HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

HÜCCET ve TEZHİP

Geçmiş ile ilgili her türlü basılı, yazılı, çizili evrak ...

HÜCCET ve TEZHİP

Mesajgönderen shakman » Çrş Haz 08, 2011 1:06 pm

Arkadaşlar merhaba,yeni üye oldum.Hüccetlerin tezhiplenmesi konusunda
bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum..
GG gibi sitelerde tezhipli hüccet satılıyor. Hüccetlerin genelinde de tuğra ve tezhip var.
Benim öğrenmek istediğim hüccetler döneminde kendi sahipleri tarafından mı
tezhipleniyordu yoksa daha sonra günümüzde pazarlama yöntemi olarak,dekoratif amaçlı mı tuğra/tezhip ekleniyor..?
Mesela son dönem Osmanlı hüccetine fatihin tuğrası eklenmiş,dekoratif amaçlı da olsa
bu ürünün orjinalliğini bozmaz mı? Yoksa el emeği tezhip ve tuğra olduğu için değerine değer mi katar?
Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim..Saygılar..
Eklentiler
5.JPG
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: HÜCCET ve TEZHİP

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Haz 08, 2011 1:52 pm

shakman yazdı:Mesela son dönem Osmanlı hüccetine fatihin tuğrası eklenmiş,dekoratif amaçlı da olsa
bu ürünün orjinalliğini bozmaz mı?

Sn.shakman, konu hakkında bilgim yok ama mantıken orijinalliğinin bozulması lazım.
Orijinal bir esere, ürüne sonradan günümüzde yapılan bir ekleme, ister dekoratif amaçlı olsun, ister koleksiyonerleri kandırmak amacıyla olsun, eserin orijinalliğini bozar. Kendi döneminde veya kendi döneminden kısa bir süre sonra yapılmış bir ekleme belki daha fazla değer katabilirdi duruma göre. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız varsa, sizi aydınlatırlar. Sadece kendi fikirlerimi belirttim.
Saygılarımla...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen shakman » Çrş Haz 08, 2011 2:38 pm

Paylaşım için çok teşekkür ederim sn. Gilaay,
Tezhipin daha sonra eklenip eklenmediğini anlamak sanırım uzmanlık isteyen bir konu..
Benim gibi amatörler için de anlaşılması çok zor..19. yy hüccete neden
fatih yada kanuninin tuğrası eklenir hala da anlayabilmiş değilim.
Tekrar teşekkür ederim. Saygılar..
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Haz 08, 2011 7:28 pm

Dekor olarak kullanabileceğiniz güzel bir eser.Tarihi değeri yoktur
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Çrş Haz 08, 2011 7:42 pm

Orjinal değil sonradan yapılma ve kesinlikle orjinalliği bozuyor bana göre. Dekoratif amaçlı yapılsa dahi, benim göz zevkimi bozar. 19.yy hüccette Fatih tuğra.. Ne alakası varsa..
Yanlış anlaşılmasın, biliyorum ki forumdan bazı arkadaşlarda dekoratif acıdan kendi hüccetlerine tugra cektirdiler ama ben böyle düsünüyorum, bana göre orjinalliği bozuldugu icin cok kötü görünüyorlar.
Tabi, bu iyisi, bazı uyanıklarda berat yerine satıyorlar.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen shakman » Çrş Haz 08, 2011 11:21 pm

Haklısın üstad:) Benzerini banada çok güzel berat diye satmaya çalıştılar:))
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen phletus » Cum Tem 15, 2011 11:49 pm

mustafa abi :) ah be mustafa abi .içimde kaldı benim hüccetede tezhip cektiremedik :D
phletus
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön Efemera

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir