HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Nişan-i Osmani Hakkında Yardım

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti madalyaları ile ilgili her şey buraya

Nişan-i Osmani Hakkında Yardım

Mesajgönderen promete » Çrş Mar 14, 2012 1:31 am

Merhaba arkadaşlar, eklediğin fotoğraftaki nişanın kaçıncı dereceden olduğunu nasıl anlayabiliriz? Bir de bu nişan bilindiği üzere abdulaziz dönemine aittir. Türkiye'ye girişi sırasında problem çıkar mı? Yani para mevzusundaki gibi 6 padişah kuralı bunda da geçerli mi? Saygılarımı sunarım

Resim
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Nişan-i Osmani Hakkında Yardım

Mesajgönderen shakman » Çrş Mar 14, 2012 1:51 pm

Bahsettiğiniz son altı padişah kuralının madalya/nişanlarda da geçerli olup olmadığı konusu sanıyorum biraz tartışmalı..Forumda daha önce bahsi geçen konularda son altı padişaha ait madalyalarında tıpkı paralar gibi alım satımının serbest olduğu söylenmiş. Ancak konu ile ilgili 2863 sayılı kanununu okuduğumda aynı kanıya varamıyorum. 2863 sayılı kanunun "Korunması gerekli taşınır kültür ve tabiat varlıkları" başlıklı 23/a maddesinde açıkça madalya ve nişanlardan bahsedilmiş,24. maddede de bunların korunup değerlendirilmelerinin devlete ait olduğu belirtilmiş. Buna bakarak madalya ve nişanların alım-satımının serbest olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak bir koleksiyoner vasıtası ile sorduğum müze yetkililerinin cevabının ise son altı padişah para kategorisi gibi serbest olduğu. Gerekçeleri ise madalya/nişanların etnografik nitelikte kültür varlığı olduğu şeklinde yorumlandığı, 23. madde de etnografik nitelikteki kültür varlıklarından bahsedilmesi ve yine 24. maddede etnografik nitelikteki kültür varlıklarının alım satımının serbest bırakılması..Buna rağmen bahsettiğim gibi ben yine de tereddütlüyüm,zira 23. maddede açıkça madalya/nişanlardan bahsedilmiş ve açık bir hüküm varken yoruma ne kadar itibar edilir bilemiyorum...Ancak yinede umarım müze yetkilileri haklıdır :D Forumda bu konuda daha net bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırlarsa hepimiz öğrenmiş ve terüddütlerimizi gidermiş oluruz..Saygılar..
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen promete » Çrş Mar 14, 2012 2:04 pm

Öncelikle ayrıntılı ve açıklayıcı cevabınız için emeğinize yüreğinize sağlık. Çok teşekkür ederim :) Bence de umarım sormuş olduğunuz müze yetkililerinin dediği gibidir hadise. Saygılar
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen shakman » Çrş Mar 14, 2012 2:13 pm

Rica ederim sayın Promete..Kendimi koleksiyoner olarak addetmesemde bende osmanlı madalya/nişanları toplamaya çalışıyorum. Nişanın derecesini sanırım Metin ERÜRETEN'in "Osmanlı Madalyaları ve Nişanları" isimli kitabına bakarak öğrenebiliriz. Ben ofiste kitap evde olduğu için baktığımda size bilgileri yollarım :D Eğer madalya koleksiyonu yapıyor iseniz bu kitabı mutlaka edinmenizi öneririm..
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen promete » Çrş Mar 14, 2012 2:18 pm

Evet ben de sadece madalya ile ilgileniyorum ve koleksiyonunu yapmaya çalışıyorum. Bahsettiğiniz kitaptan mutlaka edinmeye çalışacağım. Fırsat bulursanız bakarsanız da çok mutlu olacağım. Her ne kadar sitenin ismi osmanliparalari.com olsa da forumda madalya bölümünün de gelişmesi lazım. Çünkü yabancı forumlara baktığımda madalyalara da ilginin büyük olduğunu görmekteyim. Umarım madalya koleksiyonu yapanların katkılarıyla elimizden geldiğince bu forumu da geliştireceğiz. Size minnettarım, saygılarımla :)
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen shakman » Prş Mar 15, 2012 12:57 am

Bahsettiğim kitaba yeni bakabildim. Açıkçası net bir bilgi yok. Nişanın 4 dereceli olduğu belirtilmiş,bir kısım örnek fotoğraflara yer verilmiş ancak derecelerin aralarındaki fark belirtilmemiş. Örnek olarak fotoğrafı verilen nişanlardan 3 ve 4. derecenin ebatları aynı,63mm. Değişik tip olarak belirtilen ve altın olduğu anlaşılan 4. derecenin ebatı ise 58 mm. Yazar "bu nişanların yapımında ilk zamanlar Mecidi nişanlarında olduğu gibi tam bir standart tutturulamamıştır" demiş. Galiba işin özeti bu cümle olup kutusu yada beratı olmadan anlamak çok zor :think: Bendeki nişanda sizinkisi ile aynı. Şemsesi de var bende,şemse ile bulabilirmiyim derecesini diye baktım,yine tespit edemedim..
Sitenin para hatta daha çok madeni para ağırlıklı olarak paylaşıldığı çok açık..Ama geçmişe dair farklı konularda da fikri olanların beyan etmesi güzel bir şey..Madalya konusunda haklısınız,forumda paylaşım çok az..Bende kendi kendime bundan yakınıyordum. Umarım sizinle birlikte madalya koleksiyonu yapanların katkıları daha fazla olur,birlikte öğreniriz. :) Saygılarımla..
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen promete » Prş Mar 15, 2012 1:41 am

Anladım, ben de http://www.turkish-militaria.com/TR/ThemenTR/Abdulaziz/AbdulazizThumbnailsTR.htm internet sitesinden fotoğrafları inceledim. 3 ve 4 arasındaki fark olarak kabaca belki doğru belki yalnış şuna dikkat ettim. 3. dereceden nişanlarda üzerindeki ay-yıldız sembolünde kurdaleye bir askı ile bağlanmış, fakat 4. derece olanlarda ise bir halka ile bağlanmış görülüyor. Belki faydası olur diye belirtmek istedim. Net bir bilgi değil ama sadece gözlem :) Sizdeki nişan ve şemsesini şayet sizce de uygunsa ve mümkünse paylaşabilirseniz memnun olurum. Zira çok güzel olmalı :) saygılar
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen shakman » Prş Mar 15, 2012 2:50 am

Askı ve halka farkı çok ince bir ayrıntı,hiç dikkat etmemiştim.İyi yakalamışsınız. Derece farkı askılarından kaynaklanabilir mi,bilemiyorum..Madalya/nişanlardaki standart anlayışı sanırım günümüz standart anlayışından çok farklı.. Sadece çap,ağırlık,askı farkı değil form farkı bile var.. Örneğin şemse formunda nişani osmani var. Bahsettiğim kitapta fotoğrafı mevcut. Nişani osmaninin yeşil renkte olduğunu düşünüyordum,kırmızısını da kapalıçarşıda görmüştüm. Yani rengi,ebatı,ağırlığı,formu farklı olan nişanlar mevcut:)
Öte yandan linkini verdiğiniz sitede dikkat ettinizmi bilmiyorum birçok ebatta Çanakkale (Harp) Madalyası mevcut. Madalya üzerindeki tuğra formu da çeşitli.. Piyasada mineli olanlar subay,diğerleri er tipi olarak satılıyor. Ama bu duruma kaynaklarda rastlamadım. Mineli olanlar yurtdışı,diğerleri yerli baskı olarak geçiyor..Yine standart yok yani..
Hülasa madalya konusunda benim bildiğim kadarı ile çok fazla kaynak yok..Bahsettiğim kitap piyasadaki birkaç kaynaktan biri. Ancak sizin sorularınız gibi soruları cevaplamaktan uzak,ayrıntıya girilmemiş. Tüm madalyalardan fotoğraflar,ebatları,ağırlıkları varsa kanun/yönetmeliklerine yer verilmiş. Birde Edhem Eldem'e ait "İftihar ve imtiyaz Osmanlı nişan ve madalyaları" isimli bir kitap var ama onu henüz bende edinemedim..
Madalyalar ile uzun zamandır bahsi de geçmemesi nedeni ile ilgilenmiyordum,bir kutuda duruyorlar.. Ayrıca özellikle nadir olanların sahtelerinin piyasada bolca bulunması da madalyadan soğutuyor. Zira sahtelerin çapı ve ağırlığının da orjinali ile aynı olduğu söyleniyor. Böyle bir madalya çok uzman olmadıktan sonra orjinali ile nasıl ayırdedilebilir,bilmiyorum.
Emin olun sizinki daha güzel zira benim nişanda kurdela yok:) En kısa zamanda yüklemeye çalışırım.. Saygılarımla..
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen shakman » Cmt Mar 17, 2012 12:31 am

Resim
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen shakman » Cmt Mar 17, 2012 12:34 am

Resim
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen promete » Cmt Mar 17, 2012 12:41 am

Teşekkürler, harika :)
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen shakman » Cmt Mar 17, 2012 12:48 am

Rica ederim efendim :D Fotoğraf kalitesi kötü oldu,ayrıca teknoloji özürlü olduğum için yüklemeyi de pek beceremedim sanırım. Koleksiyonumun bir kısmını paylaşmak istiyorum aslında,yeniden fotoğraflarını yükmeye çalışacağım..
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen shakman » Cmt Mar 17, 2012 12:51 am

Resim
MECİDİ NİŞANI ŞEMSESİ
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen shakman » Cmt Mar 17, 2012 12:54 am

Resim
MECİDİ NİŞANI
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen promete » Cmt Mar 17, 2012 12:57 am

Estağfirullah bence kalite normal, aykırı bir durumu yok :) Çok memnun olurum yükleyebilirseniz. Bunlar kutulu olarak mı sizde mevcut?
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Sonraki

Dön Madalyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir