HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Kelime haznesi geniş olanlar ''GAVRAS''ne anlama geliyor???

Geçmiş ile ilgili her türlü basılı, yazılı, çizili evrak ...

Kelime haznesi geniş olanlar ''GAVRAS''ne anlama geliyor???

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzt Nis 18, 2011 1:04 am

Osmanlı Dönemi'nde (belki öncesinde de) kullanılmıştır.Ulaşmak istediğim büyük bir bilgiye beni ulaştıracak olmasına rağmen,ne anlama geldiğini öğrenemedim.Anlamını bilen arkadaşlar var mı acaba?

GAVRAS-GAVRAS'LI-GAVRÂSİ-GAVRAS TEKKE
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Re: Kelime haznesi geniş olanlar ''GAVRAS''ne anlama geliyor???

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 18, 2011 1:16 am

http://en.wikipedia.org/wiki/Costa-Gavras Böyle bir Yunan asıllı Fransız film yönetmeni var. :D
------
"Gavras" nedir bilmiyorum ama "Gavr" sözcüğünden türemişse diye "Gavr" nedir onu açıklamaya çalışayım :
"Çok derin" veya dipsiz tabir edilen kuyu. Derin çukur, bir şeyin kökü, dibi, en derin yeri (denizin en derin yeri gibi)...
Aynı zamanda esas, ana, temel manası taşıyor. Tasavvuf ile ilgisi varsa, asıl - esas - kök - sapmamış gibi anlam taşıyabilir.
Gavras eğer Gavr'dan türemişse, esaslı, köklü, derinlikli, ana yoldan sapmamış, gizli / batıni bilgilere sahip / haiz / korumuş anlamları da taşıyabilir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Efemera

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir