1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Bulgaristan Krallığı Savaş Başarısı 6. Derece

MesajGönderilme zamanı: Çrş Kas 05, 2014 1:01 pm
gönderen royalofficer
Merhabalar,

Koleksiyonuma yeni katilan Bulgaristan Kralligi, 6.dereceden savaş başarısı madalyasini siz forumdaslarimla paylasmak istedim. Ayrica sormak istedigim bir sey daha var: Bu madalyanin 1.Ferdinand mi yoksa 3.Boris dönemine mi ait oldugunu nasil ayirt ediyoruz?

Re: Bulgaristan Krallığı Savaş Başarısı 6. Derece

MesajGönderilme zamanı: Çrş Kas 05, 2014 1:04 pm
gönderen royalofficer
Not: Madalyanin mavimsi kurdelasi savas doneminde verildigini gosteriyor (Balkan Savasi, WW1 yada WW2). Barış zamani verilen madalyalarin kurdelasi Saxe Coburg Gotha ailesinin renkleri olan beyaz, siyah ve sarıyı iceriyor.

Re: Bulgaristan Krallığı Savaş Başarısı 6. Derece

MesajGönderilme zamanı: Pzr Tem 28, 2019 10:09 am
gönderen Firavun
Tarihe bakarsak madalyada 1891 yazıyor.1891 de Bulgaristan krallık değil Osmanlı'ya bağlı otonom bir prenslik idi. Tarihten yola çıkarsak madalyanın I.Ferdinand (1886–1908) zamanında verilmiş olması lazım ama savaş yok o dönemde diyceksiniz.1885 te Bulgaristan Doğu Rumeliyi ilhak ediyor ve kendi topraklarına katıyor aynı zamanda Sırbistanla'da bir savaş söz konusu aynı dönemde.Ama neden var olan savaştan 6 yıl sonra madalya verilsin diye bir soruda oluşabilir.Ama Balkan Savaşı 1912 de oldu neden 1891 in madalyası o zaman verilsin gibi bir parodoksta ortaya çıkıyor.Üzerindeki yazıda Alman gotik yazısına benzetilmeye çalışılmış o yüzden üzerinden yazılanları okuyamıyorum.Bulgaristan madalyalarını da biriktirmiyorum ama bana sorarasanız bu madalya I.Ferdinand dönemine aittir ve Sırbistanla olan savaş için verilmiştir diye düşünüyorum.

Bu linklere bakmanızda fayda var :

http://www.liverpoolmedals.com/Order-of ... Crown.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bulgarista ... 4%9F%C4%B1

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bulgaristan_Prensli%C4%9Fi

http://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fu_Rumeli

http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C4%B1rp- ... 5%9F%C4%B1