HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

SULTAN ABDÜLAZİZ'İN PARİS GEZİSİ

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

SULTAN ABDÜLAZİZ'İN PARİS GEZİSİ

Mesajgönderen zolata » Prş Haz 04, 2009 11:41 pm

“Osmanlı Sultanı Abdülaziz Han Hazretlerini Paris’te görmek ve ağırlamakla büyük şeref duyacağımızı...Temmuz 1867 başlarında açılacak “Exposition” Büyük Paris Fuarını teşriflerinizi... Bu hususta vaki emir ve arzularının İstanbul sefarethanesi ne ulaştırılmasını... Yüksek takdirlerinize, daimi saygılarımızla arz ederiz...

Fransa İmparatoruIII. Napoleon ‘un Fransız elçisi, kraliyet davet mektubunu sunarken çok heyecanlıydı. Kont Bourrée:-Sultan hazretlerini bütün Paris ve bütün Fransa, samimi bir heyecanla beklemekte dir...diyebildi. Başmabeyinci:-Efendimize arzederiz...cevabını verdi.
800px-Exposition_Universelle_1867.jpg

1867 PARİS SERGİSİ GENEL GÖRÜNÜMÜ

21 Haziran 1867, Çarşamba...İstanbul, tarihi günlerden birini yaşamakta...Dolmabahçe Sarayı önünde, Sultâniye Yatı’na binen Osmanlı Padişâhı ve maiyyeti (yanındakiler) hareket ettiler.Anadolu ve Rumeli Hisarlarından atılan, 41 pâre Top’la selamlandılar. İkindiden çıkan bütün İstanbul halkı, kıyıları doldurmuştu. Güneş batıncaya ve ‘Sultâniye’ ufukta kayboluncaya kadar; yerlerinden ayrılmadılar...Padişâha, yakınları ve önemli Devlet Adamları, refâkat ediyorlardı: Veliahd Murad Efendi (V. Murad), Veliahd’ın kardeşi Şehzade Yusuf İzzeddin Efendi (Padişahın 10 yaşındaki oğlu), Hâce-i Sultânî Akşehir’li Hasan Fehmi Efendi, Hariciye Nazırı, Divan-ı Hümayun Baştercümanı, Başmabeyinci ve yardımcıları, Hariciye Teşrifatçısı, Koruma Görevlileri... Fransız Sefirinin de birlikte seyahatine izin verilmişti.Sultaniye Yatını 3 zırhlı takibediyordu. Ertesi sabah Çanakkale boğazı geçildi.

Her iki kıyıdan 4 pare top atışıyla selamladılar. Boğaz dışında Fransız Donanması “Muhteşem Misafirlerini” bekliyorlardı. Sırayla Midilli, Sakız, Girit adaları geçildi. Bütün kıyıdakiler ve denizdekiler onları alkışlıyordu. Çünkü bu, Avrupa ziyaretine çıkan ilk ve son Osmanlı Hükümdarı Sultan Abdülaziz Han idi.25 Haziran’da Sicilya göründü. 29 Haziran’da Fransa’nın Toulon limanına gelindi. Sultan Abdülaziz Han ve maiyeti, burada gemiden indiler. “En büyük askeri tören” yapıldı. Öğle yemeklerini burada yedikten sonra trenle Marsilya’ya hareket ettiler. Oradan da Paris’e doğru yola çıktılar.

30 Haziran 1867 sabahı... Bütün Paris ayaktaydı. Sanki rüyaları gerçek oluyordu. Kırmızı Beyaz çiçekler ve Yeşil Defne dallarıyla süslü Kraliyet Treni, saat 11’de Lyon Garı’ na girdi. Başta Fransa İmparatoru III. Napoléon olmak üzere bütün kordiplomatik temsilciler oradaydı. İmparatorun heyecanı açıkça belli oluyordu. Abdülaziz Han vakarla, yavaş yavaş trenden indi. Napoléon koşarak yaklaştı. Bir zamanlar, kendisi gibi bir Fransa kralını esaretten kurtaran Osmanlıların bugünkü Sultanı nı kucaklamak istedi. Fakat Padişah sadece el sıkışmalarına müsaade etti.Kraliyet bandosu iki ülke marşlarını çalıyordu...

Gara girebilen talihliler, Doğu’nun büyük temsilcisini çılgınca alkışlıyorlardı. Biraz sonra süslü ve açık “Saltanat Arabası” ve öteki arabalarla, uzun bir konvoy halinde “Tuilleries Sarayı”na hareket ettiler.Yol boyunca Parisliler, inanılmaz sevgi gösterilerinde bulunuyordu. Cezayir, Fas, Tunus, Libya ve bütün Afrika’dan da on binlerce Müslüman gelmişti. Halifeyi, bir kerecik olsun dünya gözüyle görebilmek için onca yol aşmışlardı. Abdülaziz Han, bilhassa bu din kardeşlerini gönülden selamlıyordu...Tuileries’de, “Sarayın ve Fransa’nın Ev Sahibesi” İmparatoriçe Egenie onları karşıladı. Abdülaziz Han ile tanıştılar...
Yemekten önce Osmanlılar, öğle namazını kılmak istediler. Müezzin-i Sultânî, Ezân-ı Muhammedî okudu. Herhalde bu sarayda ilk defa ezan okundu ve namaz kılındı. Avrupa sosyetesinin en seçkin Kontes ve Kontları, Amiral ve Generalleri, hayret dolu gözlerle, kılınan bu seferi namazı seyretiler.


Misafirler akşama doğru ikametlerine tahsis edilen Elysée Sarayına geçtiler.Ertesi gün Osmanlı Sultanı, dünyada yaşayan en büyük düşmanı ile tanıştırıldı. Rus Çarı II. Alexandr, çok merak ettiği Osmanlı Sultanını görebilmek için binlerce kilometre yoldan gelmişti. Sözde Paris Fuarını bahane etmişti. Abdülaziz Han asaleti, davranış ve konuşmasıyla Çarı da tesiri altına aldı.
gazete paris.jpg

“Abdülaziz Paris'te ,zamanın İstanbul Gazetesi-Altta açıklama:Zat-ı hazreti padişahının şömendöfer mevkiinde imparator Napolyon hazretlerine mülaki”

10 Temmuz’da “Sultan Abdülaziz” Paris’ten uğurlandı. Görülmemiş gösteriler arasında yola çıktılar Ayrılırlarken, yer yerinden oynuyordu. 3 Ağustos 1867 günü hudutta, Sadrazam ve Serasker kendilerini karşıladılar:-Hoş geldiniz Efendimiz...dediler. Padişah da:-Vatanımızı özlemişiz...diye karşılık verdi.
Viyana’dan sonra Tuna nehri küçük gemilerle aşılmıştı. Önce Vidin, sonra Rusçuk! Oradan da trenle Varna limanına ulaştılar ve burada kendilerini bekleyen Sultaniye yatına bindiler. Sultaniye, Fransa’dan sonra buraya dönmüştü.
7 Ağustos 1867... Osmanlı Hükümdarı , İstanbul’a avdet ettiler. Dolmabahçe’ye yaklaşırken 47 pare top atışıyla selamlandılar. Çünkü seyahatleri 47 gün sürmüştü. Sultan Abdülaziz Han gemiden inerken şunları söyledi

-Ecdad at sırtında ve fütuhat gayesiyle giderdi...Bizler ise şimdi, trenle, vapurla ve ancak Siyaset için gidebiliyoruz!...''

Sultan Abdülaziz kendinden önceki padişahlardan farklı olarak yurdışı seyahati yapmış ve parisi’de kapsayan bu gezisinde yine bu şehirde düzenlenen sergiye çeşitli hediyeler göndermiştir.
1867 yılında pariste düzenlenen uluslararası sergiye bir takım altın ve gümüş paralar hediye edilmiştir.
İstanbul darphanesinde özel olarak basılan paraların senesi beş tarihlidir.
Sergi sonunda bu paraların Fransa’da kalması talep edilince yapılan bir yazışmayla bunların Fransa’ya hediye edilmesi sultan Abdülaziz tarafından uygun görülmüştür.Bu paralar ve diğer hediyeler halen Paris Darphane Müzesi ve Paris Bibliotek Nasyonal’de bulunmaktadır.

PARİS SERGİSİNE GÖNDERİLEN HEDİYELER:

Birer adet 500,250,100,50 ve 25 altın kuruş
Birer adet gümüş 20,10,5,2, kuruş ve 20 para
Birer adet altın Akka Kalesi,Ayasofya Camii Bosna Madalyası
Birer adet gümüş Yemen,Kırım,Kemal’i Hüner,Denizden Adam Kurtarma,Karadağ,Sergi’i Osmani ve Def’a Ekspozisyon Madalyaları
aziz500....jpg


Kaynaklar:
Nihat KARAER -PARİS , LONDRA , VİYANA ABDÜLAZİZ'İN AVRUPA SEYAHATİ -PHOENİX YAYINLARI 2003
CÜNEYT ÖLÇER-SULTAN ABDÜLAZİZ DÖNEMİ MADENİ PARALARI
EXPO2000-THE HİSTORY OF WORLD EXPOSİTİONS
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Re: SULTAN ABDÜLAZİZ'İN PARİS GEZİSİ

Mesajgönderen 16nicea » Cum Haz 05, 2009 9:45 am

sayın zolata çok güzel bir yazı araştırıp yazmışsınız bu tür yazılar osmanlığı daha güzel
anlamamızı ve öğrenmemize yardımcı oluyor bu tür yazıların devamını bekliyorum
hayırlı çalışmalar
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner
 
Mesajlar: 218
Kayıt: Cum Şub 27, 2009 12:29 am
Konum: Bursa

Re: SULTAN ABDÜLAZİZ'İN PARİS GEZİSİ

Mesajgönderen tete » Cum Haz 05, 2009 8:33 pm

nereden nereye...
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 211
Kayıt: Cmt Oca 13, 2007 12:06 pm

Re: SULTAN ABDÜLAZİZ'İN PARİS GEZİSİ

Mesajgönderen yatacikli » Sal Şub 01, 2011 8:44 pm

Osmanlı Padişahları kitabında okuduğuma göre 46 günlük bu Avrupa seyahati'ne 1950 yılına kadar hiçbir Türk devlet başkanı cesaret edememiş.
En son yatacikli tarafından Sal May 29, 2012 7:49 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında
 
Mesajlar: 62
Kayıt: Sal Şub 01, 2011 4:40 pm

Re: SULTAN ABDÜLAZİZ'İN PARİS GEZİSİ

Mesajgönderen zolata » Çrş Şub 09, 2011 4:18 am

yatacikli yazdı:Osmanlı Padişahları kitabında okuduğuma göre 46 günlük bu Avrupa seyahati'ne 1950 yılına kadar hiçbir Türk devlet başkanı cesaret edememiş.


Uzun bir seyahat olmasında, elbette o dönemin ulaşım vb. şartları da etkilidir.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Re: SULTAN ABDÜLAZİZ'İN PARİS GEZİSİ

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 4:20 am

yatacikli yazdı:Osmanlı Padişahları kitabında okuduğuma göre 46 günlük bu Avrupa seyahati'ne 1950 yılına kadar hiçbir Türk devlet başkanı cesaret edememiş.

Mustafa Kemal Atatürk, cesaret edememiş değildir! Tenezzül buyurmamıştır Batı'nın ayağına gitmeyi. Batılısı, doğulusu çeşitli memleketlerin devlet başkanları, kralları ayağına gelmiştir Gazi'nin!
-----
EK: Menderes'in ilk dış gezisi de 1954'tedir. 1950 değil! Tıpkı Abdülaziz gibi "siyaset" için gitmiştir. Bayar ise 1954'te dış geziye çıkmıştır... Okuduğunuz kitapların ciddiyetini ve sahihliğini, çarpıtılmış bilgilerle dolu olup olmadığını sorgularsanız memnun olurum sizin adınıza.
1954-57
döneminin en başında, Menderes ABD’ye resmi bir
ziyaret yapmış,fakat oradan sağladığı
ekonomik yardım yetmediği için, ardından
Federal Almanya’ya gitmiştir. Bundan böyle ABD’nin
yanı sıra Federal Almanya’nın Türkiye’nin
kalkınmasına destek olacağı umulmaktaydı. Bu
dış geziler, 1954 güzünde cumhurbaşkanı
Bayar’ın, 1955 ilkbaharında da Menderes’in
Yugoslavya’ya ziyaretleri izledi.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 3431
Kayıt: Çrş Oca 27, 2010 5:10 am
Konum: İstanbul not Constantinople

Re: SULTAN ABDÜLAZİZ'İN PARİS GEZİSİ

Mesajgönderen tete » Prş Şub 10, 2011 11:06 pm

Gilaay yazdı:
yatacikli yazdı:Osmanlı Padişahları kitabında okuduğuma göre 46 günlük bu Avrupa seyahati'ne 1950 yılına kadar hiçbir Türk devlet başkanı cesaret edememiş.

Mustafa Kemal Atatürk, cesaret edememiş değildir! Tenezzül buyurmamıştır Batı'nın ayağına gitmeyi. Batılısı, doğulusu çeşitli memleketlerin devlet başkanları, kralları ayağına gelmiştir Gazi'nin!


:clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 211
Kayıt: Cmt Oca 13, 2007 12:06 pm


Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron