HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

4 Kuyruklu Yıldız ve Altıgen Sembolü

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

4 Kuyruklu Yıldız ve Altıgen Sembolü

Mesajgönderen E.KUŞCU » Cmt May 28, 2011 11:45 pm

Eski çağlarda kullanılan bir sembol;tahmini dönem Roma.
Yuvarlak bir daire içerisindeki 4 kuyruklu yıldız ve onun sağındaki altıgen sembolü,dairenin üst çevresinde ki 9 adet yuvarlaklar neyin simgesi/ifadesi olabilir?

Şöyle bir ilişki kurdum..Doğruluk derecesi tartışılır.

9 yuvarlak:9 gezegen
Kuyruklu yıldız:Haberci(doğum-ölüm)
Altıgen:Koruyucu güç
Daire:Güneş sistemi(Bu daire büyükten küçüğe doğru iç içe.Daire içinde daire yani)

Bu sembolü bir dönemle ilişkilendirecek olsak hangi dönemleri kapsar?

Konuyla ilgisi olan arkadaşların düşüncelerini bekliyorum.Saygılar
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Re: 4 Kuyruklu Yıldız ve Altıgen Sembolü

Mesajgönderen Gilaay » Pzr May 29, 2011 6:41 am

Roma olmayabilir. Geç Roma veya Ortaçağ hatta Ortaçağ sonu ile Rönesans civarı da olabilir. Roma figürasyonuna veya sembolizmine benziyorsa, özellikle Rönesans'ın yaklaşık 1550-1650 arası bölümüne tarihlendirilebilir. Bilindiği gibi, eskiye bir dönüş, antikiteyi canlandırma hevesiyle, Grek-Roma sanatına öykünme olmuştu Rönesans'ta. 9 gezegen derken, 8. ve 9. gezegenler yakın dönemlerde keşfedilmiştir. Gerçi 9.gezegen Pluton 2-3 yıl önce gezegenlikten çıkarıldı. Roma ve öncesi dönemlerde çıplak gözle görülen ve Dünya'yı da dahil edersek toplam 5 gezegen ve Güneş + Ay'ı da katarak 7 rakamı kutsallaştırılmıştı. Daha sonra Dünya + 6 gezegen + Ay + Güneş = 9 şeklinde. Bugün bu mentaliteyi Pluton'u da katarak kullansak 11'e, gezegen sayılıp sayılmayacağı tartışılan Chiron ile 12'ye ulaşabiliriz!
Bana biraz Kabalistik bir sembolleştirme gibi geldi. Dört Kuyruklu Yıldız, eskilerin dört ana elementini yani Hava, Su, Toprak, Ateş'ini temsil ediyor gibi geldi. Bunların daire içinde olması, Tanrı'nın yarattığı evren anlamına gelebilir. Daire içine toplanma genelde Bronz Çağı döneminden beri yaratıcıya gönderme yapan bir semboldür. Zorlama bir yorumla Daire ve içindekilerin toplamı Aşk'a ya da Vahdet-i Vücud'a benzer kavramlara gönderme olabilir. Altıgense, koruyucu bir sembol. Kalkan gibi. Tehlikelerden, şeytani güçlerden korunma, kendi içine dönme gibi anlamlar içerebilir. Mistik ve ezoterik bir yaklaşım oldu fakat bunlar olmadan da bu tür şeyleri açıklamak güç. Siz de bilirsiniz, batıni ve zahiri anlamlar taşırlar... Ben batınisini görmeden, yorumlamaya çalıştım. Şekli tümüyle görebilme imkanı yok mu? Simya'da kullanılmış bir şekil de olabilir. Mani dinine de ait olabilir. Tümünü bir arada ele aldığımızda bizdeki muska benzeri veya tılsım gibi bir şeyi çağrıştırıyor. Bu sembolü M.Ö. 3000 küsürlerden günümüze dek 5000 yıllık herhangi bir zaman diliminde kullanmış olabilir insanlar ve benzerlerini de kullanmışlardır zaten. Roma'dır, şudur budur demek güç. Bunlar daha çok Mısır ve Sümer-Babil kökenli, Mezopotamya ve civarı falan kökenli aslında... Aklıma gelenler, bunlar...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzr May 29, 2011 12:08 pm

Çok teşekkür ederim sn.gilaay.Gerçektende bilgilendirici bir açıklama olmuş.Bunlar koleksiyonumda ki bir kandilin üzerinde fakat kuyruklu yıldız ve altıgen çok az belli oluyor.Fotoğraflandırmaya çalışayım.Sonrasında tekrar bakabilirseniz sevinirim.Saygılarımla
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzr May 29, 2011 2:27 pm

Resimlerini ekliyorum sn gilaay.Sizinde vaktinizi alıyorum ama vakit bulduğunuzda son bir bilgi paylaşımında bulunabilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler
Eklentiler
page.jpg
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr May 29, 2011 2:52 pm

Hocam, arkeolog değilim biraz bilgim var ama bu fotoğraflar üzerine ne söylesem boş. Sanat tarihi ile de biraz bağım var. İlk yazınızdaki tariften çıkardığım Rönesans ile ilgili yazdıklarımı geri alıyorum. Doğu işi bir şey bu bence. Roma ise bile doğu bölgeleri yani Anadolu-İran hattı veya İç Anadolu veya biraz daha aşağısı Pisidya falan gibi. Siz beni fazla kaale almayın bu konuda. Yazılı tarifiniz üzerine kafamda oluşan imajinasyon ile bu yağ kandili veya her ne ise onun fotosu arasında dağlar kadar fark var. Belki obje koleksiyonu yapan resmi koleksiyoner bir arkadaş ya da arkeolog birisi daha iyi yorumda bulunabilir. Daha fazla yardımcı olamadığım için üzgünüm.
Saygılar.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzr May 29, 2011 3:13 pm

İlginize çok teşekkür ederim sn.gilaay..
Bu objedeki figürlerin bir anlam ifade edebileceğini düşünerek aralarında bir bağlantı kurmaya çalışmıştım ama sanırım hatalı bir bağlantı oldu :think:
Belkide bunlar süslemelerden ibarettir.Herhangi bir anlam taşımayabilir
Tekrar teşekkürler..Saygılar
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir