HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

3.01 gram prinç madalyonmudur?

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti madalyaları ile ilgili her şey buraya

3.01 gram prinç madalyonmudur?

Mesajgönderen mustafa » Çrş Eki 10, 2012 5:59 pm

merhaba arkadaslar bu elimdeki obje 3.01 gram prinç bu madalyonmudur ve bir değeri varmıdır bilgisi olan arkadaşlar şimdiden verdiginiz bilgiden dolayı teşekkür ederim. saygılarımla iyi günler...
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: 3.01 gram prinç madalyonmudur?

Mesajgönderen mustafa » Çrş Eki 10, 2012 6:01 pm

Resim2.jpg
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eki 17, 2012 2:59 am

Profilden görünen, Kraliçe Viktorya'nın portresi. İfadelerden anlaşıldığı kadarıyla, Hindistan, Britanya'nın sömürgesi olduğu zamana ait gibi duruyor. "Gibi duruyor" diye yazdım çünkü emitasyon mu yani taklit mi yoksa orijinal mi bilemiyorum. Resmi bir şey olmayabilir veya olabilir.
"VICTORIA DEI GRA BRITT REGINA FID DEF IND IMP" yazısı Latince. İngilizce açılımı şu manaya geliyor :
"Victoria by the Grace of God, Queen of the British territories, Defender of the Faith, Empress of India".
http://wiki.answers.com/Q/What_does_dei-gra-reg-fid-def_mean
Bunu da Türkçe'ye çevirirsek, şu anlam çıkıyor :
"Tanrı'nın Lütfu ile Britanya Toprakları'nın Kraliçesi, İnancın Savunucu, Hindistan İmparatoriçesi Victoria".
Öbür yüzde görülen Atlı, Saint George / Sankt Gyorg / Aziz Corc. Her zamanki gibi ejderhayı öldürüyor! Bunun, hem mistik, hem de inançsal olarak Hristiyan teolojisinde derin karşılıkları vardır; politik figür olarak da, düşmanı dize getirmeyi, egemenliği altına almayı ve daha bir sürü şeyi ifade eder...
http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_George_and_the_Dragon
Daha fazla yardımcı olamadığım için üzgünüm. Eğer orijinalse, elbette belirli bir değeri vardır. Değilse, sadece günümüzde yapılmış bir taklitse, 3-5 TL ya eder ya da etmez... Yok, dönem sahtesi diyebileceğimiz bir taklitse, o zaman biraz daha değeri olabilir. Maalesef şu anki olanaklarımla bu kadar bilgi verebiliyorum.
Esnaf arkadaşlarımızdan ve özellikle yabancı madalyon koleksiyonu yapanlardan, değerini ve orijinal olup olmadığını bilenler çıkabilir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eki 17, 2012 3:09 am

Şimdi buldum; eBay'de sizinkinin benzeri satışa çıkmış ve 15 US$'a satılmış. Anlaşılan, çok bulunan, nadir olmayan bir madalyon.
This is a bronze medal, copy of Victoria’s coin, 1897+.
Obverse: bust left of Queen Victoria.
In the reverse an image of Saint George and The Dragon.
It measures ¾” diameter (1.9 cm.).
There is more than one Great Britain coins dated 1897
that portray Queen Victoria and St. George and The Dragon. The legend,
VICTORIA.DEI.GRA.BRIT.TREGINA.FID.DEF.IND.IMP
translates as "Victoria By the Grace of God,
Queen of Britain, Defender of the Faith and Empress of India".

http://www.ebay.com/itm/VICTORIA-DEI-GRA-BRITT-REGINA-FID-DEF-IND-IMP-MEDAL-/260233324332

ResimResim
Sizinkinden iyi kondisyonda olduğuna göre, sizinkine de 5-10 US$ arası denebilir eğer orijinalse...
Yalnızca, sizinkinin üst tarafında, halka kısmına doğru olan süslü bölüm farklı. Metali de, taklit veya daha düşük seviye bir madalyon olduğunu düşündürüyor.
Benzerleri çokça görülen, anı - anma amaçlı basılan bir şey diye tahmin ediyorum.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Çrş Eki 17, 2012 11:23 am

verdiginiz bilgi icin şimdiden cok teşekkür ederim yanız bu madalyon ben ilkokul sıralarında elime gecti 4 sınıfta şimdiye kadarda bendedir sahte konusuna gelincede sanmıyorum şu anda 41 yaşımdayım kendi durdugumuz köydebulmuştum yani nerdeyse 20 senedir bende bir başkasından falananmda almadım degerine gelince degeri konusunda bende bir bilgi bilmiyorum sizin söylediginiz fiyatları boş verin 200 .300 lira vereyim varsa aynısından bir tanedaha alayım yinede vermiş oldugunuz bilgiler icin cok teşekkür ederim umarım kırıcı bir kelime konuşmamışımdır
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eki 17, 2012 12:44 pm

Mustafa Bey, sahte demedim. Sahte "olabilir" dedim. Kullandığım sözcükleri dikkatli seçmeye çalışırım. Algıladığınız gibi değil, yazdığım gibidir.
Siz ilkokuldayken de yani 30 küsür sene öncesi civarında da, 115 -120 yıl öncesi, ilk yapıldığı döneminde de, bu ve bunun gibi her tür nümismatik objenin taklidi yapılmış olabilir; çoğu kez yapılmıştır da... Döneminde yapılanlara da "dönem sahtesi "diyoruz.
Keza, gerçek de olabilir. Gerçek olabileceğini de yazmıştım öncekli iletilerimi iyi okursanız. Ağırlık kadar çapın da önemi vardır. İleride benzer iletilerinizde çapın bilgisini de eklerseniz; ne olduğunu bulmak da kolaylaşır.Neticede fazla değeri olmayan, çokça çıkan bir obje görünümünde. İlla öyledir demiyorum. Farkındaysanız, var olan bilgilerden, bilemediğimiz bilgiler hakkında tahmin ve çıkarımda bulundum yalnızca.
Saygılarımla.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Çrş Eki 17, 2012 4:02 pm

Vatandaş soru soruyor, olabilecek en mantıklı cevaplar verilince de bozuluyor çok ilginç.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Çrş Eki 17, 2012 4:46 pm

estagfurullah bozulan yok kızan yok yanlış anlaşılmak istemem verilen her bilgi icin teşekkür ederim
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Orhan baydar » Pzr Kas 18, 2012 4:38 am

Gilaay yazdı:Profilden görünen, Kraliçe Viktorya'nın portresi. İfadelerden anlaşıldığı kadarıyla, Hindistan, Britanya'nın sömürgesi olduğu zamana ait gibi duruyor. "Gibi duruyor" diye yazdım çünkü emitasyon mu yani taklit mi yoksa orijinal mi bilemiyorum. Resmi bir şey olmayabilir veya olabilir.
"VICTORIA DEI GRA BRITT REGINA FID DEF IND IMP" yazısı Latince. İngilizce açılımı şu manaya geliyor :
"Victoria by the Grace of God, Queen of the British territories, Defender of the Faith, Empress of India".
http://wiki.answers.com/Q/What_does_dei-gra-reg-fid-def_mean
Bunu da Türkçe'ye çevirirsek, şu anlam çıkıyor :
"Tanrı'nın Lütfu ile Britanya Toprakları'nın Kraliçesi, İnancın Savunucu, Hindistan İmparatoriçesi Victoria".
Öbür yüzde görülen Atlı, Saint George / Sankt Gyorg / Aziz Corc. Her zamanki gibi ejderhayı öldürüyor! Bunun, hem mistik, hem de inançsal olarak Hristiyan teolojisinde derin karşılıkları vardır; politik figür olarak da, düşmanı dize getirmeyi, egemenliği altına almayı ve daha bir sürü şeyi ifade eder...
http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_George_and_the_Dragon
Daha fazla yardımcı olamadığım için üzgünüm. Eğer orijinalse, elbette belirli bir değeri vardır. Değilse, sadece günümüzde yapılmış bir taklitse, 3-5 TL ya eder ya da etmez... Yok, dönem sahtesi diyebileceğimiz bir taklitse, o zaman biraz daha değeri olabilir. Maalesef şu anki olanaklarımla bu kadar bilgi verebiliyorum.
Esnaf arkadaşlarımızdan ve özellikle yabancı madalyon koleksiyonu yapanlardan, değerini ve orijinal olup olmadığını bilenler çıkabilir.

Sn Gilaay gerekli olabilir şekilde madalyon hakkında bilgi vermiş,zaman harcayıp,araştırıp ilgili açıklamayı ele geldiğince sunmuş.Eline sağlık bana dönem taklit,i pirinç döküm gibi geldi yinede ilgili ustalar daha iyi bilir saygılar..
Orhan baydar
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen mustafa » Pzt Kas 19, 2012 5:10 pm

tamam dönem sahtesi diyelim diyelimki öyle bunun sahte olmuyanı nasıl birşey arkadaşlar ben böyle bir madalyon varmıdır onu merak ettim
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Madalyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir