HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Cülus'u Humayun Davetiyesi

Geçmiş ile ilgili her türlü basılı, yazılı, çizili evrak ...

Re: Cülus'u Humayun Davetiyesi

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 03, 2011 4:28 pm

Enteresan. Düzmece belge olabilir.
31 Ağustos 1876'da tahta çıkmış II.Abdülhamid. Ancak Reşat olabilir.
"El Gazi" ünvanını (mahlas diyemem sizin dediğiniz gibi - mahlas başka bir şey!) V. M.Reşad da kullandı.
Sizin okuduğunuz şekliyle ise, bu belge uydurmadır (bkz. önceki iletilerim).
En son Gilaay tarafından Prş Mar 03, 2011 4:35 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen parapulkoleksiyoneri » Prş Mar 03, 2011 4:34 pm

yani aklima su geldi: resada ait bazi paralarda da el-gazi var tugra yaninda.
ama bu culus, neden oyle olsun ki diye de dusunuyorum
parapulkoleksiyoneri
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 03, 2011 4:36 pm

parapulkoleksiyoneri yazdı:yani aklima su geldi: resada ait bazi paralarda da el-gazi var tugra yaninda.
ama bu culus, neden oyle olsun ki diye de dusunuyorum

Azizim, değerli forumdaşım, %90 bu belge düzmece, uydurma da ondan işte... "Bir yerlerde" Arapça öğrenip, Osmanlı Türkçesi bildiğini sananların yan gelir kaynaklarından birisi olması kuvvetle muhtemel!
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen parapulkoleksiyoneri » Prş Mar 03, 2011 4:39 pm

simdi isin su boyutuda var ama,
jakli olabilirsiniz de, diyelim ki hamidin olsun bu davetiye, ederi nedir bunun tahminen? 500 tl?

ama yazilara ozellikle ana metne bakiyorum rik'a yazisi, bunu yilalrini vermis iyi bir hattat bu duzgunlukte cikarir ancak, sahte belge icin bukadar ugrasilirmi o konuda bilgim yok
parapulkoleksiyoneri
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 03, 2011 4:44 pm

parapulkoleksiyoneri yazdı:simdi isin su boyutuda var ama,
jakli olabilirsiniz de, diyelim ki hamidin olsun bu davetiye, ederi nedir bunun tahminen? 500 tl?

ama yazilara ozellikle ana metne bakiyorum rik'a yazisi, bunu yilalrini vermis iyi bir hattat bu duzgunlukte cikarir ancak, sahte belge icin bukadar ugrasilirmi o konuda bilgim yok

Ben de o yüzden ihtiyatla yaklaşarak %90 dedim. Gerçek dönem kağıtlarına yazıyorlar. Böyle yazanlar var. Keşke yeteneklerini daha iyi yerlerde kullansalar. Umarım belge gerçektir. Bu yazılardan belge sahibi sahte olduğu neticesini çıkarmasın. Sahte / Düzmece / uydurma olmayabilir. Olabilir de... Lütfen güvenilir kişilerden ve uzman desteğiyle bu tür belgeler alınsın... Halkımız Osmanlı'ya büyük hürmet gösteriyor ve bazı uyanıklar da Osmanlı'dan kalma görünümlü veya dönemin uyduruk belgelerini, dönem kağıtlarını falan süsleyerek, halkın büyük hürmetini istismar ediyorlar; bir nevi dolandırılıcık yani. Amacım buna dikkat çekmekti.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen parapulkoleksiyoneri » Prş Mar 03, 2011 4:47 pm

tsk dikkat cvektiginiz konu icin, uyarilar icin
parapulkoleksiyoneri
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen parapulkoleksiyoneri » Prş Mar 03, 2011 4:52 pm

turkiyede yok ama amerika ve avrupada hp'nin gelistirdigi tarayicilar oldugunu duymustum, ozelligi kagidin ve murekkebin yasini veriyor olmasi imis. bunu devlet arsivleri yoneticisinden duydum bizzat.
parapulkoleksiyoneri
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 03, 2011 5:02 pm

Doğrudur duyduğunuz. Bu belge için öyle şeylerle uğraşmaya değmez.
Sahtecilik yapacakları döneme ait kağıt çok; mürekkep az. Mürekkepten çıkabilir...
Tuğra çekenler bile var. Orijinal gibi. Bu alanda sahtecilik almış başını gitmiş. Devlet'in bu konularda da denetim yapması gerekli.
Yeterince uzman var. Ekipler kurulabilir... Organizasyon sorunu. Nümismatik alan da boş bırakılmış vaziyette aslında.
Malum yasayla olmuyor. Sertifika verilerek, bu sertifikaları verecek kurumsal yapılandırmalar oluşturularak sorun çözülebilir.
21. asırda olmazsa 22.'de olur inşallah! :wall: :-P
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Mar 03, 2011 5:11 pm

Sahte belgeleri, gerçekmiş gibi, çok değerli olduklarını sandıklarından, kendilerini değil fotoğraflarını gösterenleri bile gördüm. Halkımız maalesef bu konularda istismara çok açık; Osmanlı'ya olan hürmet, saygı, sahiplenme duyguları açıkça istismar ediliyor. Eskiden kalma görünümlü çok şey aslında öyle değildir. Bunu Kapalıçarşı vb. ile içli-dışlı olanlar iyi bilir. Kimi turistik amaçla yapılır, kimi de enayi koleksiyoncuları kandırmak için. Bazen, çok bulunan gerçek eserler üzerinde oynama yaparak, az bulunan bir eser / ürün / obje haline getirirler. 1950-1980 civarı arası bu dediğim şekliyle, pullarda çok yapılmıştır mesela. Son 20-30 yıldır, tombak, yağlıboya tablo, kılıç vb., berat-ferman-tapu cinsi Osmanlı evrakı, her tür evrak-ı metruke, bazen kağıt ve bazen de madeni parada çok sahtecilik örneği var. En kolay sahtecilik bu tür "ephemeria" / Efemera üzerinde yapılıyor. Devlet'in bu sektörde sıkı denetim yapması gerek. Bunları öğrenene kadar, sözde güvenilir kişilerden çok kazık yemişimdir. Günahları, veballeri boyunlarına..!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Prş Mar 03, 2011 6:44 pm

Yazdıklarınızı dikkatle okudum arkadaşlar, Benim anlamadığımda her iki Padişahımızda tahta çıkarken gazi değillerdi, II.Abdülhamit 6.cülüs ile ve V.Mehmet ise 7.cülus'da Gazi oldular. Sizlerinde dediğiniz gibi, büyük bir ihtimal ellerine geçen o zamanın boş antetli kağıtları üzerine yazmışlar.
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen parapulkoleksiyoneri » Prş Mar 03, 2011 7:00 pm

walla bu memlekette bogaz koprusunu galata kulesini bile benim diye satanlar ciktiysa, fermanmis beratmis haydi haydi alici bulur:)
parapulkoleksiyoneri
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ertug » Prş Mar 03, 2011 7:16 pm

Sayın parapulkoleksiyoneri, sizde yavaş yavaş memlektin havasına alışmağa başladınız, hemde buralarda devamlı nefes alıp vermeden :) .
Hoşça kalın
ümit
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Prş Mar 03, 2011 7:34 pm

Benim ki sadece tahmin..
Ben sahte olmayabilir.Sultan Resad daha tahta cıkmadıgı icin Sultan Abdülhamid Han'ın mührü(tugrası) kullanılmıs olabilir veya Abdülhamid Han'ın antetli(tugralı) kagıdına basılmıs olabilir.
Bu tip örneklere Tapularda cok sık rastlıyoruz..Özellikle padişahın ilk yıllarındaki tapularda bir önceki padişahın tugralı tapusu cok kullanılmıştır.
Tarih olarakta 1314( :x1: :x3: :x1: :x4: ) olarak okumaktayım. Sayın Sosbilgogrt arkadasımız bunu ilk Facebooktaki sayfada sordu, forumda daha net cevap alacagı icin Foruma yönlendi.Facebooktaki foto biraz daha net oldugu icin tarihi o sekilde okuyabildim.
Tarihin Sultan Reşad'dan daha eski tarih olmasıda cok normal..

Yinede yakından görmeden bir yorum yapmak cokta dogru olmaz..

Saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sosbilgogrt » Cum Mar 04, 2011 2:56 pm

Mesajlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Şu an şehir dışındayım. 2-3 gün içinde fotoğraf makinesinde daha iyi bir çekim yapıp ekleyeceğim. Hatta rapidshare tarzı bir siteye yüksek çözünürlükte çekim eklesem sanırım daha iyi olacak.
sosbilgogrt
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen E.KUŞCU » Cum Mar 04, 2011 4:10 pm

Karabina arkadaşıma bende katılıyorum.Zira bende de benzer örnekleri var.
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Efemera

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir