1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Ankara'da Çalınan Paralar

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eki 08, 2007 8:44 pm
gönderen kaanuslu
Bir koleksiyonerden gelen mesajı aynen aktarıyorum.

Sn. Yetkili,
Sizinle temas kurmamin nedeni geçen hafta (27/9/2007) para koleksiyonumun evimden calınması. Yaklaşık 500-600 adet çeşitli dönemlere ait sikkelerden olusan koleksiyon ağırlıklı olarak gümüş ve bakır/bronz Turk-İslam paralarından oluşuyor. İçlerinde sadece IV.Mustafa'nın parası altın. Koleksiyona ait envanter de çalınan bilgisayarımla kaybolduğundan sadece paraların bir kısmının resimleri var ve bunları
http://www.flickr.com/photos/14413387@N03/
adresinden görebilirsiniz. Paraların muzeye kayıtlı olması, maddi ve manevi kaybın ötesinde benim için önemli bir durum. Sizden ricam alıcı olabilecek kişilerin durumdan haberdar etmekte bana yardımcı olmanız ve ayrıca herhangi bir yerde bu paralarla karşılaşırsanız bana bildirmeniz. Polis konuyu araştırmakla birlikte, sizin vereceğiniz desteğin etkili olabileceğini düşünüyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Kadir

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eki 08, 2007 10:55 pm
gönderen msozer
geçmiş olsun umarım kısa zamanda bulunur.darphaneye kayıtlı olunca prösedürde dertte artıyordur şüphesiz.

MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 09, 2007 8:55 am
gönderen ankh
Çok güzel bir koleksiyon! Bunu bilinçli yapmış olmalılar.

MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 09, 2007 11:30 am
gönderen msozer
ankhe94 yazdı:Çok güzel bir koleksiyon! Bunu bilinçli yapmış olmalılar.


koleksiyonun bir kısmı olduğunu yazıyor.diğerlerini resimleri yokmuş.bilinçli bir iş olduğunu sanmıyorum.hırsız bu girince ne bulursa alabilir.bunu bilinçli ve bir koleksiyoncu yapmıştır diye düşünmek istemiyorum.öyle ise çok vahim ve kötü olurdu.o zaman koleksiyoncuları tanıma ihtimali yüksek olduğundan hedef gözeterek yapardı.

MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 09, 2007 1:24 pm
gönderen ankh
Koleksiyoncu çalmıştır demiyorum. Hırsız biraz bundan anlayan birisi herhalde. Özellikle eski paraları almış olmalı. Zaten bunları piyasada satması imkansız.

MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 09, 2007 9:20 pm
gönderen kitaro
Yazık ya şu üç günlük dünyada bugün varız yarın yokuz.

İnsan mezara girdikten sonra trilyoner olsa ne yazar, dünyanın en kıymetli koleksiyon parçaları elinde olsa ne yazar.?

Bir insanın kalbini kırmak, değer verdiği, gözü gibi baktığı koleksiyonun çalmak hangi vicdana sığar?

Çalan hırsız çaldığıyla beraber cehennem ateşinide yanında götürdüğünü bilmiyor galiba.

Toplumun milli ve dini bağları olmadıkça ne hırsızlığın önüne geçilir nede gazetelerin 3. sayfalarındaki vahşet haberleri biter..

MesajGönderilme zamanı: Cum Eki 12, 2007 7:29 pm
gönderen cemilu
Öncelikle Kadir arkadaşımıza çok geçmiş olsun neler hissettiğini anlayabiliyorum.Bence çalınanlar bir şekilde elden çıkartılmaya çalışılacaktır.Şimdi olmasa bile bir süre sonra bu işin kokusu mutlaka çıkar.Hırsız islam paraları uzmanı olmadığı sürece veya kendi koleksiyonu olmadığı sürece eline geçirdiği paraların gerçek değerini anlamak için birileri ile konuşacak ve durumdan haberdar olanların sayısı artacaktır veya yok pahasına satacaktır ki her iki durumda da polise intikal etmiş olan olayın çözüleceğine inanıyorum.En kısa zamanda tamamının bulunması ve bu camiadan kimsenin başına böyle bir olay gelmemesi dileğiyle tekrar geçmiş olsun.Bir de sorum olacak acaba bir para koleksiyonu müzeye kayıtlı olsun olmasın sigortalanabilir mi?

MesajGönderilme zamanı: Cum Eki 12, 2007 7:38 pm
gönderen kaanuslu
Koleksiyon sigortalamasını kabul eden şirket bulamadım. Müzeye kayıtlı, hepsinin fotosu var dedim, anlamadılar. İşlerine gelmedi yani.

MesajGönderilme zamanı: Cum Eki 12, 2007 7:48 pm
gönderen cemilu
Eğitim şart...Aslında böyle bir konu sigortacılık açısından çok bakir gözüküyor.Sanırım AB ülkelerinde bu iş yapılıyordur.

MesajGönderilme zamanı: Cmt Eki 13, 2007 2:02 am
gönderen msozer
yabancı sigortacılar sigorta yapıyorlar çünkü her konuda expertiz yapacak personelleri var.Türkiyedede büyük müesseselerin ve müzelerin sigortalandığını biliyorum.hatta ürünleri faturalandırıp demirbaş olarak gösterebilirseniz sigortalıyorlar fakat pirim miktarı riskin boyutuna göre artacaktır.fakat her kes yanaşmıyor buna genellikle demirbaş sigortalarını yapıp içerisindeki emtiayı sigortalamaya yanaşmıyorlar çünkü içerisindeki emtia demirbaş gibi değil hareket edebilme ve yer değiştirebilme durumu söz konusu.

MesajGönderilme zamanı: Cmt Eki 13, 2007 10:07 am
gönderen kaanuslu
Her sene sigortaya çuvalla para veriyorum, bir sürü sigorta şirketi tanıyorum. Yerlisi yabancı fark etmiyor, sadece bir tanesi ısrarlarıma dayanamayıp fiyat verdi o da çok yüksekti.

MesajGönderilme zamanı: Cmt Eki 13, 2007 12:09 pm
gönderen msozer
banada sigortaya aldıracağın malzemenin faturalı olması gerekli diye söylemişlerdi.bunun haricindeki kısımlar için genel sigorta yapıyorlar.deprem gibi,yangın gibi tüm değer üzerinden sigortalama yapıyorlar.hırsızlıkta arabada kasko değeri emsaldir fakat ticari emtiada ürün girişlerini ve çıkışlarını periyodik olarak sigorta şirketine bildirmek gerektiği için bu meşguliyet işlerine gelmiyor ve savsaklamak için yüksek rakam söylüyorlar.koleksiyon materyali konusunda acentelerin kendileri bilmediği ve anlamadığı için yanaşmıyorlar bu işe.bu durumda değerli malzemelerinizi büyük ve sağlam bankada kasa kiralayarak ve toplu rakam belirtelerek sigortalatıp güvenle saklayabilirsiniz.yalnız sık sık kasadan eşya almak sıkıntı doğuruyor çünkü bir güvenlikçi tepenizde dikiliyor.o yüzden her gün veya birkaç günde bir gitmek yerine haftada veya ayda bir gitmek bana daha uygun geliyor.tek problem koleksiyonunuza canınız bakmak istediğinde bakamamak.

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ara 01, 2007 10:56 pm
gönderen bahaya
Bir kolleksiyoner için en kötü şey bu,yazık olmuş.