HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

abdülmecit öncesi el yazma kaime

Geçmiş ile ilgili her türlü basılı, yazılı, çizili evrak ...

Re: abdülmecit öncesi el yazma kaime

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 04, 2011 5:00 pm

Sn.cemsultan,

Hepsi iyi, güzel... Açıklamalarınız için de teşekkür ederim.

Anlayamadığım bir tek nokta kaldı : "abdülmecit öncesi el yazma kaime" ifadeli bir başlığı neden açtınız?

Üstelik bu konuda en yetkin kişilerden birisi (Sn.G.Kayral) size daha önce bunun Kaime olmadığını belirttiği halde...

Sizin "prof. grubu"´nuzdan daha önce aynı şahıs, bahse konu evrakı deşifre ettiği halde; Siyakat'ı çözmek ne kadar da zordur hem...

Neyse...

Abdülmecit öncesi, II.Mahmud dönemi kağıt para kullanımı iddiası hep ilgimi çekmiştir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 04, 2011 5:09 pm

Power yazdı:Merhaba Arkadaşlar,

Bu evrakı daha önce de deşifre edip sahibine para olmadığını bildirmiştim !

Bu bir tesellüm ilmuhaberi.
Kütahya yakup çelebi vakfından sürre için serasker paşaya teslim edilen paranın belgesi.

Osmanlı döneminde türlü senet türevleri bu formatta yazılmıştır.
Bu evraka benzer onlarcasını Aslı Han'daki sahafları karıştırın bulursunuz.

Üzerinde bir tutar yazan her evrağı para diye ortaya atanlar oluyor.
Bir de, biliyorsunuz bir aklı evvel gerçek elyazma kavaimi taklit edip GG de satmıştı.
Bu replikalar da yakında piyasada gerçekmiş gibi dolanmaya başlarsa şaşırmam.
Lütfen bu tip şeylere dikkat ediniz.

Saygılar
Güçlü Kayra
l

Güçlü Bey'in yazısı önceki sayfada gözden kaçmasın. İlgilenenlerin satır satır bir daha dikkatlice okumalarında fayda var.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen cemsultan » Sal Nis 05, 2011 1:31 am

üstad ben abdülmecit öncesi bu tip para amaçlı kullanılan özelliklede 2. mahmut dönemi bu evrakları araştırıyorum.
bu dönemde kimin ne yaptığı belli değil ve çok yakılan evrak var o zamanlarda sahteside anadoluda çok yapılmış
bilindiği gibi tahşis dönemlerinde gümüşlerle altınlar bakırlarla vs diğer paralar belli değerlerde değiştirlmiş ve madeni paralarda 2. mahmut döneminde çoğuda bu nedenle kare biz şeklinde deliktir.
Bu dönem özelliklede kütahya anlaşması sırasında ve sonrasında devlet te aşırı mali kriz olduğunda devletin çoğu ödeneği vakıf gelirlerinden vb krumlardan faizli senetlerle tahvil şeklinde ödenmiş o zaman bunlar paranın işlevini görmüş ve sabit formatlı kağıtlar olamaz zaten çünkü hepsi başka ödeme için düzenlenmiş zaten o zaman osmanlı bankası yok
elimizde bu ödemelerle ilgili daha değişik faiz oranları içerikli, boyutları değişik, hizmet amaçlı verildiğine dair maliye nazırı mühürlü evraklar maaş ödemeleri tabi bunları kimse bilmiyor ona dayanarak para ve faiz içeriği olduğu için ve formatsal olarak kaime formatında olduğundan böyle yazdım ayrıca arkasında ermenice bir şahsa cirolandığı na dair ibarede var yani tahvil gibi belki başka arkadaşlarında konuyla ilgili yorumunu bekledim ama sadece güçlü kayraldan geldi.
zaten onun yorumunu daha önce almıştım
bu konular üzerinde en çok çalışanlardan biri mine erol bu tür kaime formatlı evraklardan bahseder yani tam açıklığa ulaşmış bir konu değil onun için birkaç kişinin kişisel bilgisiyle sonuçlandırılacak bir olayda değil
elinde böyle ephemera olan arkadaşlar varsa görmek isterim
cemsultan
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Önceki

Dön Efemera

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir