HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

elimde 1 adet işkodra madalyası var degeri

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti madalyaları ile ilgili her şey buraya

elimde 1 adet işkodra madalyası var degeri

Mesajgönderen mustafa » Çrş Mar 30, 2011 2:39 pm

elimde bir adet işkodra madalyası var degeri nedir bilen arkadaşlardan yardım kactane cıkartılmış
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: elimde 1 adet işkodra madalyası var degeri

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Mar 30, 2011 4:02 pm

Öncelikle, bu madalyanızın II.Mahmud dönemine ait olduğunu ve alım-satımının 2863'e bağlı olarak resmi koleksiyoner belgesi gerektirdiğini bilmeniz gerek.
Aksi takdirde tarihi eser kaçakçısı muamelesi görebilirsiniz!
2011 yılı Necati Doğan'ın kataloğuna göre, İşkodra (Camii Nusret) 1247H. / 1831 - "Gümüş 12 gr."= 1500 TL, "Gümüş 8 gr.= 3000TL" olarak ve Altın ise fiyatsız "Çok Nadir" şeklinde estime edilmiş. Bakır olanı da mevcutmuş ve buna da fiyat verilmeyerek, "Deneme" ibaresi konmuş. Basım adedi konusunda bir bilgi yok.
İyi günler.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Mar 30, 2011 4:11 pm

Başka bir başlıktaki iletinizde sizdekinin 12 küsür gram olduğunu okudum. "Küsür" kısmı, sahte olabileceğini düşündürüyor. Sahte değilse, N.Doğan 1500 TL fiyat biçmişse, kondisyonu çok kötü değilse, resmi koleksiyoner belgesi olan birisine 1000 TL civarına satabilirsiniz. Eğer resmi koleksiyoner değilseniz, kanunu bilmemeniz hukuken bir mazeret kabul edilmeyeceğinden, şu an o madalyayı elinizde bulundurarak suç işlemiş olmaktasınız. Lütfen 2863 sayılı ilgili yasayı ve bu yasayı tamamlayıcı yönetmelikleri okuyunuz. Sitede mevcut. Arayınız...

-Edit.: imla - !!!
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Çrş Mar 30, 2011 5:05 pm

öncelikle hayırlı günler hayırlı işler dilerim verdiginiz bilgiler icin şimdiden size teşekkür ederim resmi kolleksiyoner degilim belki olmamakla suc işledigimi düşünmeme sebep oldunuz bendeki para kolleksiyonlugu ilkokul 5 sınıfta başladı ve bugüne kadar geldi bu madalyonun yasak oldugunu bilsem buraya göndermezdim yasak olmasına gelince bana cok tuhaf geliyor ben olasaydım belkide hic bir zaman şimdiye kadar bu zamanakadar belkide gelemiyecekti gümüş olarak eritilip bir yüzük olarak başka bir kişinin parmagında süs eşyası olacaktı bu şekilde olması daha güzelmi olacaktı bazı yasaklar böyle güzelliklerin yok olmasına sebep oluyor ben buna cok üzülüyorum
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen karabina » Çrş Mar 30, 2011 5:51 pm

işkodra2.jpg
işkodra1.jpg

Sayın Mustafa bey,
Yakından görmeden net bir cevap vermek dogru olmaz ama tahminime göre madalyanız orjinal.
Kondüsyon olarak ise cok iyi durumda degil.
Sn Gillay beyin dediklerine kulak vermeniz lazım.
Ayrıca kanun hakkında yazdıklarınızda(eritilme olayı), haklısınız fakat yapacak bir sey yok.

Sizden birde ricam olacak, forumda nasıl resim yüklenecegi konusunda bölüm var.Lütfen oradan okuyarak resimlerinizi direkt foruma yükleyin. Facebooktan sizi bulup sayfanızdan buraya tekrar yüklemek ek bir külfet.

Saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Çrş Mar 30, 2011 6:26 pm

verdigim külfet icin şimdiden size özür diliyorum birtürlü resim ekleme işini beceremiyorum burada arkadaşlarada yüklemeleri icin rica ettim arkadaşlarımda yükleyemedi verdiginiz bilgiler icin teşekkür ederim resim yükleme işini en kısa zamanda ögrenmiye calışacagım
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 31, 2011 12:09 am

500 Kb (0,5 Mb) büyüklüğünü aşmayan resimlerinizi, iletinizi yazarken "Eklenti yüklemesi" bölümünden, bilgisayarınızdaki yerini gösterip, foruma yükleyebilir veya Internet üzerindeki bir resminize
Kod: Tümünü seç
[img][b]http://www.resim-adresi-örnek.jpg[/b][/img]
örneğindeki gibi bağlantı adresi tanımlayarak forumda görülmesini sağlayabilirsiniz. Genelde *.jpg ve *.gif uzantılı resimler forumun teknik altyapısına uygundur. Tarayıcıdan veya dijital makineden, *.tiff, *.bmp vb. şeklindeki uzantılı resimlerinizi ancak demin bahsettiğim formatlara çevirerek ve boyutlarını, gereksiz yerlerini kırparak vb. 500 Kb'ın altına indirerek foruma direkt olarak yükleyebilirsiniz. Forumda konuyla ilgili çok sayıda açıklama var. Sağ üstte "arama" kutusu var. Gerekli anahtar sözcükleri yazarak, forumdaki aradığınız verilere ulaşmanız bir "tık" kadar size yakın.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Prş Mar 31, 2011 3:07 pm

bu madalya hakkında bilgi
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 31, 2011 3:29 pm

Bendeki kaynaklarda 1324 tarihli bir madalyaya veya madalyona ulaşamadım. Biraz tuhaf geldi üzerindeki şekiller.
Devlet dışında özel bir kurum, cemiyet vb. basmış olabilir; sahte olabilir...
Tarihi, II.Meşrutiyet'ten önce olduğu için "Yahudi Madalyası" denen cinsten de olabileceğini sanmam.
Madalyacı, madalya koleksiyoneri değilim ve bu konudaki bilgilerim sadece okuduğum bazı kaynaklardan ve forumdan edinilmiş sınırlı bilgiler.
Daha fazla bilgisi olan bir arkadaşımız, umarım size en kısa zamanda yardımcı olur.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Prş Mar 31, 2011 3:40 pm

abdülhamit dönemi bir madalyon olabilirmi
Photo-0215.jpg
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 31, 2011 4:07 pm

Resim bulanık, net değil. Yazıları tam okuyamadım. Bu haliyle okuyabilenler varsa size yardımcı olacaklardır veya görünce tanıyabilir madalyadan anlayan arkadaşlar!
Koleksiyon dünyasında, her an sürprizlerle karşılaşılabilinir. Ne olduğunun teşhisinden sonra, hangi dönem olduğu kendiliğinden ortaya çıkacaktır.
Buraya madalyon resimleri koyup, ha bire fiyat sorduğunuza göre, satmak istiyorsunuz sanırım. O halde Kapalıçarşı'daki madalya alıp-satan esnafı bulunuz; 15-20 TL civarına satılan bazı kataloglarda, madalyalara da yer verilmiş. Onlardan edininiz.
Saygılarımla.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Prş Mar 31, 2011 4:14 pm

satmak niyetinde degilim sadece bilgi almak icin internette bende böyle bir madalyon görmedim şimdiden verdiginiz bilgiler icin teşekkür ederim
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 31, 2011 4:20 pm

mustafa yazdı:satmak niyetinde degilim sadece bilgi almak icin internette bende böyle bir madalyon görmedim şimdiden verdiginiz bilgiler icin teşekkür ederim

Bilgisi olan arkadaşlar, iletilerinizi gördüklerinde yanıt vereceklerdir. Size önerim elinizdeki koleksiyon ürünleri için, öncelikle bir katalog edinmeniz. Necati Doğan'ınkinde II.Mahmud döneminden başlatılmış; Güvendik Fişekçioğlu'nun kataloğundaysa yasal olan H.1255'den yani Abdülmecit'ten başlatılmış... Başka kataloglar da mevcut.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 31, 2011 8:08 pm

Edhem Eldem'in "İFTİHAR VE İMTİYAZ - Osmanlı Nişan ve Madalyaları Tarihi" kitabına da baktım. Son iki madalyanız hakkında bir bilgi veya benzer resim bulamadım; yanılıyor olabilirim ve daha bilgili arkadaşlar, fırsatları olduklarında ya da canları isterse ( :-P ) yazarlar ama kuvvetle muhtemel, son iki madalyanız, birinin üzerindeki tarih tam tutmasa da (1324 için - geriye dönük tarih atabiliyorlar bu işleri yapanlar ) 1908 civarı, II.Meşrutiyet sonrası yapılmış, sahte - uyduruk piyasada "Yahudi Madalyası" denilen, gerçek madalya ve nişanlara benzetilmiş, gayri resmi objeler. Adı geçen kitapta, 374-375. sayfalarda bunlara çok sayıda örnek verilmiş. Yüzlerce, belki daha çok türde, cinste, şekil ve hatta biçimde, bu tür uyduruk obje olduğunu, II.Meşrutiyet sonrası piyasada üretildiklerini duymuştum... Çok bir değerleri olamaz bunların bence... Tekrar yazayım: Bunların uzmanı değilim ve yanılıyor olabilirim!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Prş Mar 31, 2011 10:28 pm

Gayriresmi Kanuni Esasi Madalyası: 11 Temmuz 1324
Daha önce benzerleri tartışılmıştı.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Sonraki

Dön Madalyalar