HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sahte yabancı parayı nasıl anlarım

Sahte, oynanmış veya çalınmış her türlü koleksiyon ürünü ile ilgili uyarılarınızı buraya gönderin.

Sahte yabancı parayı nasıl anlarım

Mesajgönderen Bumin » Cum Eki 31, 2008 7:02 pm

Merhabalar

15,5 YTL karşılığında 50 tane yabancı kağıt para aldım. Koleksiyona yeni başladığım için önce hacimce büyütmek kararındaydım onun için aldım.

Lakin paralar geldiğinde çok garip şeyler gördüm.

Kimisi asimetrik, kağıt üzerindeki baskı eğik, saddamlı bir ırak parası var kuşe kağıt gibi pürüssüz vesaire...

Paranın sağlamlığını anlamak için elbette makina gerekir ama çok basit kopyalar için nasıl anlayabiliriz söyler misiniz?

Bu kadar ucuz satılan bir şeyde insan soğuk baskıya kasar mı acaba? Paraların bazısında soğuk baskı var çünkü.

Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Kargoyu geri yollamakla 15 lira gibi bi mablayı geri almakla uğraşmak ve yıpranmak istemiyorum. Siteye mi bildireyim sahibiyle mi konuşayım.

Ne yapayım?
Bumin
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Sahte yabancı parayı nasıl anlarım

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cum Eki 31, 2008 8:22 pm

zannedersem saddam bir ara ofset baskıyla banknot bastırmıştı,para bunlardan olabilir.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Eki 31, 2008 8:26 pm

Ambargo nedeniyle, Saddam dönemi kağıt paraların önemli bir kısmı normal matbaada, bildiğimiz kağıda basılmıştır. Çok değişik renk örneklerine de rastlayabilirsiniz.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Bumin » Cmt Kas 01, 2008 3:10 am

Hadi saddamı geçelim. Resmen eğik baskılar var... Bu kadar ucuza satılan şeyin sahtesini yapmaya kasmayacaklarını düşünerek souğuk baskısı olan paralara gerçek gözüyle bakabilir miyim? Ya da basit bir iki teknik sunabilir misiniz?
Bumin
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen tete » Cmt Kas 01, 2008 6:17 pm

resim olabilir ise o para ile daha önce karşılaşanlar " evet bu para da böyle bir şey olur " diyebilir.
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön !!! < Erken Uyarı > !!!

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir