HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

60.Yıl - G.S.B. Cumhuriyet Fazilettir 3'lü set deneme-????

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti madalyaları ile ilgili her şey buraya

60.Yıl - G.S.B. Cumhuriyet Fazilettir 3'lü set deneme-????

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Nis 10, 2011 4:08 am

Madalya ve madalyon koleksiyonu yapmıyorum ama elime geçen bazı ilginç parçaları muhafaza ediyorum... Dün çok ilginç bulduğum bir parçayı, oldukça düşük sayılabilecek bir maliyetle edindim. Nikel, Pirinç ve Bakır bir deneme(?) seti(?).. Bu seti daha önce görmüş olanlardan veya madalyaların aslını görmüş olanlar varsa onlardan bilgi edinebilirim umarım. Fişekçioğlu Para 2011'de bulamadım. Henüz diğer kataloglara bakmadım ama muhtemelen yoklar... (varsa referans gösterirseniz sevinirim) Gençlik ve Spor Bakanlığı, Cumhuriyet'in 60. Yılı için bir müsabaka (sporun hangi dalında acaba ?) düzenlemiş anlaşılan. Bunlar da o müsabakada verilecek altın(1.), gümüş(2.) ve bronz(3.) madalyaların, pirinç(1.), nikel(2.) ve bronz(3.) denemeleri olsa gerek. Ahşaba, suntamsı, bir yüzü kaplama bir platforma yapıştırılmış. Nikel olan yerinden çıkmıştı. Yapıştırdım. Bu esnada arka yüzünü gördüm; genel olarak düz. Merkeze yakın odaklı, hafifçe alta doğru, dikdörtgen bir oyuk çerçeve var. Sanki isimlik gibi. O bölgeye isim veya bir şeyler yazılacakmış gibi... Forumda paylaşmaya karar vermeden önce, yapıştırma işine giriştiğimden, artık o yüzü resimleme şansım yok. Madalyaların altına doğru "ÖĞRETİM KURUMLARI SPOR VE İZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ" yazısı var. Acaba İzcilik ile ilgili bir yarışma için mi üretildiler? Ahşap platformun ya da her ne denilecekse, kaidenin vb., arka yüzünde, resimden de görülebileceği üzere, G.S.B. 60 Yıl Müsabaka Madalya Örnekleri (Taslak) yazıyor... Bilgisi olan veya ciddi yorumda bulunabilecek arkadaşların yardımını rica ediyorum.
ilginc-bir-madalya-deneme-1983-GSB.01.JPG
ilginc-bir-madalya-deneme-1983-GSB.02.JPG
ilginc-bir-madalya-deneme-1983-GSB.03.JPG
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: 60.Yıl - G.S.B. Cumhuriyet Fazilettir 3'lü set deneme-????

Mesajgönderen sfenoid » Pzr Nis 10, 2011 4:39 am

Sn. Gilaay,

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kurumları Spor ve İzcilik Genel müdürlüğünün, Cumhuriyetin 60. yıldönümü anısına düzenlemiş olduğu uluslararası bir gençlik kampından bahsediliyor googleda. 28 temmuz - 11 ağustos / 1983 aralığında Çanakkale İntepede gerçekleşmiş. Sanırım oradaki müsabakalar için düzenlenen bir taslaktır elinizdeki madalyonlar.
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Nis 10, 2011 12:25 pm

Sn.sfenoid, ilginiz için teşekkür ederim. Verdiğiniz aktarım doğru olabilir veya aynı yıl başka bir etkinlik için tasarlanmış olabilir.
Diğer arkadaşlardan bu madalyaların orijinallerini gören veya daha başka bilgi sahibi olan varsa buraya yazmalarını rica ederim.
Bu madalya deneme / taslakları sadece deneme olarak mı kalmış, orijinalleri / asılları da yapılmış mı?
Not : Diğer kataloglarda da bulamadım. Acaba bende olmayan eski bir katalogda olabilir mi? Salt deneme olarak kaldıysalar belki hiç bir kataloğa alınmamış olabilirler...
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Pzr Nis 10, 2011 1:56 pm

Sn. Gilaay,

http://urun.gittigidiyor.com/1983-60-YI ... dZZ2877672

Yukarıdaki linkte sizinkilerden birtanesi satışta. Bir bakın isterseniz satıcıya soru sorabilirsiniz belki :think:
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Nis 10, 2011 5:04 pm

Teşekkür ederim. Satıcıyı biliyorum. Ürün açıklamasında belirttiğinden fazla bir şey bildiğini sanmıyorum... Sattığı fiyatı baz alırsak en az 75 TL olması gerek bu üçünün. Oysa ben resmini gördüğünüz toplu haldeki sete(?) 15 TL ödemiştim. Bazı arkadaşlar da şahittir... GG'da konulan foto, deneme nikeliyle aynı. Yani gümüş değil.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Madalyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir