HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

GG'den seçmeler2

Sahte, oynanmış veya çalınmış her türlü koleksiyon ürünü ile ilgili uyarılarınızı buraya gönderin.

GG'den seçmeler2

Mesajgönderen ankh » Prş May 01, 2008 8:10 pm

ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Re: GG'den seçmeler2

Mesajgönderen Harbert » Prş May 01, 2008 9:45 pm

para güzel ama fiyat !!!
Resimleri yeniledim. Harput ve Elazığ'dan eski resimler
ResimResimResimResim
Harbert
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kitaro » Pzt May 05, 2008 2:17 am

Hakkaten bende bunun hakkında başlık açacaktım

Bana çok zırva bir şey geldi.

Adam diyor "minibüste elime geçit"

Bu yuvarlak bir demir parçasına benziyor.

Bunu alan ve veren minübüs şöförü hiç paraya bakmadan bir demir paraçasımı aldı yani?

Üzerinde hiç bir değer yazmadığı halde nasıl 250 binlira olarak alıyorda, dolmuş şöförü bu demir parçasını 250 binlira olarak

veriyor?

Tornacıda bunu gibi yüzlerce para yapılır, buna gerçekten 1000 ytl verenin sırf komedi olsun diyemi yoksa gerçekten verdiğini merak ediyorum.

Acaba keklik avlama mevsimimi geldi?
kitaro
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt May 05, 2008 8:37 am

Kenar yazısından anladığım kadarıyla para sahte değil. Kenar yazısı basıldıktan sonra ön ve arka tarafı basılmadan makinadan çıkmış. Güzel bir örnek.

Fiyatına gelince söyleyecek söz bulamıyorum. Her nedense bu tür paralara teklif verenler hep sıfır veya çok düşük işlemli kullanıcılardan geliyor.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen karabina » Pzt May 05, 2008 8:41 am

geneldede satıcı ve pey veren aynı sehirden cıkıyor nedense :think:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Pzt May 05, 2008 12:15 pm

Para sahte değil, ayrıca güzel bir eror örneği. Bende de benzerlerinden var. Fakat burada ilginç olan istenen para. Çünkü kesinlikle 1000 lira etmez.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Pzt May 05, 2008 4:33 pm

yabancı paralarda da benzer örnekler çıkıyor.Yabancı koleksiyonerlerden dünya paralarından sadece erörölü örnekleri toplayanlar olduğunu duymuştum.Fakat özellikle makine hatalarının nasıl ve ne şekilde olabileceği bilinemediğinden bunların bir değer ölçeği de yapılamıyor doğal olarak diye düşünüyorum.Acaba bu tarz bir kaynak var mı?yerli veya yabancı erörlü paralar kataloğu gibi.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Pzt May 05, 2008 5:33 pm

bu 250 bin liranın orjinal olduğu gramından anlaşılabilir.tornayla silinmiş ise muhakkak gramından kaybetmiştir.ama ben yinede üstteki resimdekiler gibi baskılı olup,fazlalığı olan erörleri tercih ederim.bu 250 bin kenar yazısından dolayı PARA,ama iki yüzüde baskısız olduğu için PUL, arasında gelip gidiyor .devekuşu misali ne deve ne kuş hem deve hem kuş.benim nacizane fikrim bu.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Pzt May 05, 2008 7:41 pm

Otomobil piyasındaki doğan görünümlü şahin.Nümüsmatik piyasada para görünümlü pul.Yalnız modeli belli değil. :)
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Tenebrés » Sal May 06, 2008 10:26 pm

Yalnız, ben Abdülhamit'i bu durumda pek zevkli bulamadım :)
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

soygun niteliğindeki yabancı para setleri

Mesajgönderen Tenebrés » Cum May 09, 2008 12:38 pm

http://urun.gittigidiyor.com/1969-YENI- ... dZZ9766558

1969 Yeni Zelanda. Yakşalık değeri 4 Pound (10,5 YTL). Londra'da Portobella Road'da koliyle yığıyorlar bu tür setlerden. Ordana sekiz-on tane farklı yıl kendime almıştım, adedi 2 Pound (5,25 YTL) civarı.. Ayrıca bu setteki sadece 1 Dolar (en büyük para) gümüş, o da .500 ayar. Bu setlerden eBay'den tonla alıp satıyorlar iç piyasada..resmen ithalat.. Bir de bu setin muhafazası, hem şeffaf hemde renkli olanı çok güçlü bir PVC'den yapılmadır.. Aman dikkat genelde yapış yapış gelir içindeki paralar..

http://urun.gittigidiyor.com/1972-USA-H ... dZZ9766505

Normal tedavül paraları.. devlet büyükleri denilenler sırasıyla Kennedy (yarım dolar), Washington (çeyrek dolar), Roosevelt (10 cent), Jefferson (5 cent) ve de Lincoln (1 cent).. bunlar sıradan tedavül paralrının çil hali.. Yaklaşık paraların çil değeri 2 dolar kadar. Set Amreikan darphanesine ait olmadığı düşünülürse, para değerinden öte bir değeri yok. (Bunu be değil, Krause kaynakları söylüyor)

http://urun.gittigidiyor.com/1968-INGIL ... dZZ9766568

İngiliz para setleri içerisindeki en başarısızı.. Yurt dışında ağır PVC koruması ve de bakır paraların bu sebeple tonlanmış olması sebebiyle yine değeri 2-3 Pound edemiyor.. Bu setin bakır paraları tonnalmamış ve de detaylarını erime sebebiyle kaybetmemişini bulursanız 3 Pound'dan alabilrisiniz.

http://urun.gittigidiyor.com/HELENA-ELI ... dZZ9766602
http://urun.gittigidiyor.com/1983-COOK- ... dZZ9766588
http://urun.gittigidiyor.com/HONG-KONG- ... dZZ9766599

Darphane seti değiller.. Dikakt edin, her hangi bir logo, arma, sertifika yok. Yurt dışında bazı uyanık girişimciler ufak tefek ülkelerin pek darphane seti olmayışından faydalanıp bu tür cihazlarda kendileri çil paraları kimi zaman aynı yıl kimi zaman çeşitli yıllar olarak birleştirip setler oluşturuyorlar.. Böyle setler her zaman yapılabileceği için, içindeki paralardan daha pahalı olmuyorlar... bu durumda da bir kaç dolar yine.
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Tenebrés » Cum May 09, 2008 1:30 pm

ankhe94 yazdı:Para sahte değil, ayrıca güzel bir eror örneği. Bende de benzerlerinden var. Fakat burada ilginç olan istenen para. Çünkü kesinlikle 1000 lira etmez.

Aramızdan birisi 1750 ytl mi vermiş ne ürünüe :)
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum May 09, 2008 2:19 pm

Maksat hareket olsun :clapping:

Tenebrés'in gönderdiği para seti satışlarında bence pek bir sorun yok, çoğunun fiyatı 1 liradan başlamış. Bence tek hata resmi darphane seti olup olmadıklarının belirtilmemesi.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ankh » Cum May 09, 2008 3:24 pm

İsteyen istediği teklifi verebilir. Mesele ödemede. O paranın asgarisi bence 2000 ytlnin üstünde. İsteyen benim üzerime teklif verebilir. Ayrıca benzer paralardan bende de var. Hala da söylüyorum kesinlikle değeri, istenen para değil...
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Tenebrés » Pzt May 12, 2008 6:41 pm

kaanuslu yazdı:

Maksat hareket olsun :clapping:

Tenebrés'in gönderdiği para seti satışlarında bence pek bir sorun yok, çoğunun fiyatı 1 liradan başlamış. Bence tek hata resmi darphane seti olup olmadıklarının belirtilmemesi.

Bir de gümüş olmayan setlere gümüş yazılmış abi..
Benim bu uyarıyı yapmamın sebebi lkednimce, bildiğmi kadarıyla bilgilendirmekti potansiyel alıcıları.. Hani bildiğimizi aktarmak amaçlı, dilimiz döndüğünce.
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön !!! < Erken Uyarı > !!!

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir