HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

ferman

Geçmiş ile ilgili her türlü basılı, yazılı, çizili evrak ...

ferman

Mesajgönderen efeler1971 » Prş Eyl 20, 2012 2:07 pm

Merhaba arkadaşlar, ara sıra açık artırma sitelerinde fermana benzeyen veya ferman diye betimlenen objeler görüyoruz. Bunların orjinalliği konusunda, ürünü satın almadan önce fikir yürütmenin bir yolu veya bazı ipuçları var mıdır? Bu fermanlar, padişaha ve onun saltanat süresine göre elbette değişiyordur ama genel olarak ne kadar nadirdirler? Bir de her zamanki mesele; yurt içi ve dışı ferman satın almak yasal mıdır? Son 6 padişah öncesi fermanlar izne tabii midir? Kondüsyona ve padişaha ve hatta sanırım önemine göre fiyatları değişiyordur ama nadirlik ölçütünü bilmediğim için fiyatları en düşük ne kadardan başlıyor olabilir? Soruları ardı ardına sıralamak beni yordu, umarım cevaplamaktan sıkılmazsınız :D Konuyla ilgili arkadaşlar cevaplandırırsa sevinirim, saygılar, iyi koleksiyonlar...
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: ferman

Mesajgönderen berkeley » Prş Eyl 20, 2012 4:09 pm

Fermanlar yasak değil, bende mezat sitelerinde sürekli görüyorum ama işe yarar bir kaynak bulamadım, bildiğim el yazısı ve baskı tekniği gibi 2 çeşit oldukları ve 500 tl civarından başladıkları el yazısı ve satır sayısı, kondisyon gibi özelliklerin değerlerini arttırdığı.
Bilen arkadaşlar yazar ve kaynak önerirlerse hakikaten ellerinden öpeceğim.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen atapotok » Prş Eyl 20, 2012 8:43 pm

Ben 14 yaşında bir koleksiyonerim 2 senedir ferman ve berat koleksiyonu yapıyorum Sizlerede faydalandığım iki kitabı söyleyeyim Birincisi 1986'da basılmış Ayşegül Nadir'in hazırladığı
Osmanlı Fermanlar/Imperial Ottoman Fermans diğeri ise Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nin 1994 de bastığı Osmanlı Fermanları... Fermanın değerini ise yazının hattı,Tuğranın mahlası,Baskımı değilmi,Tezhiplimi değilmi gibi kavramlar etkiler
Forumun en genci
atapotok
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen efeler1971 » Cum Eyl 21, 2012 9:43 am

Teşekkürler değerli arkadaşlar, fermanların izne tabii olmamasına sevindim. Sn. Atapotok, koleksiyona 12 yaşında başlamanız çok güzel. Sanırım ailenizden gelen bir tutku. Bizler de koleksiyonsuz geçen yıllara yanıyoruz, değerini bilin :)
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen berkeley » Cum Eyl 21, 2012 10:39 am

Sn atapotok sizi kutlarım, çok teşekkür eder ve hayırlı kolleksiyonlar dilerim.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen atapotok » Cum Eyl 21, 2012 5:09 pm

İlk başda ilginize çok teşekkür ederim...3 yıldan beri efemera 2 yıldır ferman berat 4 aydan beri osmanlı madeni-kağıt biriktiriyorum Kaan Uslu ve Fatih Beyazıt'ın tavsiyeleri sayesinde osmanlı madeniye odaklandım Ailemde sadece annem antikalarla ilgileniyor yani ben kendi isteğimle başladım sağ olsun babam sponsorluğumu yapıyor:) Para koleksiyonuna babamın evde kredi kartını bırakmasıyla başlamıştım :) Sizlere hayırlı bol nadirli koleksiyonlar dilerim.
Forumun en genci
atapotok
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt Eyl 22, 2012 7:30 pm

Ferman da diğer bütün eski eserler gibi 2863 sayılı kanuna tabidir. 1839 tarihinden eski olanların alım satımı izne tabidir. Müzayedede satılanlar müzeden izin alınarak yapılmaktadır. Müzayede firması kime sattığını müzeye bildirmek zorundadır. Herkes bu kurallara uyuyor mu derseniz orası meçhul.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen berkeley » Pzr Eyl 23, 2012 5:43 pm

Kaan bey teşekkür ederim o kadar ortalıktalar ki ben haklarında yasak yok diye düşünüyordum, saygılar.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Efemera

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir