HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

İstiklal Madalyası - koruma konusunda yardım

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti madalyaları ile ilgili her şey buraya

İstiklal Madalyası - koruma konusunda yardım

Mesajgönderen promete » Prş Şub 05, 2009 9:04 pm

Merhaba arkadaşlar, elimde şöyle bir istiklal madalyası var. Bu ilanı satmak için açmadım ki zaten Türkiye'de satımının yasak olduğunu da biliyorum. Beyaz kurdalenin cephe gerisinde savaşmış kişilere verildiği bilgisine ulaştım. Kurdalenin orjinalliğine dair kesin bir kanaatim yok. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Kondüsyonu istiklal madalyalarına göre iyi midir? Bir de saklarken neye dikkat etmeliyim. Çünkü bir de bunun beratı da var bende zarfsız orjinal olarak. Kağıt olduğu için saklarken neye dikkat etmeliyim bilgi verirseniz çok çok sevinirim.

Teşekkürler

Resim

Resim
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: İstiklal Madalyası - koruma konusunda yardım

Mesajgönderen meliksah25 » Prş Şub 05, 2009 10:11 pm

Sayın promete;
Kağıdı Güneşten,nemden koruyun.Yoksa yazıları silinebilir,hatta küflenebilir.
Ayrıca Eğer sandıkta falan Saklıyor iseniz Güve'lerden koruyun.Yoksa kağıda hat safada zara verebilirler o ufak canavarlar. :)
Güvelerden korunmanın yolu naftalindir.Yanlız Toz naftalin kağıda zarar verebilir.O yüzden kalıp naftalini tercih edin.
saygılarımla...
Hak etmediğini yemek Aslan'a ar,Çakal'a iftihardır.
meliksah25
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen promete » Prş Şub 05, 2009 10:13 pm

Cevabınız için çok teşekkürler. Kitaplığımdaki dolapta saklıyorum güneş görmüyor. Nalyon bir poşetin içinde onu da mukavva bir karton kaplıyor. Naftalini de dikkate alacağım ;)
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen meliksah25 » Prş Şub 05, 2009 10:21 pm

Eğer öyle büyük sandıkta falan saklamıyor iseniz gerek yok.Mukavva kartonun içine Ortamdaki nemi alması için Bir toz var,adı ''Sılıcagel'' diye.Ondan ufak bir paket koydunuzmu ,nemini alması için yeterli olacaktır.
Saygılarımla..
Hak etmediğini yemek Aslan'a ar,Çakal'a iftihardır.
meliksah25
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Şub 06, 2009 12:36 am

Bu madalyaların Türkiye dahilinde alım-satımı yasak değildir. Herhangi bir belgeye de tabi değildir.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen promete » Cum Şub 06, 2009 12:20 pm

Haklısınızdır derin bir araştırma yapmadım ama bir dönem gittigidiyorda satılıyordu haberlere çıkmıştı. O dönemde böyle bir şey gündeme geldi gittigidiyor artık izin vermiyor.
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Şub 06, 2009 12:57 pm

Gittigidiyor izin vermiyorsa yanlış yapıyor. İlgili kanuna göre Hicri 1255, Miladi 1839 tarihinden daha yakın dönemlere ait bütün kültür eserlerinin koleksiyonunu yapmak serbesttir.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen promete » Cum Şub 06, 2009 1:41 pm

Bilgilendirme için teşekkürler
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen karabina » Cum Şub 06, 2009 4:44 pm

Kaan bey, sayın promete haklı,yanlıs hatırlamıyorsam bundan 5-6 ay önce bu yasaklama olmustu.
fakat gazetelerden okudugum kadarıyla bu sorun gg'den kaynaklanmıyordu.birileri suc duyurusunda bulunmuslar ve savcılıkta takip kararı alıp istiklal madalyalarının alımını-satımını durdurmustu.
hatta gazetelerde satıcıların ve alıcıların adları dahi yazmıstı.sorusturma gecirileceklerinden bahsediliyordu.
neden suc duyurusunda bulunuldugunu tam yazmamıslardı.

hatırlarsanız kaan bey, ben buradaki(kırklareli) müze müdürlügünden bir yetkili ile konustugumda son 6 padisahın paralarının alımı-satımını dahi tam olarak bilmiyordu.

herhalde bu madalya konusuda kanunlarımızın tam bilinmemesinden kaynaklanıyor
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cum Şub 06, 2009 7:15 pm

devlet madalyaları , kanundaki maddelere girmez , kendine özel yasası mevcut , devlet tarafından verilen madalyaların , alınıp ,satılması , veya devredilmesi yasak , ancak miras yoluyla , en büyük erkek çoçuğa geçer benim hatırladığım kadarıyla konu böyle idi, madalya kanunu'nu araştırmak lazım.
selamlar
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen karabina » Cum Şub 06, 2009 7:21 pm

karabina yazdı:
ertuğrul dinçer yazdı:madalya kanunu'nu araştırmak lazım

herhalde bu madalya konusuda kanunlarımızın tam bilinmemesinden kaynaklanıyor

bilmedigimiz daha neler var demek ki :D
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Pzt Şub 09, 2009 5:38 pm

madalya ve nişanlar kanunu'nun ilgili maddeleri
11. madde: bu kanuna göre verilmiş madalya ve nişanlar,hak edenlerce ,satılamaz, devredilemez, bağışlanamaz vaya şekli değiştirilemez.
12. madde:bu kanunun 11. maddesindeki hükümlere aykırı hareket edenler bir aydan ,altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

yukarıdaki maddeler madalya ve nişanlar kanununda var, arama motoruna ,madalya va nişanlar kanunu olarak ararsanız kanun çıkıyor.
efrat , zabit ,astsubay ,müstesna olarak , istiklal madalyasının bedeli 3 liraymış.
asıl acı olan , yalnız istiklal madalyasının , diğer madalyaların'da satılmaya çalışıması , suç madalyalarını satmaya çalışanlardamı ? yoksa bu ekonomik sıkıntıları onlara yaşatanlardamı? :?: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
selamlar
En son ertuğrul dinçer tarafından Pzt Şub 09, 2009 6:10 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen karabina » Pzt Şub 09, 2009 5:50 pm

BİLDİĞİNİ PAYLAŞMAMAK ÖLDÜĞÜNDE SÖNEN IŞIĞINDIR

BİLDİĞİNİ PAYLAŞMAK ÖLDÜĞÜNDE İSMİNİN IŞIĞIDIR

tanıdıgım bir abim yukarıdaki sözü söylemiş, paylasım icin tesekkürler. :D
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen promete » Çrş Şub 11, 2009 10:51 am

Satan da haklı yani dediğiniz gibi adamın borcu varsa hapse mi girsin yok da satıp ödesin mi? Madem önce insan, o zaman devlet madalyaya sahip çıkacağına sahibine sahip çıksın ki ne bunlar yaşansın ne de kanuna gerek olsun.
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen promete » Pzr Şub 22, 2009 4:43 pm

Arkadaşlar istiklal madalyası beratının kime ait olduğunu anlamak için beratı okutmak istiyorum. bana yardımcı olabilecek biri varsa mailine atayım ya da buraya koyayım. taratma imkanı olmadı çünkü bendeki tarayıcının boyutlarından büyük bir kağıt ancak fotoğraf çekebiliyorum
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Sonraki

Dön Madalyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir