HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Aynü'l Devle

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Aynü'l Devle

Mesajgönderen zolata » Sal Tem 28, 2009 4:34 pm

Aynül' Devle ifadesini bir dergide gördüm.Daha önce hiç duymadığımdan ilgimi çekti.Aynül' Devle,özellikle 12.ve 13.yy'da sultanların ve önemli kişilerin resimlerini yapan kişilere verilen ad,unvan.
Aynı zamanda, yine 12.13.yy aralığında Anadolu'da da doğal yüz tasvirlerin (naturalist) kullanıldığı belirtiliyor.

'' İbn Sina'nın hayattayken Ebu Nasır bin 'Arrak tarafından çizilen portresi; 12. yy. ortasında Edib Sabir tarafından çizilen iki Haşhaşi portresi; yüzyılın sonuna doğru çizilen Sultan Kılıç Arslan'ın oğullarının portreleri hakkında İbn Bibi'nin sağladığı bilgiler. 13. yy.'da Celaleddin Rumi, aralarından ayrılan arkadaşlarını hatırlayabilmek için hayattayken portrelerinin çizildiğini bildirmekte ve Şemseddin Ahmed Dede Eflaki ise muhtemelen 1260'larda Celaleddin Rumi'nin 20 kadar portresini daha hayattayken yapan portreci Aynü'l Devle er-Rum'dan söz etmektedir.Sonuç olarak, natüralist portrecilik Anadolu Selçuklularına ve dönemin diğer İslam saraylarına yabancı değildi ''Mikail Duggan-Akdeniz medeniyetleri Araştırma Enst.sayı 10-2007*

Bu uygulamanın en güzel örneklerinden biri de ,Anadolu'nun en büyük hükümdarlarından sayılabilecek Alaeddin Keykubat'ın portresinin yer aldığı mührü.

Sanat tarihçisi Duggan'ın yorumu da ilginç:''.. mührün üzerindeki I. Aleaddin Keykubat’a ait portre “sembolik bir tasvir” değil.Bu portre, herhangi bir Türk sultanının doğal görüntüsünün resmedilmesinin bilinen ilk örneğidir”. Mührün, Selçuklu sanatının eşsiz bir örneği olduğuna dikkati çekerek, mührün çok daha önemli bir özelliği olduğunu da vurguladı. Duggan, bunu şöyle dile getirdi: “Mühürdeki portre, bir Türk sultanının, doğal görüntüsünün resmedilmesinin elimizdeki en eski örneğidir. Portre, Batı Dünyası’ndaki önyargıların tersine, İslam Sanatı’nda natüralistik tasvirin ve bir sultanın portresinin yapılmasının yasak olmadığını ortaya koyuyor. '' NTV-Kültür Sanat

mühür.jpg'' 25 mm çapında ve 4 mm kalınlığında ,15.8 gram ağırlığındaki mührün ön yüzünde "Büyük Sultan, Dünyanın ve Dinin mümtazı, Keyhüsrev oğlu Keykubat'' ifadesi yer alıyor.Bu portrede betimlenen şahsi ayırt edici özellikler şunlardır: a) büyük düz burun, b) ağzın kenarına uzanan gür bıyık, c) geniş göz - karakteristik geleneksel dar gözden farklıdır, d) açık baş, e) çene ucundan boyna uzanan çizgi yoğun sakal bulunmadığına işaret ederken kulak memesinin üstünden yanak üzerinden aşağı doğru uzanan ince ama belirgin favori çizgisi, paralel tırtıklarla belirlenmiş ve yoğun bıyığa karşın güzel kırpımlı sakala işaret etmektedir, f) uzun saç, g) belki de örgülü olan bu saç, başın iki yanında topuz halinde toplanmış olup olasılıkla da süslenmiştir.'' Duggan (aynı makale*)

Mühür Antalya müzesinde korunmaktaymış,sergileniyor mu bilmiyorum.


Konuyla ilgili:
M.Duggan-Sultanı I. Alâeddin Keykubat’ın Profilden Portresini Taşıyan Bir 13. yy. Mührü: Öncülleri ve Olası Etkisi-Akdeniz medeniyetleri Araştırma Enst.sayı 10-2007*
Necdet SAKAOĞLU-NTV Tarih-sayı 6.
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron