HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye

Mesajgönderen Sancak17TR » Prş Nis 05, 2007 3:39 pm

Birinci Dünya Savasi'nda Ingilizlere, 150 bin askerimiz esir düstü. Bu askerlerden bir kismi da Misir'in Iskenderiye sehri yakinlarinda bulunan Seydibesir Usare Kampi'na hapsedildi. Kampin tam adi, 'Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye Kampi' idi. Bu kampta, 1918'de Filistin cephesinde esir düsen 16. Tumen'in 48. Alayi'na bagli Osmanli askerleri tutuluyordu.

12 Haziran 1920' ye kadar iki yil boyunca her türlü iskence, eziyet, agir hakaret ve asagilamaya maruz kaldilar. Bu insanlik disi muamelenin nedeni ise Ermeniler idi...

Kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanlarin yalan, yanlis çevirileri ve kiskirtmalari nedeniyle, kamplarin Ingiliz komutanlari, azili Türk düsmani kesilmislerdi. Savas bitmisti. Ancak, kamptaki agir kosullar nedeniyle ölenler disindaki askerleri teslim etmek, Ingilizler'in isine gelmiyordu. Cünki, olasi yeni bir savasta, bu askerlerin yeniden karsilarina cikabilecekleri, Ermeniler tarafindan, Ingilizlerin beyinlerine islenmisti.

Çözüm toplu katliamdi... Askerlerimiz, mikrop kirma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarina sokuldu. Ancak suya normalin cok uzerinde krizol maddesi katilmisti. Mehmetçik, daha ayagini soktugunda, asiri krizol maddesi nedeniyle haslaniyorlardi. Ancak Ingiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çikmalarina izin vermiyorlardi. Mehmetçikler, bele kadar gelen suya baslarini sokmak istemedi. Ancak bu kez Ingilizler havaya ates etmeye basladi. Askerlerimiz, ölmemek için çömelerek baslarini suya soktular. Ancak basini sudan kaldiran artik göremiyordu. Cünkü gözler yanmisti...

Disari çikanlarin halini gören siradaki askerlerimizin direnisleri de fayda etmedi ve 15 bin askerimiz kör oldu. Bu vahset, 25 Mayis 1921 tarihinde TBMM'de görüsüldü. Milletvekilleri Faik ve Seref beyler bir önerge vererek, Misir'da esirlerin krizol banyosuna sokularak 15 bin vatan evladinin gözlerinin kör edildigini, bunun faili olan Ingiliz tabip, garnizon komutani ve askerlerinin cezalandirilmasi icin TBMM'nin tesebbüse geçmesini istediler.

Tabiiki yeni kurulan devletin bin türlü sorunu vardi. Bu hesap sorma iside unutuldu gitti. Ama onlar unutmuyorlar... Kendi ihanetlerini bile soykirim ambalajina sarip, dünya kamuoyuna sunuyorlar. En uzucu olani da malum birilerinin, bu karalama kampanyalarina çanak tutmasi...

BU UNUTULUR MU ?

ERMENILER SOYKIRIM YAPILDI DIYE DÜNYAYI AYAGA KALDIRIYOR BIZIM TARIHIMIZDEN HABERIMIZ YOK.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye

Mesajgönderen Sancak17TR » Çrş Şub 03, 2010 10:47 pm

Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Çrş Şub 03, 2010 10:59 pm

Türkiye'den youtube sitesine giremiyoruz ki?!
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Çrş Şub 03, 2010 11:01 pm

:wall: Aghhh...

Hic aklima gelmemisti. Diger sitelerde bulabilirsem eklerim.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Şub 06, 2010 12:05 am

Türkler tarihleri boyunca hiç kimseye sebepsiz yere düşman olmamış ve zulüm yapmamıştır. Ulusumuz sadece cenk meydanında hasmını öldürmüştür. Ermenilerin Anadoludan sürülmesinin sebeplerini de çok iyi biliyoruz ama ne yazık ki dünyaya anlatamadık.

Benim en çok üzüldüğüm ise bugün bu cennet vatanın kıymetini bilmiyor oluşumuz. Eğer kıymetini bilsek ülkeyi özelleştirme adı altında parça parça yabancılara satmaz, satana da engel olmak için elimizden geleni yapardık. Eminim tüm o şehit ve gazilerin kemikleri sızlıyor.

Onlar bu topraklar uğruna canlarını verdi. Biz bu toprakları 3-5 dolara, euroya satıyoruz!!!
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Cmt Şub 06, 2010 12:25 am

Bu toprakların bir kac euro ya satıldıgından cok, kimlerin tarafindan yabancilara satildigi. Egenin bir cok ilce ve kasabalarinda (kendim Aydinin Didim ilcesinde yasiyorum) bu yerleri pazarlayanlar, memleketimizin cok uzaklarindan buralara gelenler. Hem bizler ilen dalga geciyorlar, hem yer ve mülk sattiklari yabancilardan (cogunu kaziklayarak) elde ettikleri paralarla, dahada zenginlesip kuvvetleniyorlar. Böyle devam edecek olursa 5-10 sene sonra düsünmek istemedigimiz tablolari, seyreder olacagiz. Ne yapalim diye düsünmeyiniz. PAHALI MÜLK YERINE, BOS VE BÜYÜK ARAZI SATIN ALMAGA ÖZEN GÖSTERINIZ.
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Cmt Şub 06, 2010 4:20 am

Sevgili Ertug,

Yazdiklariniza tamamen katiliyorum. Birkac sene once Didim'i ziyaret etme firsatim oldu. Cok muhtesem bir yere sahip, ama maalesef en guzel yerleri Fransizlar kapmis durumda... Duyduguma gore Jandarma'miz bekcilik yapiyormus... Yazik yazik yazik... :oops:
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Şub 06, 2010 5:37 am

ertug yazdı:Bu toprakların bir kac euro ya satıldıgından cok, kimlerin tarafindan yabancilara satildigi. Egenin bir cok ilce ve kasabalarinda (kendim Aydinin Didim ilcesinde yasiyorum) bu yerleri pazarlayanlar, memleketimizin cok uzaklarindan buralara gelenler. Hem bizler ilen dalga geciyorlar, hem yer ve mülk sattiklari yabancilardan (cogunu kaziklayarak) elde ettikleri paralarla, dahada zenginlesip kuvvetleniyorlar. Böyle devam edecek olursa 5-10 sene sonra düsünmek istemedigimiz tablolari, seyreder olacagiz. Ne yapalim diye düsünmeyiniz. PAHALI MÜLK YERINE, BOS VE BÜYÜK ARAZI SATIN ALMAGA ÖZEN GÖSTERINIZ.

Tesbitlere ve tavsiyelere tamamıyla katılıyoruz. Okuyanlara faydalı olur, ibret olur umarım.... :x
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Cmt Şub 06, 2010 10:12 am

Sayin Sancak17TR,
Siz gercek Fransizlardan bahsediyorsunuz, ben ise bizim fransizlari kast ediyorum :mrgreen: . Didim birkac sene evvelki Didim degil artik. Jandarma bekciligin ötesinde herseye hakim durumda, kus ucurtmuyorlar. Mesela gecen sene insan kacakciligi hemen hemen sifir noktaya geldi ilcede. Cogu fransizin is yerleri kapatildi. ama ben yinede Didim den ayrilip, Gökova/Akyaka yerlesmek üzere girisimleri tamamladim, niye mi ? Orada FRANSIZLARA YER SATMIYORLAR :D .
Tüm arkadaslara iyi bir hafta sonu diliyorum
ümit özer
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir