HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

İnternette Satışlarla İlgili Uyarılarınız Hakkında...

Sahte, oynanmış veya çalınmış her türlü koleksiyon ürünü ile ilgili uyarılarınızı buraya gönderin.

İnternette Satışlarla İlgili Uyarılarınız Hakkında...

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt May 03, 2008 7:14 pm

Çeşitli internet sitelerinde ve özellikle Gittigidiyor'daki satışlarla ilgili uyarıları zaman zaman bu başlık altında görmektesiniz. Bu uyarıların gerekliliği tartışılmaz. İnternetdeki sahte veya oynanmış para satışlarının azalması buna en güzel örnektir.

Ancak bazen bu forum aracılığıyla, genelde de doğrudan bana bazı şikayetler, sitemler hatta tehdide varan mesajlar almaktayım. Mesaj ne tonda gelmiş ise aynı tonda cevabını veriyorum. Bu konuda herhangi bir sıkıntım, şikayetim veya korkum yok. Gideceği yere kadar da götürürüm. Karım avukattır, ayrıca ailemde 3 tane daha avukat var. Gereğini yapmaktan hiç çekinmem.

Forum üyelerinden isteğim, problemli olduğunu düşündükleri internet satışı hakkında önce satıcı ile bağlantıya geçmeleri. Neden mi ?
1) Satıcı, satılan mal konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Buna çok sık rastlıyoruz, özellikle de yeni satıcılarda. Ninesinin sandığında eski yazı para bulan zengin olmaya hevesleniyor hemen.
2) Satılan mal sizin elinizde olmadığından, sizin bilmediğiniz bir özelliği olabilir.

Satıcıdan makul bir cevap alamazsanız veya gelen cevap sizi tatmin etmezse, üç seçenek var :
1) Aman bana ne deyip, görmezden gelebilirsiniz. Satılan ürün gerçekten sorunlu ise alıcı ile satıcı zaten papaz olacaklardır.
2) Satışın yapıldığı internet sitesini haberdar edebilirsiniz. Gittigidiyor'da bu şekilde pek satışı sonlandırdım.
3) Bu foruma kısa bir açıklama ile mesaj gönderebilirsiniz.

Yeni koleksiyona başlayanlar bu tür problemli satışlardan en çok zarar görenlerdir. Bu ve benzeri forumlar, internet satışı yapanları bir tür otokontrol mekanizması kurmaya zorlamaktadır, zorlamalıdır. Benim isteğim, "onların" internet satışında ipin ucunu kaçırdıkları gibi "bizim" de eleştiride ipin ucunu kaçırmamamız. Yani meydanı boş bulup "atış serbest" yapmayalım. Önce dinleyip sonra gereğini yapalım. Emin olun çok daha etkili olacaktır.
kaanuslu
Admin
Admin

Re: İnternette Satışlarla İlgili Uyarılarınız Hakkında...

Mesajgönderen SiveykE » Cmt May 03, 2008 8:09 pm

Koleksiyonculuğa yeni merak sarmış biri olarak size fazlasıyla katılıyorum Kaan bey..
Ve dikkate alınması gereken bir konu olarak görüyorum..
SiveykE
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen ankh » Pzr May 04, 2008 1:57 am

Sizi herhangibir biçimde sıkıntıya düşürmek herhalde isteyeceğimiz son şey olur. Bu sebeple herhalde en uygunu bu konulara çok değinmemek. Ama bu son durum forumun ne kadar etkili olduğunun ve nümizmatik çevrelerinde ne kadar iyi takip edildiğinin de bir göstergesi değil mi? Ayrıca burada dikkat çekilen olay direk satışın kendisi, satıcı değil. Çünkü satıcı sürekli isim değiştirebilir ama sattığı ürün değişmiyor. Ve yine bu başlık altında nadir ürünler de gösterilerek bir nevi ilginç ürünlerin duyurusu da yapılmış oluyor. Son olarak size gelen şikayetleri bu başlıkta bizlerle paylaşırsanız biz de kimin ne olduğunu görmüş ve öğrenmiş oluruz.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr May 04, 2008 10:17 am

ankhe94 yazdı:Sizi herhangibir biçimde sıkıntıya düşürmek herhalde isteyeceğimiz son şey olur.

Hamama giren terler. Zaten herhangi bir sıkıntıya girdiğim de yok. İş kazaları, hırsız kovalamaca (gece 3'de Şişli sokaklarında kovalamaca oynadınız mı ?) , teröristler tarafından soyulmaca (kaçınızın kafasına kalaşnikof dayandı ?) , vergi kontrolleri vs.. ticaret hayatında aklınıza gelebilecek pek çok şey ile karşılaştığımdan kuru gürültüye papuç bırakmam.

Bana gelen "şikayet" mesajlarının aktarmamın hiç gereği yok. Mesajı yazana , terbiye sınırlarını aşmadığı sürece foruma girip aynı şeyleri orada da yazabileceğini söylüyorum. Sizlerinde gördüğü gibi bu tür mesajları silmiyorum. Herkesin kendini savunma hakkı vardır.

Yanlış anlamama olmaması için altını çizerek tekrarlayayım : Uyarı mesajı vs... gönderilmesin demiyorum. Sadece bunu belli bir mekanizmaya oturtup daha etkili olmasını sağlayalım diyorum. "Satıcılardan" beklediğimiz otokontrolü kendimize de uygulayalım.

Forumun etkisi tartışılmaz. Benim tahminlerimin çok ötesine geçtiği kesin. Umarım daha da iyi olacak.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen karabina » Pzt May 05, 2008 9:35 am

kaanuslu yazdı:Forumun etkisi tartışılmaz. Benim tahminlerimin çok ötesine geçtiği kesin. Umarım daha da iyi olacak.

cuma günü sahaflar carsısı,beyazıd ve kapalı carsıda biraz dolastım.
bir dükkanda yanımda 2 kisi konusuyordu.bende ister istemez konuya dahil oldum.koleksiyonerlige yeni baslıyan kisi,satıcıya internet adresinin olup olmadıgını sordu.ve bizim siteden ve forumdan bahsetmeye basladı(kaan bey izninizle sitenize bizim diyorum)
satıcı biraz bozularak kendi sitesinininde oldugunu fakat daha aktif olmadıgını söyledi.
sesimi cıkarmadan dinledim..
yeni baslıyan devlet memuru oldugunu,balıkesir civarında oturdugunu istanbula is icin geldigini anlattı ve fiyatları siteden,bir cok bilgiyide forumdan aldıgını söyledi.
satıcıya anladıgım kadarıyla fiyatları biliyorum'u anlatmaya calısıyordu.
pazarlık yapmaya baslayınca yüzümde gülümseme ile oradan ayrıldım.

ben siteyi belli bir süre takip ettikten sonra foruma üye olmustum.siteden önce sadece para toplamaya calısıyormusum.simdi ise koleksiyon yapmayı ögreniyorum.(artık forum ve siteye ise bizim diyorum)

sadece yeni baslıyanlar icin degil,bu ise gönül vermis herkes icin forum ve sitenin olumlu etkisleri bence tartısılamaz...

esas konuya gelirsekte,gg'deki dürüst satıcıları bulmak icin;ynlıs satıcılar,sahte ürünleri,degerinden fazlaya satmaya kalkanları tartısmamız gerekiyor.
amac burada satıcıyı yargısız infaz degil,dogruyu ögrenebilmek,dogruyu ögretebilmek diye düsünüyorum.
tabiki kimsenin hakkını yemeden dogruya ulasmak en iyisi...

saygılarımla
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt May 05, 2008 10:57 am

Sizin bahsettiğiniz "daha aktif olmayan forum" gibi pek çok forum var. Az biraz bilgisayardan anlayan birisi için forum kurmak 80-100 dolar arası bir para ve bir kaç saatlik bir iş.

Önemil olan forumun içini doldurmak. Bu ise iyi ve sürekli bir yönetim (öhhhömmm :lol: ) ve daha da önemlisi katılım sayesinde olur. Ben dünyanın en mükemmel yöneticisi bile olsam forumun bilnlerce üyesi bile olsa, üyeler bir katkı yapmadığı sürece o forum yıkılmaya mahkumdur.

Büyük ölçekte bunun örneğini müzayede sitelerinde gördük. Gittigidiyor'dan ayrılan ve aynı programı kullanan pek çok müzayede sitesi açıldı (aldımsatım, verdimgitti vs...) . Bugün hiçbirisi faaliyette değil. Arkasında Doğan grubu olan Hemalhemsat bile GG ile başedemiyor. Kitap satışlarımı birkaç müzayede sitesinde birden başlattım sadece GG'de satış oldu. Diğerlerinde tık yok. GG'deki satıcılar siteye bu kadar ürün koyup müşteri çekmeseler , alıcılar da siteden memnun kalmasalar GG'nin bu başarısı mümkün olabilir miydi ?

GG'nin ilklerden olması, altyapısını nispeten iyi kurması da tabiki önemli etkenler ama bir yere kadar.

GG için yazdığım örnekler mikro ölçekte bu forum için de geçerli. Evet forumun patronu benim, parayı da ben ödüyorum ama Forum üyelerine "bizim forum" dedirttiremediğim sürece bunların hiç önemi yok. Bu da zorla olmaz.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr May 11, 2008 10:22 pm

Teröristler sayesinde AK-47'yi de yakından görmüş oldum :shock:
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ankh » Pzr May 11, 2008 11:21 pm

Türkiyede onu görmeyen bir adam olabilir mi? Biraz geç kalmışsınız bence :D
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Diktator » Çrş May 14, 2008 6:28 pm

***** forum yönetici tarafından silinmiştir ****
Koleksiyonculuk gecmisin degerlerini gelecege tasimak kültürüdür.Yasanmisligi yeniden yasamak,gelecek nesillere aktarmaktir.
Diktator
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Tenebrés » Çrş May 14, 2008 7:04 pm

I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Diktator » Çrş May 14, 2008 7:19 pm

Koleksiyonculuk gecmisin degerlerini gelecege tasimak kültürüdür.Yasanmisligi yeniden yasamak,gelecek nesillere aktarmaktir.
Diktator
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Tenebrés » Çrş May 14, 2008 7:31 pm

Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Diktator » Çrş May 14, 2008 7:35 pm

Diktator
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Tenebrés » Çrş May 14, 2008 7:40 pm

I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen madrarue » Prş May 15, 2008 5:46 pm

Eğer varda bilmiyorsam şimdiden özür dilerim ama bizde de (özellikle kağıt paralar için) bir güvenilir derecelendirme kuruluşu (grading) olsa en azından üst düzey ürünlerde sıkıntı azalırdı.
madrarue
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Sonraki

Dön !!! < Erken Uyarı > !!!

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir