HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Weimar Cumhuriyeti

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Re: Weimar Cumhuriyeti

Mesajgönderen Gilaay » Sal May 03, 2011 6:27 pm

yatacikli yazdı:Weimar Cumhuriyeti Markı günümüzde de sık bulunan bir para olarak görünüyor. eBay'da bile 1.99 USD ile 985 USD arasında bulunuyor.(Price+Shipping highest first dediğimizde ilk altı ilan 100 USD'nin üzerinde. Geri kalanı ise Çarlık Rusya'nın son dönem paraları gibi.)
Alman demiryolu paraları, altın karşılığı basılan paralar... Çok uzun bir hikaye...
Bu paraların hikayesi nedir?

Dedim ya çok uzun hikaye. Benim direkt olarak ilgilendiğim bir alan değil. Internet'te çok kaynak var. Araştırırsanız göreceksiniz (çoğu İngilizce ve Almanca)... Önce bölük pörçük Alman şehir devletlerinin ve prensliklerinin paraları (daha eski dönemleri atlarsak - Germen paraları yok gibi - primitif şeyler- Roma ve sonrası Töton vs...), Prusya etrafında Bismarck ile birleşen Almanya, I.Dünya Savaşı sonrası enflasyonist ortam, sonrasında 1929'da Büyük Buhran ile yeniden Weimar, Peşinden Nazi dönemi. Weimar zamanı çok fazla yerel para, demiryolu paraları vb. basılıyor. Şehir devletleri zamanında normal paralar dışında ticari paralar var; çekimsi şeyler fakat banknot muamelesi görüyor. Federatif yapıdan dolayı örneğin Bavyera kendi paralarını, özel yönetim ile Saarland kendi pullarını vs. basıyor... Buhran dönemlerinde kilise paraları, esnaf paraları... Var oğlu var... Almanya nümismatik açıdan zengin bir ülke (özellikle kağıt paralarda). Daha eski dönemler için belki İtalya / Roma ama Ortaçağ ve sonrası için Avrupa'da (bizi saymazsak) en zengin nümismatik örnekler Alman kaynaklı...
yatacikli yazdı:Geri kalanı ise Çarlık Rusya'nın son dönem paraları gibi.
Çok basılan ve günümüze çok sayıda gelen / kalan paraların değeri elbette az olur. Az olanlarınsa çok. Ters orantı... Nadirlik, enderlik, az olanlar için. Çok olan bir şey nadir olamaz. Dolayısıyla fiyatlar, buna göre şekilleniyor.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Sal May 03, 2011 8:07 pm

Resim

Buda 1924 de kullanılan 100 trilyonluk banknot. ( 100.000.000.000.000)
Zamanında 4,2 trilyon mark 1 dolara eşit değere gelmesine rağmen, Zimbabvede oluşan hiper enflasyon, daha şiddetliydi.

Ancak dünyada olmuş en yüksek enflasyon 1945 - 1946 Macaristan da gerçekleşti.
Günlük % 300'e kadar çıkan enflasyon, 1 ağustos 1946 da forint para birimi olarak kulanılmaya başlandığında tam 400.000.000.000.000.000.000.000.000.000 pengö'ye eşitti. ( 29sıfırlı 4)
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tete » Sal May 03, 2011 10:21 pm

sn.gilaay gerçek bir bilgi hazinesisiniz diyebiliriz sanırım. bunları bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
:clapping:
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen yatacikli » Pzr Eyl 18, 2011 12:02 pm

Duvarı paralarla mı kaplıyor? :-P Ben de böyle bi şey yapsam mı?
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen yatacikli » Pzr Eyl 18, 2011 12:05 pm

Weimar için sözün bittiği yer... (?)
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen yatacikli » Pzt Eyl 19, 2011 4:39 pm

Sonunda bir mesaja iki resim yerleştirmeyi başardım. :mrgreen:
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Eyl 19, 2011 5:48 pm

yatacikli yazdı:Sonunda bir mesaja iki resim yerleştirmeyi başardım. :mrgreen:

Sıradan forum üyeleri, üç resim de yerleştirebilir bir iletiye...
Yönetici vb. olanlar ise daha fazla.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Diktator » Pzr Oca 29, 2012 9:27 pm

O kadar cok yakilan,süpürülen paralara ragmen bugün bu paralar o kadar cok bulunabiliyorki,hayret dogrusu.Demekki yeterinden fazla basmislar.Almanya paralarinin bir dönem koleksiyonunu yaptim ve hatiri sayilir bir koleksiyonum olmustu.Fakat benim koleksiyondaki amacim bir sona,koleksiyonu yapilan objelerin sonuna varmaya yönelik oldugu icin Almanya paralarinin cesitliliginden dolayi bir sona ulasamayacagimi gördüm.Elimde kaynak olaraktan yeterli derecede mevcut.Cünkü bu paralar hakkinda Kitaplariniz olmaz ise anlamli bir koleksiyon yapmaniz imkansiz.Almanyada bu konuda o kadar cok yeterli ve fazla kaynak varki ,hepsini satin almak zorunda kaliyorsunuz.Yinede almanya paralari hakkinda ögrendiklerim ve birikimlerin bana bir ömü boyu faydasi olacaktir.
Demiryolu,enflasyon dönemi,krallik dönemi,eyalet paralari,kamp paralari,isgal edilmis ülkelerde basilan paralar ,notgeld gibi bu paralari daha cesitlere ayirabiliriz.
Yinnede hatiri sayilir paralari satin almaktan asla geri durmam.
Koleksiyonculuk gecmisin degerlerini gelecege tasimak kültürüdür.Yasanmisligi yeniden yasamak,gelecek nesillere aktarmaktir.
Diktator
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen DrBARKIN » Pzt Ağu 05, 2013 11:36 am

Gilaay yazdı:Bunların Milyar Marklık banknotları da olacaktı... Bulursam, sonra koyarım.
Zaten bütün bu enflasyonist ortamın üzerine 1929 büyük krizi, bunalımı da gelince iyice ortam bozuldu ve sonrasında kim geldi herkes biliyor...

http://barkin.sopsy.com/urun/almanya-1000000000-1-milyar-mark-1923/30440

:D
DrBARKIN
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Önceki

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir