HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Amerika, Osmanli'yi 45 yil bekledi

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Amerika, Osmanli'yi 45 yil bekledi

Mesajgönderen Sancak17TR » Çrş Şub 23, 2011 8:09 pm

ABD, OSMANLI'YI 45 YIL BEKLEDİ

Resim

Osmanlı'nın Cezayir Beylerbeyi ile ABD Başkanı arasında 5 Eylül 1795'te imzalanan anlaşmaya göre ABD, Osmanlı'ya vergi ödedi. Bundan önce de başlayan ve bu anlaşmadan sonra da devam eden süreçte Amerikan Senatosu, Osmanlı ile anlaşma yapmak için büyük çaba gösterdi; bu konuda görevlendirilen heyetler içinde ABD başkanı Benjamin Franklin de vardı.

Bu iş için 1802 yılında ABD, İzmir’e bir konsolos tayin etti ve konsolos iki yıl kaldıktan sonra Osmanlı Devleti’nin konsolosluğunu tasdik etmemesi nedeniyle ülkesine geri dönmek zorunda kaldı. ABD 1808 yılında yeniden konsolosluk için teşebbüse geçti fakat Osmanlı yine kabul etmedi ancak Kaptan Paşa’nın girişimi ile 1811 yılında ticari ataşelik benzeri bir görev için izin verildi. 1816 yılından sonra ABD heyetleri Osmanlı'ya daha sık gelip gitmeye başladı; 1820’den sonra bu trafik daha da arttı.

Bu arada resmi olmamakla birlikte ticari ilişkiler sürdürüldü. Osmanlı, 1828 yılında yaklaşık 70 bin dolarlık mal aldığı ABD’ye yaklaşık 400 bin dolarlık mal sattı. ABD, Osmanlı ile ticaret anlaşması imzalayabilmek için 45 yıl uğraştı. Sonuçta iki ülke arasındaki ilk resmi anlaşma, 1830 yılında “Türk Amerikan Dostluk, Ticaret ve Seyr-i Sefain Anlaşması” adıyla imzalandı. Sultan II Mahmud, Amerika’nın dünyada rüştünü ispatlamış harp gemilerinin teknolojisinin Osmanlı Devleti’ne aktarılması şartıyla bu anlaşmaya razı oldu. Sultan II. Mahmud’un bu isteği anlaşmaya “gizli madde” olarak konuldu, ancak Amerikan Senatosu ticaretle ilgili maddeleri kabul ederken, gizli maddeyi anlaşmadan çıkardı. Bunu duyan Sultan II. Mahmud ise ABD elçisini huzurundan kovmaktan hiç çekinmedi.

Bu olaydan kısa bir süre sonra Sarayburnu’na gelen bir ABD savaş gemisinin “içindeki gemi yapım malzemeleri ile satışa çıkarıldığı” duyuruldu. Osmanlı Devleti de bu gemiyi hibe sayılabilecek bir bedelle satın almasıyla “gizli maddede öngörülen hususlar, ABD tarafından “gayrıresmi” olarak yerine getirildi. Bu tarihten sonra İstanbul’a gelen Amerikalı gemi mühendisleri, Sultan II. Mahmud’un himayesinde 1831-1839 yılları arasında Türkiye’nin ilk Amerikan tipi buharlı gemisini yaptılar. Sultan II. Mahmud bu mühendislere büyük bir tolerans gösterdi. Ancak idaredeki Ermenilerin entrikaları yüzünden Sultan II. Mahmud’un ani ölümünden sonra bu gemi mühendisleri İstanbul’u terketmek zorunda kaldılar ve 8 yıllık büyük hizmetler yarım kaldı. Ticaret anlaşmasının imzalanmasından sonra Osmanlı Devleti, ABD’den büyük partiler halinde “Henri Martini” tipi tüfek satın aldı. Osmanlı Devleti'nin Plevne Savaşı’ndaki büyük zaferinde ABD’den aldığı Winchester adlı tüfeklerin de katkısı vardı; ABD’de üretilen beş seri atışlı bu silah o tarihlerde Avrupa’da bilinmiyordu.

Alintidir, yazar ve site belirtilmemistir
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 690
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 9:03 pm
Konum: Rotterdam & Canakkale

Re: Amerika, Osmanli'yi 45 yil bekledi

Mesajgönderen pertahmet » Prş Şub 24, 2011 12:15 am

paylasiminiz icin tessekkurler tarih ilgincliklerle dolu
pertahmet
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 272
Kayıt: Pzt Eyl 14, 2009 4:08 pm


Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir