HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Ankara'da Çalınan Paralar

Sahte, oynanmış veya çalınmış her türlü koleksiyon ürünü ile ilgili uyarılarınızı buraya gönderin.

Ankara'da Çalınan Paralar

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Eki 08, 2007 8:44 pm

Bir koleksiyonerden gelen mesajı aynen aktarıyorum.

Sn. Yetkili,
Sizinle temas kurmamin nedeni geçen hafta (27/9/2007) para koleksiyonumun evimden calınması. Yaklaşık 500-600 adet çeşitli dönemlere ait sikkelerden olusan koleksiyon ağırlıklı olarak gümüş ve bakır/bronz Turk-İslam paralarından oluşuyor. İçlerinde sadece IV.Mustafa'nın parası altın. Koleksiyona ait envanter de çalınan bilgisayarımla kaybolduğundan sadece paraların bir kısmının resimleri var ve bunları
http://www.flickr.com/photos/14413387@N03/
adresinden görebilirsiniz. Paraların muzeye kayıtlı olması, maddi ve manevi kaybın ötesinde benim için önemli bir durum. Sizden ricam alıcı olabilecek kişilerin durumdan haberdar etmekte bana yardımcı olmanız ve ayrıca herhangi bir yerde bu paralarla karşılaşırsanız bana bildirmeniz. Polis konuyu araştırmakla birlikte, sizin vereceğiniz desteğin etkili olabileceğini düşünüyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Kadir
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msozer » Pzt Eki 08, 2007 10:55 pm

geçmiş olsun umarım kısa zamanda bulunur.darphaneye kayıtlı olunca prösedürde dertte artıyordur şüphesiz.
msozer

Mesajgönderen ankh » Sal Eki 09, 2007 8:55 am

Çok güzel bir koleksiyon! Bunu bilinçli yapmış olmalılar.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Sal Eki 09, 2007 11:30 am

ankhe94 yazdı:Çok güzel bir koleksiyon! Bunu bilinçli yapmış olmalılar.

koleksiyonun bir kısmı olduğunu yazıyor.diğerlerini resimleri yokmuş.bilinçli bir iş olduğunu sanmıyorum.hırsız bu girince ne bulursa alabilir.bunu bilinçli ve bir koleksiyoncu yapmıştır diye düşünmek istemiyorum.öyle ise çok vahim ve kötü olurdu.o zaman koleksiyoncuları tanıma ihtimali yüksek olduğundan hedef gözeterek yapardı.
msozer

Mesajgönderen ankh » Sal Eki 09, 2007 1:24 pm

Koleksiyoncu çalmıştır demiyorum. Hırsız biraz bundan anlayan birisi herhalde. Özellikle eski paraları almış olmalı. Zaten bunları piyasada satması imkansız.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen kitaro » Sal Eki 09, 2007 9:20 pm

Yazık ya şu üç günlük dünyada bugün varız yarın yokuz.

İnsan mezara girdikten sonra trilyoner olsa ne yazar, dünyanın en kıymetli koleksiyon parçaları elinde olsa ne yazar.?

Bir insanın kalbini kırmak, değer verdiği, gözü gibi baktığı koleksiyonun çalmak hangi vicdana sığar?

Çalan hırsız çaldığıyla beraber cehennem ateşinide yanında götürdüğünü bilmiyor galiba.

Toplumun milli ve dini bağları olmadıkça ne hırsızlığın önüne geçilir nede gazetelerin 3. sayfalarındaki vahşet haberleri biter..
kitaro
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen cemilu » Cum Eki 12, 2007 7:29 pm

Öncelikle Kadir arkadaşımıza çok geçmiş olsun neler hissettiğini anlayabiliyorum.Bence çalınanlar bir şekilde elden çıkartılmaya çalışılacaktır.Şimdi olmasa bile bir süre sonra bu işin kokusu mutlaka çıkar.Hırsız islam paraları uzmanı olmadığı sürece veya kendi koleksiyonu olmadığı sürece eline geçirdiği paraların gerçek değerini anlamak için birileri ile konuşacak ve durumdan haberdar olanların sayısı artacaktır veya yok pahasına satacaktır ki her iki durumda da polise intikal etmiş olan olayın çözüleceğine inanıyorum.En kısa zamanda tamamının bulunması ve bu camiadan kimsenin başına böyle bir olay gelmemesi dileğiyle tekrar geçmiş olsun.Bir de sorum olacak acaba bir para koleksiyonu müzeye kayıtlı olsun olmasın sigortalanabilir mi?
cemilu
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Eki 12, 2007 7:38 pm

Koleksiyon sigortalamasını kabul eden şirket bulamadım. Müzeye kayıtlı, hepsinin fotosu var dedim, anlamadılar. İşlerine gelmedi yani.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen cemilu » Cum Eki 12, 2007 7:48 pm

Eğitim şart...Aslında böyle bir konu sigortacılık açısından çok bakir gözüküyor.Sanırım AB ülkelerinde bu iş yapılıyordur.
cemilu
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen msozer » Cmt Eki 13, 2007 2:02 am

yabancı sigortacılar sigorta yapıyorlar çünkü her konuda expertiz yapacak personelleri var.Türkiyedede büyük müesseselerin ve müzelerin sigortalandığını biliyorum.hatta ürünleri faturalandırıp demirbaş olarak gösterebilirseniz sigortalıyorlar fakat pirim miktarı riskin boyutuna göre artacaktır.fakat her kes yanaşmıyor buna genellikle demirbaş sigortalarını yapıp içerisindeki emtiayı sigortalamaya yanaşmıyorlar çünkü içerisindeki emtia demirbaş gibi değil hareket edebilme ve yer değiştirebilme durumu söz konusu.
msozer

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt Eki 13, 2007 10:07 am

Her sene sigortaya çuvalla para veriyorum, bir sürü sigorta şirketi tanıyorum. Yerlisi yabancı fark etmiyor, sadece bir tanesi ısrarlarıma dayanamayıp fiyat verdi o da çok yüksekti.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msozer » Cmt Eki 13, 2007 12:09 pm

banada sigortaya aldıracağın malzemenin faturalı olması gerekli diye söylemişlerdi.bunun haricindeki kısımlar için genel sigorta yapıyorlar.deprem gibi,yangın gibi tüm değer üzerinden sigortalama yapıyorlar.hırsızlıkta arabada kasko değeri emsaldir fakat ticari emtiada ürün girişlerini ve çıkışlarını periyodik olarak sigorta şirketine bildirmek gerektiği için bu meşguliyet işlerine gelmiyor ve savsaklamak için yüksek rakam söylüyorlar.koleksiyon materyali konusunda acentelerin kendileri bilmediği ve anlamadığı için yanaşmıyorlar bu işe.bu durumda değerli malzemelerinizi büyük ve sağlam bankada kasa kiralayarak ve toplu rakam belirtelerek sigortalatıp güvenle saklayabilirsiniz.yalnız sık sık kasadan eşya almak sıkıntı doğuruyor çünkü bir güvenlikçi tepenizde dikiliyor.o yüzden her gün veya birkaç günde bir gitmek yerine haftada veya ayda bir gitmek bana daha uygun geliyor.tek problem koleksiyonunuza canınız bakmak istediğinde bakamamak.
msozer

Mesajgönderen bahaya » Cmt Ara 01, 2007 10:56 pm

Bir kolleksiyoner için en kötü şey bu,yazık olmuş.
bahaya
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön !!! < Erken Uyarı > !!!

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir