HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Kan donduran Yunan mezalimi

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Kan donduran Yunan mezalimi

Mesajgönderen ankh » Pzr Nis 03, 2011 10:34 pm

Yunan Sky televizyonu tarafından gösterilen ve Yunanlılar'ın Osmanlı yönetimine karşı isyanlarını anlatan "1821¨ adlı 8 bölümlük belgesel, Yunanistan'da 'resmi tarih'in dışındaki üç beş farklı görüşten dolayı tepki çekti. Bu belgesel bana unuttuğumuz Mora Türkleri'ni ve dramlarını hatırlattı.

Bizi kurtarın15. yüzyılın sonlarında fethi tamamlanan Yunanistan'ın Mora kısmı 17. yüzyılın sonlarında Viyana bozgun yıllarında Venedik'in eline geçti. Ancak Mora'daki Rumlar da, Katolik Venedik idaresinden hoşnut olmadıklarından İstanbul'daki patrik aracı­lığıyla yardım istiyorlardı. Venedikliler'in Katolikliği yaymak istemeleri, Osmanlılar zamanında mahalli halka verilmiş hak­lara dikkat etmemeleri ve uyguladıkları sıkı vergi siyaseti Orto­doks Rumları onlardan soğutmuştu. Fenerli Rumlar, Üçüncü Ahmed'e resmen müracaat ederek, Mora'nın Venedikliler'den kurtarılmasını talep ettiler. Bu faaliyetlerde başrolü patrikhane oynamıştı. Sadrazam Şehid Ali Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu 1715 yılında İstanbul'dan hareket ederek Mora'yı tekrar fet­hetti.

Bir Rum tüccarı olan Manuel, Hoca Bey'de yanına iki kişi daha alarak Philike Heteiria'yı (Dostluk Cemiyeti) kurarak bağımsızlık yolunda ilk adımı attı. Cemiyetin başkanlığına Aleksandır İpsilanti getirildi.

Sırplar'la ve Avrupalı bazı devletlerle temasa geçen İpsi­lanti ayaklanma için faaliyetlerini tamamladıktan sonra, 6 Mart 1821'de Eflak ve Boğdan'da isyan başlattı. Sırplar'ın ve Ulahlar'ın bu isyana katılma­ması, Rus Çarı'nın desteklememesi ve Osmanlı İmparatorluğu'­nun da isyancılara karşı sert tedbirler alması ile isyan bastı­rıldı.

Eflak ve Boğdan'da başlayan ayaklanma Mora ile bazı adalara (Sakız, Semadirek, Sisam vs.) da yayıldı. Balyabadra Piskoposu Germanos liderliğindeki Rumlar 6 Nisan'da (Eski Yunan takvimine göre 21 Mart) Kalavrita Kalesi'ne bayrak dikerek isyanı başlatmışlardı.

Kemikleri yaktılarYunanlılar'ın isyan ettiği Mora ve Attike yarımadası ile Eğriboz Adası'nda çok sayıda Türk nüfus vardı. Rumlar isyan ettikleri yerlerde ilk olarak asırlardır beraber oldukları ve hakim konumdayken kendilerine dokunmayan Türk komşularını öldürerek işe başladılar. Ali Fuat Örenç'in "Unuttuğumuz Mora Türkleri" isimli kitabında Türkler'in başından geçen olayları ve Yunan isyanını bütün teferruatıyla anlatır.

İsyanın başladığı yer olan Kalavrita'da öldürülen 200'den fazla Türk katliamın başlangıcıydı. Atina, Benefşe, Navarin gibi birçok kalede teslim olan Müslümanlar antlaşma şartlarına rağmen Anadolu'ya götürülmeyerek katledildiler.

İsyan üzerine köy ve kasabalardaki Türkler katledilmemek için kalelere sığınmışlardı. Mora Yarımadası'nın merkezi Tripoliçe'ye on binlerce Türk gelmişti. Asiler burayı ele geçirmek için 1821 sonbaharında beş ay süreyle kuşattılar. 10 Ekim 1821'de bir ihanet sonucunda kale kapısının açılmasıyla Tripoliçe büyük bir katliama sahne oldu. Üç gün süren katliamda 40 bine yakın Türk öldürülmüştü. Kalenin direnişinin sembolü Kadı Halim Efendi ise üzerine yağ dökülerek katledildi. Katliamda dirilerden sonra sırayı ölüler aldı. Mezarlar açılarak kemikler çıkarılıp yakıldı.

Tarihçi William St. Clair, "That Greece Might Still be Free" isimli kitabında "20 binden fazla erkek, kadın, çocuk, Yunan komşuları tarafından birkaç haftalık katliamla öldürüldü. Onlar vicdan azabı duyulmadan kasten öldürüldüler ve bu olaylardan ne o zaman ne de daha sonra pişmanlık duyulmadı. Yunanistan Türkleri 1821 yılı baharında dünyanın geri kalanının kaydına girmeden ve yas tutulmaksızın ortadan kayboldular" diye Mora Türkleri'nin durumunu özetler.

Yunanistan Doğu Anadolu'dan önce fethedilmişti1350'li yıllarda Rumeli'ye geçerek yerleşmeye başlayan Osmanlılar kısa süre içerisinde Dedeağaç, Dimetoka ve çevre­sini ele geçirip, daha sonra Evrenos Gazi idaresinde ilerleyerek Gümülcine'yi fethettiler. 1371'de Çirmen savaşını kazanan Os­manlı kuvvetleri İskeçe, Kavala, Drama, Serez ve Borla'yı kontrolleri altına aldılar. II. Murad zamanında Selanik, Yanya, Manastır ve Teselya gibi yerler kesin olarak Osmanlı toprakla­rına katıldı. Fatih devrinde, Bizans hanedanına mensup iki despotun idaresinde olan Mora ele geçirildi. Venedikliler'in elinde kalan son önemli noktalar olan Modon, Koron ve İnebahtı ise II. Bâyezid tarafından fethedildi. Yunanistan'ın tamamının fethi 15. yüzyılın sonlarında tamamlanırken, Doğu Anadolu'nun fethi ise Yavuz ve Kanunî dönemlerinde gerçekleşebilmiştir.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner
 
Mesajlar: 1856
Kayıt: Prş Şub 10, 2005 11:35 am

Re: Kan donduran Yunan mezalimi

Mesajgönderen 16nicea » Pzt Nis 04, 2011 12:56 pm

Elinize sağlık tarihi gerçekler gün gelicek sizin gibilerin sayesinde bir bir ortaya çıkacak.
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner
 
Mesajlar: 218
Kayıt: Cum Şub 27, 2009 12:29 am
Konum: Bursa

Re: Kan donduran Yunan mezalimi

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 04, 2011 1:37 pm

Basından takip edenler varsa bilirler. Yunan TV'sinde "1821" diye bir belgesel yayında.
Bu belgeselde, sanıldığı gibi Osmanlı döneminde esaret altında değil,
İmparatorluk'taki diğer halklar gibi, İmp. vatandaşı oldukları Türkler'den zulüm görmedikleri vb. vurgulanıyor.
O nedenle bazı Yunan aşırıları çok tepki gösterdiler belgesele.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 3431
Kayıt: Çrş Oca 27, 2010 5:10 am
Konum: İstanbul not Constantinople

Re: Kan donduran Yunan mezalimi

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 04, 2011 1:39 pm

Önceki iletimde bahsettiğim belgesel ile ilgili bir haber bağlantısı :
http://www.hayalperdesi.net/haber/gundem/822-1-osmanli-belgeseli-1821-yunanistani-karistirdi.aspx
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 3431
Kayıt: Çrş Oca 27, 2010 5:10 am
Konum: İstanbul not Constantinople

Re: Kan donduran Yunan mezalimi

Mesajgönderen tete » Pzt Nis 04, 2011 9:26 pm

bu gibi milyonlarca Müslümanın ve Türkün katledilmesi hiç kimsenin aklına gelmezken ikide bir Milletimizin iftiralara ve yalanlara kurban gitmesi çok kanıma dokunuyor.
Kendi topraklarımızda özgürce yaşamamız için bize fırsat veren Atatürke sonsuz teşekkürler. Umarım yanlış politikalarla yeniden bu acıları çekmez bu millet.
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 211
Kayıt: Cmt Oca 13, 2007 12:06 pm

Re: Kan donduran Yunan mezalimi

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzt Nis 04, 2011 11:09 pm

Eğer güçlü bir ekonominiz ve güçlü bir ordunuz yoksa yenilmeye, ezilmeye mahkumsunuz demektir. Acaba tarihten ders alabiliyor muyuz? Bu soruyu kendimize bir kere daha sormakta fayda var! :think:
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 486
Kayıt: Pzt Eyl 08, 2008 4:27 pm


Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron