1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kesinlikle alınmaması gereken bir kitap !

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ağu 12, 2009 2:24 pm
gönderen kaanuslu
Kitaba olan merakım pek çoklarınız tarafından bilir. O kadar meraklıyım ki başkalarının kitabını almak yetmedi kendi kitabımı (kitabımızı) da bastırdım. İyiki de öyle yapmışım. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan müzayede evlerinin haber gruplarına üyeyim. Müzeyede, kitap vs... gibi bilgiler sürekli gelir.

Bunlardan birisi ve en büyüklerinden olan Spink'den gelen bir mesajda "Gold Coins of the World, 8th edition" diye bir kitabın çıktığını öğrendim. Dünya altınları ilgimi çekmez, derdim hazırlamakta olduğumuz kitap için yeni bir kaynağa sahip olmak. Nakliye dahil 85 sterlin ödedim. Kitap biraz önce geldi. Derhal Turkey kısmına baktım. Bütün Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti altın paraları 4,5 sayfaya sığdırılmış !!!

TURKEY başlığının altına da şöyle bir açıklama konmuş : As is typical of the Arabian Empires (which see) the coinage of the Ottoman Sultans was of the same general type over a period of about 400 years. It was, therefore, not felt necessary of describe the coinage of each Sultan, since such a catalogue would be more a chronological list of names than of coin types.

Özeti : Osmanlı sultanları 400 yıl boyunca aynı tip parayı başmışlardır. Bu yüzden tam liste yapmak sultanların kronolojik listesini yapmaktan farklı olmaz !!!

Fatih'den 4.Mustafa'ya kadar olan bütün sultanileri tek fiyat geçmişler : 250 euro. ,

Kocaman bir PESSSSSSSSSSSSSSSSS.

Birazdan kitabın yazarı, yayımcısı ve Spink'e bir mesaj atıp yeni çıkacak kitabımızdan almalarını tavsiye edeceğim. Hediye etmiyorum çünkü bu kafada olan birisine hediye vermeyi gerek görmüyorum.

Paranın üzerindeki tarih farkı nedir, darp yeri farkı nedir öğrensinler, belki o zaman hediye etmeyi düşünürüm.

Bu kitabı KESİNLİKLE almayın. Dünya altınları ile ilginiz varsa belki işinize yarar. "Belki" kelimesinin altını çizmem lazım, çünkü diğer ülke altınları hakkında fazlaca bir bilgi sahibi olmadığımdan onlarda ne tür hatalar yapmış olabileceklerini bilemiyorum.

Re: Kesinlikle alınmaması gereken bir kitap !

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ağu 12, 2009 4:45 pm
gönderen ertug
Üstadım Peeeess konusunda yerden göğe kadar haklısınız, birde madalyonun diğer yüzü var bence, İnşaallah ellerine geçen paraları bu fiyatlardan satarlar. Bu arada yeni çıkacak kitabımızdan benim için 20 adet ayırabilirsiniz. Fatih kardeşimden aldığım son 4 kitabıda sattım. Hoşça kalın.
ümit