HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

efemera muhafazası

Geçmiş ile ilgili her türlü basılı, yazılı, çizili evrak ...

efemera muhafazası

Mesajgönderen shakman » Prş Haz 30, 2011 4:20 pm

Arkadaşlar merhaba,
Kağıt ve madeni paraların muhafazası için özel üretilmiş ürünler var.
Büyük boy efemeralar içinde böyle ürünler varmı?
Elimdeki büyük boy efemeralar için, içinde 20 tane föyü olan hazır A3 klasör aldım.
Efemaraları içine yerletirdim,güzel oldu. Ama bu kez de terüddüte düştüm. Kimyasal
salınımlar paralara zarar verdiğine göre efemeralara da zarar verir diye.. Ama başka bir
muhafaza yöntemi de bulamadım. Efemerası olan arkadaşlar nasıl muhafaza ediyorlar?
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: efemera muhafazası

Mesajgönderen Gilaay » Prş Haz 30, 2011 5:14 pm

Leuchtturm şirketinin ana sayfasından ulaşabileceğiniz çeşitli ürünler var. Bunlar arasında efemeraya uygun olanlar da mevcut.
Asit salgılamayan ve klor içermeyen plastik türevleriyle yapıldıklarını sanıyorum.
Eğer bahsettiğim ürünlerden isterseniz, forumun kurucusu ve "patron" Sn.Kaan Uslu'ya müracaatınız halinde, bir sonraki ithalatında sizin için getirtebilir ya da yurtdışındaki siteden "online" alabilirsiniz fakat kargosuyla vb. daha masraflı olur.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen shakman » Prş Haz 30, 2011 6:52 pm

Teşekkür ederim sn gilaay,
özel ürün alırsam çok pahalıya malolacak sanırım.
özel üründen vazcaydım:)
A3 föylerde saklamaya devam edeceğim. Saygılar.
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen E.KUŞCU » Cum Tem 01, 2011 12:29 am

Aslınada özel föylerde saklamak en doğru olanı ama bende sizin gibi A3 kullanıyorum.
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Pzr Tem 03, 2011 9:06 pm

Eski kitapların arasında saklayabilirsiniz.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Tem 03, 2011 11:11 pm

ankh yazdı:Eski kitapların arasında saklayabilirsiniz.

"Kısa süreli olarak." diyelim. Efemeranın değerine, nadirliğine göre, gözden çıkardığınız müddet boyunca (!) klor içermediğinden emin olduğunuz sayfalar arasında...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen shakman » Pzt Tem 04, 2011 4:09 pm

Büyük boy efemeralar kitap aralarına sığmıyor,katlayarak saklamak lazım..Katlanıncada kat yerlerinden zamanla ayrılıyor.
O yüzden A3 tercih etmiştim. özel ürünlerde de A3 ebatında çok seçenek yok,üstelik de pahalı..
Koleksiyon ve efemera gibi zevklerde sanıyorum ürün kadar ürünün muhafazası içinde bütçe ayırmak gerek..
Ben şimdilik A3 föylerde saklamaya karar verdim,Umarım uzun süre dayanırlar..
İlginiz için çok teşekkür ederim. Saygılar..
shakman
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Efemera

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir