HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

EL İŞİ MADALYA...

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti madalyaları ile ilgili her şey buraya

EL İŞİ MADALYA...

Mesajgönderen zolata » Pzt Haz 13, 2011 3:30 pm

Merhaba,
'' Hicaz'',''Nejd'' üst damgaları, ayrıca çeşitli yerel unsurların üst damga örnekleri derken,son dönem Osmanlı madeni paralarında ,türlü türlü (bazıları acayip) örneklerle karşılaşılıyor.
Bunlardan birini paylaşmak istiyorum.
kazınmış madalya-mısır..jpg

Sultan V.Mehmet Reşad, Mısır 20 kuruş (40mm).Paranın arka yüzü silinmiş ve birtakım yazı-şekiller kazınmış.At,kadın,silah,kumar(zar-kart),içki...Benim ulaşabildiğim sınırlı bilgilere göre 1.Dünya Şavaşı'nda,Türkiye aleyhine tasarlanmış bir örnek.Daha aydınlatıcı bilgilere sahip olanlar veya ulaşabilenler paylaşabilirlerse memnun olurum.
Selamlar.

Rsm:Baldwin's, Auction Catalogue,No:69,lot 281
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: EL İŞİ MADALYA...

Mesajgönderen karabina » Pzt Haz 13, 2011 3:58 pm

At- Avrat- Silah üçlemesini anlarımda kumar ve içki ne olaki acep??
:D

Benim yorumum şöyle olabilir, hayatta uzak durulması gereken seylerin basında gelir; Kumar, içki, kadın, silah ama bu seferde at bu yoruma pek uymuyor :think:

Veya burası bir han, atını baglayabilirsin, içkini içebilirsin, kumarını oynarsın, kadın(ne yapılacagını yazmıyorum) ama bu seferde silah işi bozuyor, silahla ne yapacaksın? 8)

:D :D :D

Jeton olabilir ama kötü biryerin jetonudur herhalde.. :mrgreen:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzt Haz 13, 2011 4:16 pm

Bu milletin vazgeçilmezleri;
At,avrat,silah..İçki,meze,kumar.

''At,avrat,silah'' derken,içki,meze,kumarla kendinizi yediniz.Kendi yolunuzu kendiniz çizdiniz.Artık yolun sonu'' diyorlar,akıllarınca.
-THE ROAD TO RUIN-
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Haz 13, 2011 4:49 pm

Muhtemelen Mısır'daki (ana toplanma üssü Mısır'dı bunların) İngiliz işgal gücü askerlerinin illegal (illegal ama üst makamlarınca göz yumulan) bir tür "dağıtma kulübü" paradan yapılma jetonu diyebiliriz!!! :oops: Eğer öyleyse, yazı yüzünü yerli fellahlara sildirip temizletmişlerdir. Ondan sonra da bu işten anlayan birisine hakkettirmişlerdir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt Haz 13, 2011 8:34 pm

Paranın üzerinde the road to ruin yazıyor (harabe yolu) yani aynı isimli filmden bazı figürler, film bir çok kere çevrilmiş en eskisi 1901 yılında çevrilmiş, resmin üzerindeki tabanca walther p38 den esinlenmiş bir alman tabancası şu an en benzeyen model walther p5 ile hk p7 nin uzatılmış namlulusu ama ikiside daha yeni tarihli oldukları için bu modeller olamaz fakat walther dan esinlenildiği aşikar.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen avanosemre » Pzt Haz 13, 2011 11:38 pm

İlk defa görüyorum böyle bişey .Ön tarafla arka taraf ayrı tellerden çalıyor :oops: Ama hiç olmamış
avanosemre
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Sal Haz 14, 2011 4:34 pm

İşçilik çok güzel :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen ankh » Sal Haz 14, 2011 8:02 pm

İngiliz pisliklerin Osmanlı ile dalga geçmek ya da onları küçümsenek için bastırdığı, kendileri gibi iğrenç bir tasarım.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Sal Haz 14, 2011 10:44 pm

Arkadaşlar İngilizlerin pislik olup olmadığı ayrı bir konuda asıl konu tanımı geçen nesnenin olayı şudur.Avrupalı askerler arasında bizim LOVE TOKEN diye tanımlanan jeton serileri vardır.Bunlar Çogunlukla gümüş paraların ön-arka yada her iki yüzü silinerek sonradan kazınarak işlenen jetonlardır.Askerler bunları kendilerimi yapıyor yoksa bulundukları yerde bir iş kolu varda bunları yapıyormu orasını bilemiyorum ama bu konu bizdede zaman zaman nesne olarak karşımıza çıkmaktadır.Altta bir örnek sunacagım.Ben bu jetonun bir propaganda aracı degilde kendilerine ait THE ROAD TO RUIN adlı bir barın yada klübün adı oldugunu düşünüyorum.yoksa üstündeki şekillerin bizleri aşagılama amacı yok.
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön Madalyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir