HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sultan III. Murad fermani

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Sultan III. Murad fermani

Mesajgönderen Sancak17TR » Prş Şub 17, 2011 8:37 pm

Sultan III. Murad’in tasimacilikta at ve katirlarin haklarini korumak icin 1587 tarihli fermani

180979_164629530255335_135009303217358_384516_1869662_n.jpg


”Mehmed Çavuş mektup gönderüp mahmiyye-i mezbûrede at hamalları lâğar ve bâğırlı ve sakat ve na‘alsız ve semerleri harâb bârgirlerine ve katırlarına tahammüllerinden ziyâde yük vurup ve bir hamal üç dört yüklü bârgiri katarlamayup salıverüp yolda atlu ve yaya müslümanlara dokunup elem ve ıztırâb verdiklerinden gayri tahammülünden ziyâde yük vurulup davarları yıkılup helâk olmağın zikr olunan hamallar tâifesi davarların besleyüp ve sakat ve za‘îf davarlara tahamülünden ziyâde yük vurmayup davarların katarlayup yularlarından tedvîn salıvermek içün hamallara ve kethüdâlarına tenbîh olunmak bâbında emr-i şerîfim ricâsına mebnî buyurdum ki…

Vusûl buldukda zikr olunan hamal tâifesin kethüdâlarıyla me‘an getürdüp cümlesine tenbîh ve te’kîd eyleyesin ki min-ba‘d davarların besleyüp ve sakat ve za‘îf davarlara tahammülünden ziyâde yük vurmayup ve yük ile yolda giderken davarların birkaç ise birbirine katarlayup kendüleri sürüp davarın ardınca yürümeyeler ve kadîmü’z-zamândan İstanbul’da her iskelenin hamallarına yük alup gitdikleri mahallerin mesâfesine göre hamallık akçesi ta‘yîn olunmuş iken şimdi ona kâni‘ olmayup iki üç mertebe ziyâde akçe alurlarmış. İmdi bu husûsa dahı kemâl-i tekayyüdle mukayyed olup tenbîh edesin ki sâbıkâ ta‘yîn olunan hamallıkdan ziyâde bir akçe almayup âdet-i kadîme üzre semtlü semtine göre aldırasın şöyle ki ba‘de’t-tenbîh bu emr-i şerîfime muhâlif vaz‘ları zuhûr ede her kimden sâdır olursa sahîh oldukdan sonra ismiyle yazup arz eyleyesin ki sâirlere mûcib-i ibret olmak içün haklarından geline. Ammâ mücerred hamallık eksik alınmak lâzım geldi deyü mahzâ müslümanları ta‘cîz içün yük almağı ihmâl ederler ise onun gibileri muhkem te’dîb edüp min-ba‘d işletmeyesin. Ammâ mücerred hamallık eksik alınmak lâzım geldi deyü mahzâ müslümanları ta‘cîz içün yük almağı ihmâl ederler ise onun gibileri muhkem te’dîb edüp işletmeyesin ve bu bahâne ile eğer hamallar kethüdâsı ve eğer gayri mübâşirîn-i hamallardan akçe celb etmekden ve garaz-ı ta‘kîb ile hamallık işleme deyü men‘ eylemekden ihtiyât oluna. Bu emr-i şerîfim mûcibince amel eden hamallara bir ferd dahl eylemeye ve hükm-i şerîfim sûretin aynı ile sicill-i mahfûza kayd eyleyesin ki mazmûn-ı hümâyûnuyla amel oluna deyü hükm yazılmışdır.”

Alintidir
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 690
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 9:03 pm
Konum: Rotterdam & Canakkale

Re: Sultan III. Murad fermani

Mesajgönderen zolata » Cum Şub 18, 2011 1:47 am

O dönemlerde,hayvanlardan pek hoşlanmayanlar da varmış.

''...1389 yılında Dijon’da bu kez sanık sandalyesinde bir at oturtuldu. Bu davada da sahibini yaralamaktan suçlu bulunan hayvan, başı kesilerek idam edildi. Fransa’da ülkenin en yüksek yargı organı olan Paris parlamentosu, 1546 yılında çevresine zarar vermekten suçlu bulduğu bir ineğin önce asılmasına, daha sonra bir şişe geçirilerek kızartılmasına karar verirken, 1604’de bir eşeği de asılarak ölüme mahkûm etmişti.

...1386’daki bir başka davada ise Fransa’nın Falaise belediye meclisi, bir çocuğu yaralayan domuzu ayakları ve başı kopartılmak suretiyle ölüme mahkûm etmişti. Bu hayvanlara verilen cezalar genellikle ölüm olurken, infazlar “asılma, diri diri gömme veya yakılma” yöntemlerinden biriyle yerine getiriliyordu. Yargılama, eğer hayvan firarda değilse sanık huzurunda yapılıyor, suçlu bulunarak ölüme mahkûm edilen hayvanlara infaz öncesinde elbise giydiriliyordu.

...1487 yılında Fransa’nın Beaume kentinde mayıs böceklerine, Autin ve Lyon’da sümüklüböceklere karşı davalar açılırken, 1699 yılında büyük bir tırtıl istilasıyla karşı karşıya kalan Fransa’nın Auvergne kentinde, “başkalarının malına zarar vermekten suçlu bulunan tırtıllar”, prosedüre uygun olarak mahkemeye davet edildi. ''

Daha fazla ve pes dedirten bilgiler:Dost Kitabevi “Ortaçağ Avrupası’nda Cadılar ve Cadı Avı” Haydar Akın

hayvan idamı.png
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Re: Sultan III. Murad fermani

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cmt Şub 19, 2011 9:40 pm

Üsteki iki yazıyı okuduğumda , bizi neden AB'ye almak istemediklerini anladım , Kültür Farkı :D :D :D
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı
 
Mesajlar: 478
Kayıt: Cum Ağu 22, 2008 12:05 am
Konum: İstanbul Ataşehir

Re: Sultan III. Murad fermani

Mesajgönderen cemilu » Pzr Şub 20, 2011 12:43 am

Yorum çok güzel... :D :D :clapping: :clapping:
cemilu
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında
 
Mesajlar: 64
Kayıt: Pzt May 22, 2006 10:36 pm
Konum: İSTANBUL


Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron