.
Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330 - 395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395 - 1204 ile 1261 - 1453 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu, 1204 - 1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453 - 1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yaptı. Ayrıca, hilafetin Osmanlı Devleti'ne geçtiği 1517'den, kaldırıldığı 1924'e kadar, İstanbul İslam Dini'nin de merkezi oldu.

İstanbul’un kuruluşunu, ilk adını nasıl ve kimden aldığını Mehmet Halit Bayrı şöyle anlatmıştır:

‘Milattan 657 veya 658 yıl önce kurulduğu gösterilen şehrin kurucu, Megaris yahut Megara kralı Vyzas(Byzas)tır.
Krallarıyla beraber Megaralılar, Topkapı sarayının bulunduğu tepe üzerinde, kurmak istedikleri şehrin temelini atarak ona, krallarının adını verip (Vyzas-Byzas) dediler. (Mehmet Halit Bayrı: İstanbul Folkloru)

Bizanslılar, kentlerinden söz ederken “he polis” derlermiş. Polis, Yunancada kent, site anlamına geliyor.
Yunanlılar ve Romalılar Bizans kenti, Bizans diyarı anlamında Byzantium adıyla anmışlar bu yerleşimi. Yeni Romanın kurucusu Büyük Konstantin yeni imparatorluğun başkenti olarak ilan etmiş burasını. İsadan Sonra 330’dan itibaren Konstantinopolis , yani Konstantin kenti diye de anılmaya başlamış.

Önder Şenyapılı, Ne Demek İstanbul kitabında İstanbul’un diğer adlarını anlatıyor. 1453’te 2. Mehmet tarafından fethedildikten sonra, Osmanlılar İstanbul yerine, Konstantiniyye ya da Kunstantiniyye adını kullanmışlar. Bu arada, Konstantiniyye’yi Farsçadan alınma sözcüklerle nitelemişler. Dersaadet, bildiğimiz İstanbul’ dur. Mutluluk Kapısı anlamına geliyor. Bir Başka Farsça’dan gelme adı Asitane. Anlamı ise Devlet Kapısı.

Başka yerli adları da var: Daraliyye (Yücelik kapısı/evi), Darül Hilafetil Aliyye (Yüce Halifelik Kapısı), Dar’üssaadet (Mutluluk Kapası) vb.

Başka dış kaynaklı adları da var: Byzantion, Byzantuum, Çar kenti anlamına Çarigrad/Tsarigrad, Yeni Roma anlamına Nea Roma, Büyük kent anlamına Myklagaard ya da Micklegarth.

1930 yılında resmi adı olarak benimsenen İstanbul adı ne zamandan beri kullanılıyor ve ne anlama geliyor? Osmanlı belgelerinde ve paralarında bir ara İslambol adı görülmüş. Yani, bu kentte bol sayıda İslam bulunduğu için bu ad verilmiş gibi. İslambol’un nasıl olup da İstanbul’a dönüştüğünü açıklamak zor. Oysa “eis ten polin” in İstanbul’a dönüşmesi hem daha kolay, hem de akla yatkın.
Tarihçiler de, genellikle İstanbul adının Grekçeden geldiğini benimsiyorlar. Eis ten polin, kente’siteye demek. “Nereye” “Eis ten polin.”xxxxx

İlber Ortaylı, İstanbul’dan Sayfalar başlıklı kitabında:

“İstanbul, “Stinpolis-şehre doğru” deyiminden gelir. Nedense Konstantinopol isminden bucak bucak kaçanlar. Bu kelimeyi Türkçe sanırlar” diyor.

xxxxx ...εις τήν Πόλι(ν)" (/is / tin / boli /) yani "şehir'e" ve "şehir'de... Grekçe (Yunanca demedim Grekçe!) burada ve bu şekliyle, B / "Be" şeklinde telaffuz olur "Π", "P" veya "Pi" değil... Pal"ae"log'(Pal"ae"lo"ğ")daysa P'dir telaffuz. Transkripsiyon harflerinden anlıyorsanız haber verin öyle yazmaya çalışayım, eğer forumun teknik özellikleri izin veriyorsa...
"Papa" değil "Baba" gibi. Tüm halkların geçişiminden, diller de etkilenmiştir. Türkçe değildir "Baba"! Türkçeleşmiştir! Türkçesi ATA'dır.
Demek, benden başkaları da bu tür hurafe ve çarpıtmalardan arınmış objektif ve gerçek bilgileri sanal ortama taşımaya karar vermişler. :-P
Unutmadan : Ankara da, Engürü olmadan önce Ankyra idi. Smyrna ise ... Neyse... Bol neşeli günler dilerim. :lol:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Çrş Şub 09, 2011 2:27 pm

Bilgiler ve ayırdığınız vakit için teşekkür ederim.İst.geldiğimde tanışmak,görüşmek isterim elbette.Saygılar.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Mar 05, 2011 6:10 pm

26 Şubat 2010 Cumartesi günü bu konuyu yakın nümismati çevremizden çok kişinin tanıdığı ve kültürüne paha biçilmez Fikri Bey'e açtım. Daha bilgilerimle oluşan kendi görüşümü anlatmadan, aynı görüşte olduğumuzu öğrenmek beni sevindirdi. Şu saate dek bunu yazmamamın nedeni, kendisinden izin almak istememdi. Bu forumdan değil ama yabancı bir forumdan başka bir konu hakkında kendisi bilgilendirilmeden referans gösterilmek suretiyle vakt-i zamanında başı ağrıtıldığı için biraz soğuk yaklaşıyor bu tür hadiselere... Velhasıl-ı kelam, bugün kendisinden izin aldım ve bu satırları karalıyorum. İslambol'un bol'u polis>bolis'ten gelmektedir. Bu konuda açıkça olmasa da Sn.Halil İnalcık da, ```"İslambol" için, "Müslüman (İslam) Şehri" manasına gelir ´´´tarzında betimlemeler yapmıştır. Şimdi, üstadın elimdeki kitap ve makalelerini didikliyorum. Galiba İngilizce bir tanesinde rastlamıştım. Bulunca buraya yazacağım. Fikri Bey'in benimle aynı noktada buluşması gerçekten içimi ferahlattı. Okuyorsa, buradan da kendisine fevkalade bilgilendirici sohbeti için arz-ı hürmet ederim.

- Necdet -
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Mar 05, 2011 8:34 pm

Bir Ermeni kaynağına göre (?) İslam'ın bol olduğu yer anlamındaki İslambol sözcüğünün oluşumu :
ermenikay.JPG
--- Tıklayıp, büyütüp okuyabilirsiniz... ---

Pek muhterem, yaşayan tarih ve yaşayan en değerli tarihçimiz Sayın Prof.Dr.Halil İnalcık'ın, önceki iletimde bahsettiğim İngilizce makalesinden bir kesit ve Türkçe çevirisinden de bir kesit (İngilizce ile Türkçe tam olarak aynı ifadeler ile karşılanmamış; yakın anlamsal ifadelerle çeviri yapılmış bence...).
EN-Istanbul-an-Islamic-City.jpg
TR-Istanbul-an-Islamic-City.JPG
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Mar 08, 2011 4:58 pm

Sayın Zolata,

öncelikle bu güzel paylaşımınıza, ardından yukarıdaki yazdıklarınızda da açıkça görülen; alçak gönüllülüğünüze tebrikler!
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Mar 08, 2011 5:30 pm

http://www.etymonline.com/index.php?term=istanbul
Istanbul
Turkish name of Constantinople, a corruption of Greek phrase eis tan (ten) polin "into the city," which is how the local Greek population referred to it. Picked up in Turkish 16c., though Turkish folk etymology traces the name to Islam bol "plenty of Islam." Gk. polis "city" has been adopted into Turkish as a place-name suffix as -bolu.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Mar 08, 2011 5:40 pm

Tekrar işaret ettiğiniz için çok teşekkürler, bilmeyenlere çok faydalı olacağına eminim, işaret ettiğiniz doğrudur, bana gelince, ben yaklaşık 20 yıldır bu bilgiye sahibim. :D
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Mar 08, 2011 5:47 pm

Serdar Bey, sözlü veya yazılı öğrendiklerimizi, kişiliğimize, şahsen bizi yeterince tanımayan arkadaşlarca, doğal olarak itibar edilmediğinden, şu veya bu şekilde kaynak göstermek zorunda olduğumuzdan, önceki iletimdeki bağlantıyı verdim. Sizinle bir ilgisi yok. Başka kaynakları da fırsat buldukça vermek isterim.
Etimoloji bir bilimdir. Ben demiyorum; etimoloji diyor. Bilim, inkar edilirse yapacak bir şey yok.
Görüşmek üzere. :-P
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Mar 08, 2011 6:44 pm

Sevgili Dostum,

Sayın Zolata çok güzel bir konu açtı, bende zevkle okudum. (Eminim diğer forumdaşlar da.) Hatta konu ile ilgili yaptığı hatayı ben düzeltecektim ki siz benden önce davrandınız. Açıklayıcı, güzel bilgiler verdiniz. Elinize, emeğinize sağlık. Ancak O size kaynak sorduğunda üslubunuz (nedense?) biraz sertleşti. Bunun sebebi de yanlış anlama. O size kaynak sorarak konuyu derinliğine, kaynağından öğrenmek istediğini söylemeye çalıştı ama sanırım siz, onun sizin bilgilerinize güvenmediği fikrine kapıldınız.

Beni en çok şaşırtan şey üslubunuzun sertleşmesi. Sizinle yüzyüze görüşmüş, sizi tanıyan birisi olarak, ne kadar kibar ve zarif bir insan olduğunuzu bildiğimden doğrusu epey şaşırdım.

Siz de, Zolata da bu forumun çok sevilen, saygı duyulan iki forumdaşısınız. Karşılaştığınızda da aranızda sağlam bir dostluk başlayacağına olan inancım tam. Saygılar. Sevgiler. Dostlukla kalın.
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Mar 08, 2011 6:54 pm

Üslubumun zaman zaman sertleştiği konusunda haklısınız.
Dogmatik yaklaşımlara sinirleniyorum. Daha fazla "özdenetim" göstermeliyim.
Kasti bir şey yoktur. Kimse alınmasın. Bilgi, paylaşıldıkça değerini bulur.
Sn.zolata, benim de değer verdiğim önemli bir forumdaşımız.
İleride de kendisiyle tatlı-sert, ilginç konularda, bu forumda yazışmayı dilerim.
...
Internet'te, artık bilgiden çok, bilgi kirliliği var.
...
...
Sevgiler, saygılar, hürmetler...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Sal Mar 08, 2011 9:50 pm

Foruma üye olup birşeyler paylaşmaya başladığımdan şu ana kadar, bilgi,fikir,yorum,sohbet vb. birçok konuda çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.
Buraya kıymet veren tüm forumdaşları da bir aile olarak görüyorum.
Heveskârı olduğum konularda,bilgi ve sohbete kolayca ulaşabildiğim böyle bir ortama sahip olmayı da, kendi adıma büyük bir şans olarak görmekteyim.Başta ifade ettiğim gibi, burası bana çok şey öğretmiştir.
Saygılar ve selamlar.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Önceki

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir